Nič pre deti: Sklenená šmykľavka vo výške 300 metrov dá zabrať aj najväčším odvážlivcom

04.09.2017 |   |    | 

Šmykľavky sú obvykle obľúbenou zábavou menších detí, na „Skyslide“ v Los Angeles by ste ich však rozhodne púšťať nemali. Nachádza sa totiž takmer úplne na vrchole najvyššieho mrakodrapu a navyše je celá zo skla! 

Mrakodrap US Bank Tower je s výškou 310 metrov najvyššou budovou Los Angeles aj celej Kalifornie. Tvorí ho 73 nadzemných a dve podzemné podlažia s parkovacími miestami. Výstavba mrakodrapu začala v roku 1989 a stála 350 miliónov dolárov.

V roku 2014 získali budovu noví majitelia, ktorí nariadili jej konštrukciu. Tá zahŕňala úpravu vstupnej haly aj výstavbu reštaurácie a dvoch vyhliadkových terás s 360-stupňovým výhľadom na Los Angeles. OUE Skyspace LA slávnostne otvorili v júni 2016.

Najväčšiu pozornosť si hneď získala najmä originálna šmykľavka, ktorou sa môžete spustiť zo 70. poschodia na terasu o úroveň nižšie. Meria takmer 14 metrov a je celá vyrobená z trojvrstvového skla s hrúbkou 3 centimetre. Podľa konštruktérov odolá vetru s nárazovou rýchlosťou do 177 kilometrov za hodinu.

Inštalácia šmykľavky nebola jednoduchá. Do výšky ju vyniesol hasičský vrtuľník a k fasáde ju s presnosťou na milimeter inštalovali pomocou kladky. Potom nasledovali mesiace testovania, v rámci ktorého tiež šmykľavku na hodinu plne zaťažili vrecami s pieskom s celkovou hmotnosťou 4,5 tony.

Dnes už naplno slúži návštevníkom mrakodrapu. Dospelí zaplatia za vstup do mrakodrapu a na vyhliadkové plošiny 25 dolárov, lístok vrátane jednej jazdy na šmykľavke stojí 33 dolárov. Tú však odporúčame len skutočným milovníkom adrenalínu.

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: SITA,
Video: YouTube
Zdroj: ako

Hodnotenie článku:
4.8/5 (4 hlasov)

Utorok, 27. október. 2020. Meniny má Sabína.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa