Levoča je ešte krajšia: Ďalšiu časť Námestia Majstra Pavla zrekonštruovali, je z nej pešia zóna

04.02.2022 |   |    | 

Ďalšiu časť Námestia Majstra Pavla v Levoči zrekonštruovali, bude slúžiť ako pešia zóna. Primátor mesta Miroslav Vilkovský pri príležitosti slávnostného otvorenia obnovenej časti uviedol, že rekonštrukciou prešla východná strana námestia od komunikácie medzi Bazilikou sv. Jakuba a mestským úradom po severnú časť vrátane chodníka na Košickej ulici po križovatku s Mäsiarskou ulicou. 

Práce prebiehali od mája minulého roka, keď mesto podpísalo zmluvu so zhotoviteľom, spoločnosťou Eurovia Sk. Spočívali v komplexnej rekonštrukcii infraštruktúry, vodovodu, kanalizácie, rozvodov, ako aj verejného osvetlenia. Okrem toho pôvodný asfaltový povrch nahradili žulová dlažba a čadičové kocky. „Materiály, ktoré sa pri prestavbe použili, majú lepšiu nasiakavosť ako tie predošlé, a dokážu tak lepšie zachytiť dažďovú vodu a udržať ju na mieste", ozrejmil Vilkovský.

Časť prostriedkov na túto investíciu získala radnica aj z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR prostredníctvom programu podpory menej rozvinutých regiónov. Celkové náklady na tretiu časť II. etapy dosiahli takmer 1,25 milióna eur eur.  

Východná a južná časť historického centra mesta Levoča, ktorá je spolu s bazilikou a radnicou zapísaná v Zozname svetového dedičstva UNESCO, je tak už kompletne zrekonštruovaná. Mesto Levoča intenzívne pracuje na obnove námestia už niekoľko rokov. „V rokoch 2011 - 2013 prebiehala prestavba južnej časti a následne v rokoch 2018 – 2020 sa pokračovalo s rekonštrukciou východnej strany,“ doplnil Vilkovský.

Samospráva má v pláne v obnove námestia pokračovať, všetko však závisí od získania finančných prostriedkov. Primátor odhaduje, že ďalšie tri etapy, ktoré zahŕňajú zostávajúcu severnú a západnú časť, si vyžiadajú odhadom šesť miliónov eur. „Ide o finančne veľmi náročnú investíciu vzhľadom na to, že ide o národnú kultúrnu pamiatku. Len druhá etapa stála približne tri milióny eur. Verím, že sa nám podarí v rámci možností pokračovať v obnove nielen samotného námestia, ale aj budov, ktoré sú jeho súčasťou a sú majetkom mesta,“ dodal Vilkovský.

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: TASR - Adriána Hudecová
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Streda, 25. máj. 2022. Meniny má Urban.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa