Cyprus

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Cesty a autostrády: Autopožičovňa je najjednoduchším, avšak aj najdrahším spôsobom, ako cestovať okolo ostrova. Spoločnosti zvyčajne nie sú ochotné prenajímať autá na menej, ako tri dni, prípadne vám ho prenajmú, avšak za vysoký poplatok. Prenájom manuálnej prevodovky je ako aj v iných krajinách lacnejší, ako prenájom automatickej prevodovky. Nezabúdajte však, že na Cypre sa jazdí po ľavej strane cesty. Buďťe tiež opatrní, pretože niektoré hlavné cesty nemajú na ceste značky, preto sa môžete stretnúť s častým trúbením. Diaľnice sú vo všeobecnosti vo vynikajúcom stave a sú dostatočne priechodné. Vodiči môžu pri krátkodobých pobytoch používať platný medzinárodný vodičský alebo slovenský vodičský preukaz.

Autobusová doprava: jazdia medzi mestami pravidelne, okrem nedeľe. Linky premávajúce medzi väčšími mestami sú lacné, pravidelné a spoľahlivé. Okrem linkových autobusov sú aj zberné (tzv. servisné) taxíky, mikrobusy pre 7 až 10 cestujúcich, jazdiace každú pol hodinu po určených trasách. Miesta je možné si aj rezervovať. Do malých horských dedín vo vnútrozemí jazdí zvyčajne len jeden spoj denne. V tomto prípade sa oplatí cestovať aj autostopom. Na tureckej strane jazdia autobusy častejšie, avšak sú aj menšie. Ceny sú podobné cenám na gréckej strane Cypru. Dajte si ale pozor na spiatočné lístky, ktoré nemusia platiť vo všetkých autobusoch na tureckej strane.

Taxíky: Na Cypre je potrebné rátať s tým, že taxikár môže v nedeľu a počas sviatkov zvýšiť taxu. Miestne taxíky môžu zviezť 4 až 7 osôb a premávajú väčšinou aj medzi veľkými mestami.

Lodná doprava: V letných mesiacoch (od apríla do októbra) je možné využiť 2 a 3 dňové plavby do Izraela, Sýrie, Libanonu, na Rodos, alebo na Grécke ostrovy. Z Cypru príležitostne premávajú aj trajekty na ostrovy Rhodos, Patmos alebo Krétu. Nastúpiť na trajekt smerujúci na Cyprus môžete tiež v Taliansku, Portugalsku, Southamptone a rôznych ďalších európskych prístavoch. K dispozícii je aj pravidelná trajektová služba medzi Kyrenia a Tureckom. Prístavmi pre veľké nákladné lode sú Limassol a Larnaka. Pristávajú tam aj početné výletné parníky na okružných plavbách Stredomorím.

Letecká doprava: Hlavné letisko Cypru je letisko v Larnake. V minulosti bolo hlavným letiskom letisko v Nikózii. Na Cyprus lieta niekoľko leteckých dopravcov a dostupné sú letové spojenia s väčšinou veľkých európskych miest, ako je napríklad Londýn, Birmingham, Manchester, Frankfurt, Paríž, Amsterdam, Rím, alebo Miláno. K  dispozícii sú tiež chartrové lety, ktorými priletíte na letisko v Paphose. Z letiska v Larnake je do centra k dispozícii autobusové spojenie za približne 1,50 EUR, ktoré premáva pomerne často. Autobusovú zastávku nájdete na úrovni odletovej haly a označená je značkou so sériou trojmiestnych autobusových čísel. K dispozícii je tiež priame spojenie Letisko Larnaka - Nikózia, Nikózia - letisko Larnaka. Cesta trvá približne 30 až 45 minút a jednosmerný lístok kúpite za 8 EUR. Letecké spojenie s Bratislavou existuje iba prostredníctvom letných chartrových letov (mesiace máj – október), avšak z Viedňe prevádzkujú lety na Cyprus mnohé nizkonákladové aerolinky, ako napríklad Laudamotion alebo Wizzair. Okrem toho je možné využiť aj pravidelné linky cez Prahu a Budapešť.
Sobota, 19. október. 2019. Meniny má Kristián.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa