FOTO Najdesivejšia túra na svete

04.02.2014 |   |    | 

ČÍNA - Ak si myslíte, že pri turistike ste si už prešli snáď každým terénom, vyvedieme vás z omylu. Čína ponúka to najdramatickejšie dobrodružstvo, a to s minimálnou úrovňou bezpečnosti a dostupné v sandáloch a aj malým deťom.Čínu si málokto spája s adrenalínom, vyčerpaním a smrteľným ohrozením. Práve hora Mount Huashan je miesto, ktoré prináša všetky tieto pocity - no pridáva aj dojem nezabudnuteľného zážitku. Netypické skalné útvary, pod ktorými sa rozprestiera taoistický kláštor, sú totiž pretkané špirálou krkolomných cestičiek, a tie vedú k uctievaným pútnickým miestam na ťažko dostupných vrcholoch vo výške až 2 160 metrov.

Mount Huashan bol miestom veľkého náboženského významu už od druhého storočia pred Kristom. Práve v tom období tu vyrástol taoistický kláštor a odvtedy horu obývajú mnísi a pútnici. Avšak nielen oni, ale i čoraz väčšie množstvo turistov môže vďaka sieti nebezpečne pôsobiacich rebríkov a ciest vyliezť až k piatim vrcholom. Každý z nich predstavuje inú modlu, no vedú k nim rovnako nebezpečné trasy.

Odkedy miesto nabralo okrem pútnického aj turistický význam, horské cestičky boli posilnené, no napriek tomu si stále udržiavajú neslávnu reputáciu a štatistiky o smrteľných pádoch. Neoficiálne vyjadrenia siahajú až k číslovke 100 obetí ročne. Napriek tomu nie sú vykonávané žiadne prísnejšie bezpečnostné opatrenia a na trasu sa dostanú aj deti, starší ľudia či nedostatočne vybavení turisti, často obutí v sandáloch.

Ak sa na túto mimoriadne nebezpečnú túru vyberiete, nepodceňte terén ani klimatické podmienky. Vo výškach môžu v oblačnosti mostíky často kĺzať a na reťazových zábradliach je dobré chrániť si aj ruky. Výhľad však jednoznačne stojí za to, a to z ktoréhokoľvek vrcholu skupiny piatich skál. Podľa taoistov si rovnaký užívali bohovia podsvetia, ktorí mali v minulosti toto nádherné prostredie obývať.

 

Zdroj/autor: boredpanda.com, Dominika Babulicová, drom

Zdielať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
3.6/5 (7 hlasov)

Nedeľa, 23. február. 2020. Meniny má Roman, Romana.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa