Príjemná atmosféra a bohaté dejiny: Ozdobou Oravy je malebná obec Istebné

2024-07-05 00:00:00 |   |    | 

Orava patrí medzi časté dovolenkové voľby Slovákov, lebo tam počas celého roka nájdete rôzne zaujímavosti. Popri iných prírodných krásach či historických pamiatkach sa o slovo hlási aj Istebné, ktoré vás milo prekvapí svojou atmosférou aj bohatými dejinami. 

Žili tu najmä poľnohospodári

Región okolo Istebného bol tak ako zvyšok Oravy osídlený už v čase doby bronzovej. Postupne tam vznikali a zanikali viaceré malé osídlenia, v ktorých žili uzatvorené komunity obyvateľov. Takto to pokračovalo až do stredoveku, kedy sa vývoj ustálil a zostalo tu viacero menších osád. Obyvatelia Istebného boli preslávení poľnohospodári. I keď sa v súčasnosti nepozerá na tento región ako na úrodnú lokalitu, v minulosti to bolo trochu inak. Tunajší rodáci sa venovali okrem pestovania základných plodín aj chovu dobytka. Na to mali perfektné podmienky, keďže ich vodievali pásť sa na lúky, ktorých tam mali už v tých časoch neúrekom. Okrem toho boli známi aj ako mlynári, kováči a zlatníci. Istebné sa preslávilo ešte vďaka jednej veci. Kedysi sa tam darilo lipám, takže pri príchode do obce vás najmä na začiatku leta vítala príjemná vôňa ich kvetov.

 

Hradisko

Pri Istebnom sa nachádza miestna časť Hrádok, ktorú vybudovali na mieste, kde v minulosti stálo slovanské hradisko. Obývané bolo už od čias staroveku, čo dokazujú aj vzácne vykopávky. V dávnej minulosti tadiaľ prechádzala dôležitá cesta, ktorú potrebovali chrániť. Preto tam postupne vznikali rôzne obranné stavby, až tam nakoniec postavili hradisko, ktoré malo rozlohu pol hektára. Pozostávalo z niekoľkých jednoduchých stavieb a kamenného obranného múru. Jeho pozostatky sa podarilo objaviť v 19. storočí, keď na tomto mieste začali budovať železničnú trať. Neskôr sa v okolí rozrástli hutnícke závody a dnes tu uvidíte najmä pozostatky obranného valu. Hradisko bolo podrobené hlbšiemu výskumu po roku 1950. Z pozostatkov sa podarilo zistiť, že sa stavebný štýl postupne rozvíjal a mladšie múry sú oveľa stabilnejšie a pevnejšie ako tie pôvodné.

 

Artikulárny kostol

V Istebnom sa nachádza aj pôvodný artikulárny kostol. Ten postavili v 17. storočí, ale neskôr ho renovovali a do súčasnej podoby prerobili v roku 1730. Patrí evanjelickej cirkvi a je zaradený medzi najvýznamnejšie pamiatky, ktoré sa nachádzajú v okolí tejto obce. Na rozdiel od katolíckych chrámov má jednoduchší vzhľad. Postavený bol totiž v období, keď evanjelici nemohli stavať kostoly s vysokými vežami a zvonmi. Napriek tomu vás milo prekvapí precíznym spracovaním a s dôrazom na detail. Zatiaľ čo z vonkajšej strany je kostol jednoduchý, vo vnútri vás prekvapí nádhernými nástennými maľbami. Nachádza sa tam tiež jedinečný drevený kalich. Ten má slúžiť ako spomienka na ťažké časy chudoby, v ktorej dlhé roky žili tunajší obyvatelia.

 

Obec, ktorá dýcha históriou

Niekoľko historických zaujímavostí nájdete aj priamo v Istebnom. Žiaľ, viaceré z nich sa nepodarilo uchovať v dobrom stave. Jednou z takýchto budov je Csillághyovský kaštieľ, ktorý postavili v 18. storočí a postupne vystriedal tri rody majiteľov. V 20. storočí slúžil niekoľko rokov ako detský domov. Potom však začal chátrať, takže cennú budovu sa nepodarilo zachrániť v dobrom stave. V tomto regióne sa nachádzajú aj cenné pôvodné pivničky, ktoré dokázali počas celého roka udržiavať stabilnú teplotu a slúžili na skladovanie zásob potravín.

 

Autor: © Zoznam/David

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Piatok, 19. júl. 2024. Meniny má Šarlota, Dušana.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa