Múzeum našej mladosti: V Trnave vystavujú RETRO kúsky, ktoré oživia staré spomienky
Staré hodiny, raritné písacie stroje, unikátne bicykle, zachovalé autá i práčky, magnetofóny, televízory a ďalšie exponáty predovšetkým z druhej polovice 20. storočia ponúka nové Retro múzeum v Trnave. Je ponukou pre staršie generácie nájsť v ňom predmety, ktoré boli súčasťou ich života a pre mladších je informáciou o tom, čo predchádzalo elektronike, ktorá ich neoddeliteľne sprevádza už od narodenia.
Niekoľkoročné zberateľské zanietenie zakladateľa Karola Lipovského a niekoľkomesačná práca ľudí zo združenia Retro múzeum vyústila do expozície na ploche 650 m2. "Máme tu hodiny – budíky i nástenné, šijacie stroje, vysávače, rádiá, detské kočíky, biblie i Leninove spisy, lampy," povedal Lipovský pre TASR. Zberateľstvu prepadol už dávno, veci najskôr ukladal v záhradnom retrodomčeku a neskôr časť vystavoval vo svojom penzióne. Časom sa však ukázalo, že je to nedostačujúce a tak vznikla myšlienka Retro múzea.
"Chceme tak obohatiť ponuku múzeí v Trnave," dodal Lipovský. Cesta za mnohými vystavenými predmetmi viedla podľa neho na burzy, najmä do blízkych Čiech. Popri tom zadovážil exponáty aj priamou kúpou a často sa dostal k vzácnostiam, o ktorých spočiatku ani netušil. "Napríklad šesťstotrojka, ktorá patrila Janovi Werichovi. Je biela, čo samo o sebe bolo raritou a v čase výroby takéto ani neboli určené na domáci trh. Až neskôr som sa z 'techničáku' dozvedel, kto sa na nej vozil, práve ju dokončujem," uviedol Lipovský, ktorý do poslednej chvíle pred otvorením spolu s ďalším fanúšikom retro pripravovali múzeum pre návštevníkov.
Opísal, ako našiel zarastené burinou ostatky bicyklov, aké používali bratia Pospíšilovci, dvadsaťnásobní majstri sveta a dvadsaťpäťnásobní majstri Československa v bicyklobale, že práčka z Kovosmaltu Trnava ležala nevybalená a nepoužitá na pôjde pol storočia, že niektoré z typov páskových magnetofónov používala tajná polícia, a prečo portrét Júliusa Satinského nezavesil vedľa portrétov československých prezidentov.
Karol Lipovský okrem toho, že je bývalý aktívny cyklista a súčasný veľký nadšenec cyklistiky a zakladateľ prvého klubu Petra Sagana na Slovensku, je od stredy zapísaný už druhýkrát aj v slovenskej knihe rekordov, pričom drží aj svetový rekord v hodinovej jazde na drezine. Certifikát teraz dostal za dekorovanie osobného auta malými zrkadielkami. "Je ich spolu 10.458 a ideu som našiel na jednej výstave vo Francúzsku. Auto Fiat som pomaly oblepoval doma, doviezol si ho do nakoniec aj obývačky," povedal.
Uchádzať sa bude aj o zápis do Guinessovej knihy rekordov. Aj tento raritný exponát bude súčasťou Retro múzea. Lipovský dodal, že má záujem, aby sa deti z trnavských škôl zoznámili s minulosťou aj takýmto spôsobom, a preto dostanú školy ponuku na návštevu múzea bezplatne. Pre ostatných je vstupné symbolické.
Múzeum sa nachádza v Trnave na Sladovníckej ulici 19, vo dvore za bytovkami oproti čerpacej stanici. Otvorené bude mimo pondelka, vždy od 10. hodiny, v zime do 16. a v lete do 18. hodiny.
Zdieľať článok na Facebooku
Zdroj: TASR
Súvisiace články
Novinky.sk
Varenie a recepty
TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.