Bardejov a Bardejovské kúpele: Výnimočnosť potvrdená UNESCOm

2016-07-11 00:00:00 |   |    | 

Kto chce zažiť neošúchanú krásu a objaviť majstrovské umelecké diela, ale aj relax vo výnimočnom prírodnom prostredí, mal by navštíviť mesto Bardejov a Bardejovské kúpele. Severovýchod Slovenska ukrýva prekvapenia a skvosty, aké nemajú obdobu ani v tých najvyhlásenejších turistických a dovolenkových destináciách. Mesto Bardejov sa právom hrdí opakovanými prvenstvami v súťaži o Najkrajšie mesto Slovenska a Bardejovské kúpele sú oázou oddychu plnou architektonických skvostov, ktorú si vychutnávala aj cisárovná Sisi.



 

BARDEJOV

Bardejov je historické mesto zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. O tom, že je historicky a kultúrne bohatým mestom, svedčí aj opakované prvenstvo v súťaži o Najkrajšie mesto Slovenska. Najvzácnejšou časťou mesta je Radničné námestie s nádhernými gotickými meštianskymi domami, Bazilikou minor Sv. Egídia, s bývalou Mestskou radnicou - prvou stavbou renesancie na území Slovenska, v ktorej je umiestnená expozícia Šarišského múzea. Nemenej významné a zaujímavé je aj opevnenie mesta. Fortifikačný systém Bardejova patrí k najdokonalejším a najzachovalejším opevneniam miest v Európe. Ozdobou mesta je aj františkánsky kláštor s kostolom sv. Jána Krstiteľa, židovské suburbium a zrekonštruovaný park s fontánou pri hradbách na ulici Dlhý rad.

 

Bardejovské suburbium

Stará synagóga v Bardejove patrí medzi klenoty synagogálnej architektúry na Slovensku. Predstavuje unikátny typ deväť klenbovej synagógy. Jej výstavba bola ukončená pravdepodobne v roku 1836. Súbor stavieb sa nachádza v ochrannom pásme Pamiatkovej rezervácie Bardejov. Stará synagóga bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1970, mikve a bet hamidraš v roku 2000. V tom istom roku bolo historické jadro mesta Bardejov spolu so židovským suburbiom zapísané na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

 

Pamätník holokaustu v Bardejove (Dlhý rad 34)

Vznikol ako posvätné miesto pripomínajúce úctu voči jednotlivcom a rodinám tvoriacim prekvitajúcu židovskú komunitu, ktorá v dôsledku hrôzy holokaustu už viac neexistuje. Na 14 tabuliach v tvare náhrobných kameňov je zobrazených 3 298 mien obetí holokaustu z Bardejova a okolitých obcí.

 

Bronzová socha kata

Od 4. júla 2016 zatraktívňuje Radničné námestie historického mesta Bardejov, zapísané do zoznamu UNESCO, aj bronzová socha kata. Pochádza z reštaurátorskej a sochárskej dielne otca a syna - Martina a Viktora Kutných, ktorí ju aj financovali spolu so sponzormi a prispelo aj mesto Bardejov. Socha  je vysoká 190 cm a je umiestnená pred bardejovskými dominantami, goticko-renesančnou radnicou a Bazilikou Svätého Egídia. Neďaleko je aj Katov dom, kde kat býval a v kostole mal svoju lavicu. Katov dom i lavicu v kostole nedávno autor sochy Martin Kutný aj reštauroval. Bardejov získal právo meča, čiže výsadu vykonávať popravy (hrdelné právo) v polovici 14. storočia od uhorského kráľa Ľudovíta I. Veľkého.

 

Bardejovský jarmok

Najreprezentatívnejšou akciou mesta je tradičný Bardejovský jarmok v dňoch 25. - 28. augusta 2016. Trhovníci sa tu predstavia s už tradične rôznorodým spotrebným tovarom, občerstvením, gurmánskymi jarmočnými špecialitami, remeselníci s ukážkami svojich remesiel a nebudú chýbať ani prevádzkovatelia zábavných atrakcií a lunaparkov. Počas štyroch jarmočných dní sa trhovníci a návštevníci mesta môžu tešiť na bohatý kultúrny program všetkých hudobných žánrov a množstvo ďalších sprievodných akcií.

 

BARDEJOVSKÉ KÚPELE

Nachádzajú sa 5 km od Bardejova a patria k najobľúbenejším, najnavštevovanejším a počtom lôžok k trom najväčším slovenským kúpeľom. Zároveň sa hrdia tým, že patria medzi najstaršie kúpele s najdlhšou tradíciou poskytovania kúpeľných služieb. Vychutnávala si ich na liečení v roku 1895 manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, zvaná Sisi, ktorej socha sa vyníma v kúpeľnom parku. Pobýval tu aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleóna (1809), ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského..

Areál Bardejovských kúpeľov je každý deň otvorený pre širokú verejnosť. Hostia majú na výber z dvoch wellness komplexov a v lete je otvorené aj vonkajšie kúpalisko. Väčšie Wellness SPA - bazénový a saunový svet je v hoteli Ozón a menšie (bez plaveckého bazénu) je v hoteli Alexander. V komplexe Wellness Spa je možné využiť denne bazén v čase 11.00-21.00 h. a saunový svet v čase 13.00-21.00 h. V stredu až nedeľu sú prístupné aj fitness, masáže a solárium. V hoteli Alexander je k dispozícii v stredu až nedeľu od 13.00 do 20.30 hod. whirlpool, fínska a parná sauna, ochladzovací bazén, prívalová sprcha, tropická a masážna sprcha, tepidárium, fitness, masáže.

 

Lesnícky náučný chodník ČIERNA MLÁKA v Bardejovských Kúpeľoch - verejnosti je sprístupnený od 24. 6. 2008. Tematicky je náučný chodník zameraný na mimoprodukčné funkcie lesa. Chodník je schodný celoročne a ponúka 3 okruhy rôznej náročnosti: JEDĽOVÝ (dĺžka 1,9 km a prevýšenie 100 m), BUKOVÝ (dĺžka 3,7 km s prevýšením 220 m) a JAVOROVÝ (dĺžka 3,9 km a prevýšenie 290 m). Jeho celková dĺžka je 4460 m a nájdete na ňom 18 tematických zastávok. Okrem nich na chodníku nájdete drevenú rozhľadňu na Zborovský hrad, kamennú terasovitú vyhliadku na hlavný hrebeň Čergovského pohoria, kaplnku svätého Huberta, príšeru vystupujúcu z vôd jazierka pri Zimnej studni či iné zaujímavé objekty. Samozrejmosťou sú lavičky na oddych, studničky i zrubové ohnisko.

Skanzen - Múzeum ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch - je najstarším zariadením svojho druhu na Slovensku (od roku 1965). Na ploche 1,5 ha je rozmiestnených 24 expozičných objektov, ktoré prezentujú ľudovú kultúru a staviteľstvo dvoch etník: slovenského a rusínskeho obyvateľstva, žijúceho v regióne horného Šariša a severného Zemplína. Pochádzajú z 19. a 20. storočia. Sú tu zastúpené obytné zrubové domy, rôzne hospodárske stavby, technické a sakrálne stavby.

Medzi obľúbené návštevné miesta v okolí Bardejova patrí aj zachovaných 7 gréckokatolíckych a 1 rímskokatolícky drevný kostol: Hervartov, Tročany, Krivé, Kožany, Lukov, Frička, Jedlinka, Mikulášová, Zboj. Celoročne bývajú zatvorené, ale na požiadanie sa dajú navštíviť takmer kedykoľvek.

Slnečný Majer – agroturistické zariadenie v Stebníckej Hute sa nachádza 13 km od Bardejovských Kúpeľov. Nachádza sa tam jazdiareň s výcvikom jazdenia na koňoch, jazdecký kurz, možnosť vychádzok na koňoch do okolia, výlet na koči. Zo Slnečného Majera sa dajú robiť prechádzky do okolia, v tesnej blízkosti je peší prechod do poľskej obce Blechnarka a 6 km od Majera sa nachádzajú aj poľské kúpele Wysova.

Zborov – najväčšia obec bardejovského okresu, 9 km od Bardejovských kúpeľov, známa hradom Zborov-Makovica. Z kúpeľov cez Zborovský hrad je vybudovaný nenáročný okružný náučný chodník (cca 4 hod.)  Kratšia trasa na hrad vedie priamo zo Zborova z ulice Podhradie (40 minút). Pôvodne gotický hrad bol vybudovaný pravdepodobne na mieste staroslovanského hradiska, prvá správa o ňom je z roku 1250. Na hrade prebieha oprava opevnenia, počas leta sa tam konajú koncerty. Nad hradným vrchom je najstaršia prírodná rezervácia v okrese so zmiešaným bukovým, hrabovým a dubovým porastom na rozlohe 24 ha. Architektonickou pamiatkou Zborova je aj Rákocziova kaplnka z roku 1640 v Kostole sv. Margity.

V obci Zborov sa nachádza vojenský cintorín z 1. sv. vojny, pamätník z 1. sv. vojny venovaný 28. pražského pluku a vojenský cintorín z 2. sv. vojny, ktorý ako prvý na Slovensku zrekonštruovala nemecká organizácia na záchranu hrobov.

 

Zdieľať článok na Facebooku


Foto: archív
Zdroj: ako

Hodnotenie článku:
4.0/5 (4 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Piatok, 19. apríl. 2024. Meniny má Jela.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa