FOTO Bolívijská cesta smrti

28.01.2014 |   |    | 

BOLÍVIA - Pre niekoho je cesta z La Paz do dedinky Coroico adrenalín, pre iného zahrávanie sa s osudom. Isté je, že prívlastok najnebezpečnejšia cesta sveta nedostala táto komunikácia náhodou. Začína pod zasneženými končiarmi Ánd a končí v tropickej džungli, počas 64 kilometrov klesne o 3 600 metrov. Je úzka, plná kameňov, nečakaných zákrut a ročne prináša stovky zranených.Preháňajú!

Podľa miestnych obyvateľov je označenie najnebezpečnejšej svetovej cesty trochu prehnané. Pravidelne ňou prechádzajú a sami by ju tak nenazvali. Vysoké číslo obetí vraj zvyšuje nezodpovednosť vodičov, požívanie alkoholu a zlý technický stav vozidiel. Obsolvovať jazdu cestou smrti je však vďačný magnet pre turistov. Každý deň ju na horských bicykloch schádzajú desiatky. Vyzbrojení prilbami, nepremokavou kombinézou a dávkou odvahy v rade za sebou bicyklujú z uzimeného rána v štvortisícovej nadmorskej výške až do horúcich trópov k čerstvému pomarančovému džúsu.

 

Dielo zajatcov

S výstavbou cesty sa začalo v 40. rokoch minulého storočia počas najvýznamnejšieho vojenského konfliktu juhoamerického kontinentu, Vojny o Chaco. Stretli sa v ňom Bolívia s Paraguajom a hoci Bolívia nakoniec vojnou prišla o dôležité územia Gran Chaco, nie vždy počas vojny ťahala za kratší koniec. Podarilo sa jej napríklad získať veľký počet paraguajských zajatcov, ktorých využila na stavbu preslávenej cesty. Vznikla tak jedna z mála ciest, čo spája mesto La Paz s amazónskou džungľou.

 

Špeciálne pravidlá

Dnes už síce existuje moderná bezpečnejšia varianta, ale premávka nezmizla ani zo starej cesty. Okrem turistických minibusov s bicyklami na kapote sú to hlavne prímestské autobusy a nákladné autá, ktoré tropické dedinky zásobujú. Všetci vodiči musia dodržiavať niekoľko pravidiel, aby sa riziko nebezpečia znížilo na minimum. Platí, že prednosť má vozidlo, pričom sa musí uhnúť vozidlo, ktoré schádza z kopca. „Cesta smrti“ je tiež jediná na území Bolívie, po ktorej sa jazdí vľavo.

 

Zdroj/autor: Katarína Strihová, drom

Zdielať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
4.2/5 (8 hlasov)

Nedeľa, 23. február. 2020. Meniny má Roman, Romana.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa