Archeológovia zoradili hrady podľa rozlohy: Spišský je až šiesty

2016-09-08 00:00:01 |   |    | 

Archeológovia na základe dlhoročných výskumov zostavili rebríček slovenských hradov podľa rozlohy - Spišský sa prekvapivo ocitol až na šiestom mieste. Vedci pritom brali do úvahy pôvodnú rozlohu hradísk v čase ich najväčšieho rozmachu, o ktorej vypovedajú archeologické nálezy. 

Ukázalo sa, že Nitriansky hrad siahal v stredoveku až po Župný dom a Horný Palánok a až do polovice 15. storočia mal rozlohu 8,5 hektára,“ povedal Peter Bednár z Archeologického ústavu SAV v Nitre. Dnes už z neho zostala len malá časť. Za Nitrianskym hradom nasledujú Bratislavský hrad a Devín, ktoré majú oba okolo 6,8 hektára. Štvrté miesto patrí Košickému hradu s rozlohou zhruba 6,5 hektára, nasleduje Zvolen – Pustý hrad so 4,7 hektára a Spišský hrad so štyrmi hektármi.

Nitriansky hrad sa stal na rozhraní 8. a 9. storočia sídlom Nitrianskeho kniežatstva. S najväčšou pravdepodobnosťou tu stál prvý kresťanský kostol na Slovensku, ktorý dal postaviť knieža Pribina. Vysvätený bol okolo roku 830. V 11. a začiatkom 12. storočia bol spolu s Ostrihomom jedným z dvoch sídiel uhorských kráľov. Nitriansky hrad bol v tom období oveľa rozsiahlejší ako dnes a patril k najvýznamnejším hradom v strednej Európe. Opevnený bol celý hradný kopec. Význam Nitrianskeho hradu v tomto čase potvrdzuje Maurova legenda z rokov 1064 - 1070, ktorá spomína na hrade Baziliku svätého Emeráma, do ktorej uložili pozostatky svätého Ondreja a Beňadika.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Foto: SITA
Zdroj: SITA / ako

Hodnotenie článku:
3.8/5 (12 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Štvrtok, 18. júl. 2024. Meniny má Kamila.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa