Egypt

01.01.2019 |   |    | 

Doprava

Dĺžka letu: cca 3:30

Autom: Požičovne áut vyžadujú, aby ste mali najmenej 21 rokov. Benzín je v Egypte lacný a jazda je veľmi odlišná, ako na západe. Ako uvidíte krátko po príchode do krajiny, miera dodržiavania dopravných predpisov je nízka a na ceste je iba veľmi málo značiek, ktoré usmerňujú pravidlá cestnej premávky. Ako cudzinec sa môžete stať cieľom egyptskej polície (ktorá hľadá úplatok všade kde môže) za vykonanie trestného činu, ktorý ste spáchali, ale ktorému sa v skutočnosti nedalo vyhnúť.

Autobusom: Egypt má rozsiahlu diaľkovú autobusovú sieť prevádzkovanú prevažne vládnymi spoločnosťami. Medzi najväčšie firmy patria Bedouin Bus, Pullman, West Delta, Golden Arrow, Super Jet, East Delta, El Gouna, Go Bus a Upper Egypt Bus Co. Niektoré autobusové spoločnosti umožňujú rezervovať si miesta vopred; niektoré predávajú miesta na základe ich dostupnosti.

Vlakom: Hlavná Egyptská železnica ide pozdĺž Nílu - od Asuánu na sever cez Luxor až po Káhiru a Alexandriu. Vlaková doprava je vynikajúcou voľbou na cestu medzi Káhirou a Alexandriou a medzi Luxorom a Aswanom, pričom cesta trvá 2 až 3 hodiny. Takmer všetky vlaky sú prevádzkované štátnym podnikom egyptských štátnych dráh (ENR). Expresné vlaky majú klimatizované vozne triedy AC1 a AC2 (1. a 2. trieda). Sú čisté a pohodlné. Tarify sú podľa štandardov Európy veľmi lacné. Vlaky vo všeobecnosti začínajú od svojej prvej stanice včas, ale pozdĺž cesty naberajú na omeškaní. Meškania až do jednej hodiny nie sú vôbec nezvyčajné, najmä medzi Káhirou a Luxorom.

Letecky: V krajine existuje dobrá letecká sieť, ktorá poskytuje nie príliš drahé letenky, takže vnútroštátne lety sú často dobrou voľbou. Káhira má priame lety do všetkých ďalších veľkých miest, vrátane Luxoru, Asuánu, Abu Simbelu, Hurghady, Šarm el-Sheikhu, Alexandrie, Marsu Matruhu a Marsu Alamu. Lety sú prevádzkované minimálne jeden krát denne. Väčšinu letov prevádzkuje národný dopravca EgyptAir, konkurenčné letecké spoločnosti sú Nile Air a Al Masria. Nile Air prevádzkuje lety z Káhiry a Alexandrie. Al Masria letí do Káhiry z Hurghady a Sharm El Sheikh.

Lodná: Trajekty sú pravidelne prevádzkované z Akaby cez Nuweiba na Sinajskom polostrove a obchádzajú Izrael. Vízový poplatok za vstup do Jordánska cez Akabu neexistuje, pretože oblasť je súčasťou zóny voľného obchodu. Linku do Nuweiba prevádzkuje spoločnosť AB Maritime. Cestovať je tiež možné zo Saudskej Arábie do niekoľkých prístavov na pobreží Červeného mora. Pravidelné osobné trajekty medzi Európou a Egyptom neexistujú.

Taxíkom: v mestách je táto forma dopravy pomerne lacná, s výnimkou dopravy na letisko. Uistite sa, že taxík má oficiálne označenie na palubnej doske alebo inde, nakoľko sa v krajine objavuje pomerne vysoké množstvo falošných taxíkov. V Káhire sú všetky taxíky biele (zriedka s reklamou na bokoch) a majú digitálny taxameter, ktorý vám povie, koľko by ste mali platiť.Pondelok, 3. august. 2020. Meniny má Jerguš.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa