Egypt

01.01.2019 |   |    | 

Musíte vidieť

Asuán – najjužnejšie egyptské mesto, križovatka ciest karaván na druhej strane Nílu. Nezabudnuteľným zážitkom je sledovanie felúk za súmraku kĺzajúcich po hladine Nílu. Hlavnou atrakciou je Núbijské múzeum.

Káhira - najľudnatejšie mesto v Afrike, nachádza sa v nílskej delte. Egyptské múzeum je jedno z najzaujímavejších na svete. V islamskom starom meste doporučujeme navštíviť najslávnejší bazár Chán al-Chalílí. O sláve a lesku fatimovskej Káhiry podáva dodnes mešita al-Azhar. Citadela s mešitou Muhammada Alího (Alabastrová mešita). V bezprostrednej blízkosti sa nachádza mešita sultána Hassana, dodnes považovaná za najkrajšiu mešitu na Strednom východe.

Marsa Alam – rybárska dedinka na pobreží Červeného mora. Najlepšie miesto na šnorchlovania a plávanie. V okolitej púšti leží reštaurovaný hrob súfijského mystika  Sayyed al-Shazliho. Pozor! Región je zamínovaný a cesty sú neoznačené.

Alexandria – mesto založené veľkým vojvodcom Alexandrom Veľkým v 4. storočí pred Kristom. Symbolom mesta je biela Kájtbájova pevnosť, kde stál až do ničivého zemetrasenia v roku 1326 legendárny maják.

Dassúr – pole s pyramídami staršími ako v Gíze, nájdete tu najstaršiu egyptskú pyramídu Červenú, ktorú postavil faraón Sneferu. Oproti Gíze je tu nižšie vstupné, menší ruch a dojem z pyramíd je porovnateľný.

Pyramídy a sfinga v Gíze – jediné pozostalé stavby z legendárnych siedmich divov sveta. Pyramídy Cheopsova (137 m), Chefrénova (136,4 m), Menkaureova pyramída (66 m) a Sfinga vytesaná do podoby faraóna Chefréna z jediného kusu kameňa sú najstaršou turistickou atrakciou na svete.

Nassírova priehrada – najväčšie umelé jazero na svete. Vodná hladina a okolitá púšť ponúkajú drsný, ale nevšedný zážitok. Pamiatky presťahované pri stavbe priehrady nájdete na štyroch miestach Kalabša, Wadi as-Subua a Amada (prístupné len loďou) a Abu Simbel so slávnym Ramzesovým chrámom.

Luxor – hlavné mesto Egypta od roku 2100 do 750 pred n. l.. Na západnom brehu Nílu sa rozprestiera jeden z najväčších egyptských cintorínov – Údolie kráľov a kráľovien. Blízko sa nachádza aj chrámový komplex Karnak.Pondelok, 3. august. 2020. Meniny má Jerguš.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa