Malý Pičus precestoval svet, teraz zdobí Bratislavu

27.04.2018 |   |    | 

Centrum Bratislavy už mnoho rokov zdobí viacero sôch, ktoré sa tešia obrovskej popularite. S Napoleonom, Čumilom či Schöne Nácim sa odfotí takmer každý turista, ktorý naše hlavné mesto navštívi. Minulý týždeň k tejto slávnej trojke do partie dočasne pribudol chlapík s naozaj originálnym menom. 

Socha s názvom Pičus (v zahraničí známa aj ako Niemand) patrí k najznámejším dielam bratislavského výtvarníka Viktora Freša. S umelcom už precestovala viacero krajín, nahého nafučaného mužíka vystavovali v Austrálii, v USA, na Kube, vo Francúzsku aj v Holandsku.

Teraz konečne našiel svoj nový domov pred Drink in Gallery Andy na Beblavého ulici v Bratislave. „Socha, tak isto ako aj ja, sme rodení Bratislavčania, preto si myslím, že si to Pičus zaslúži. Tento zámer sa nám aj vďaka nadšencom podarilo zrealizovať a našli sme vhodné miesto,“ napísal umelec v pozvánke na slávnostné otvorenie, ktoré sa konalo 19. apríla.

Na tento deň čakal Viktor Frešo celých päť rokov, Pičus sa totiž „narodil“ už v roku 2013 ako umelcov vlastný autoportrét. Vo viacerých verziách sa veľmi rýchlo stal charakteristickým pre tvorbu tohto bratislavského umelca a vo svete zožal množstvo úspechov.

Ide o sochu nasraného a zamindrákovaného chlapíka,“ vyjadril sa Frešo pre Bratislavské noviny,  „ale jedna z legiend, ktorými je toto moje dielo opradené, hovorí o tom, že u každého, kto ho chytí za prirodzenie, sa dostaví pocit okamžitého šťastia.“ Už teraz je teda jasné, ktorá časť sochy sa bude tešiť najväčšej pozornosti turistov.

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: Facebook / Viktor Frešo
Zdroj: ako

Hodnotenie článku:
2.5/5 (11 hlasov)

Sobota, 17. november. 2018. Meniny má Klaudia.

Najnovšie príspevky

Foto dňa