Adrenalínová prehliadka, na ktorú nezabudnete: V Švédsku vás povodia po strechách domov

03.03.2018 |   |    | 

Ak máte radi nové zážitky a nevadí vám ani trochu adrenalínu, vyberte sa do Švédska. V dvoch škandinávskych mestách totiž ponúkajú naozaj netradičné prehliadky - na svet sa tam môžete pozrieť z výšky striech. 

Využili prepojenie budov

S nápadom na prechádzky po strechách prišli Švédi už pred desiatimi rokmi. Ešte pred vstúpením na trh však museli v Takvandringu vyriešiť niekoľko technických problémov. Aby mohli sprevádzať ľudí na riskantnej ploche vo výške 43 metrov nad zemou, museli vytvoriť dobrý systém na prechádzanie po strechách. Najprv teda hľadali niekoľko budov, ktoré by boli nielen historicky zaujímavé, ale zároveň by boli spolu prepojené. I keď boli stavby v historických centrách naoko rovnaké, hlavné rozdiely sa ukázali až po vstupe na strechu. Túto prekážku prekonali pomocou špeciálnych chodníčkov, ktoré vás vo výške prevedú po netradičných „uličkách“ týchto miest.

 

V Štokholme a v Sundsvalle

S takýmito unikátnymi prehliadkami začali najprv v Štokholme. Takvandring robia väčšinou počas oboch víkendových dní, no niekedy platia určité výnimky. Obvykle majú dve prehliadky denne. Prvá je o 10:00 a druhá začína popoludní o 16:00. Keď je v lete hlavná sezóna, organizujú viac prechádzok. Napriek tomu, že je už od októbra vo Švédsku poriadne chladno, ponúkajú aj možnosť zimných prehliadok. Všetko závisí od stavu striech a priechodnosti chodníčkov. Pre návštevníkov ponúkajú len jednu trasu po strechách historického centra a tá trvá približne hodinu. Cena za tour je 63 eur. Druhým mestom s touto atrakciou je Sundsvall. Tam však nie sú prehliadky pravidelné a venujú sa skôr vopred objednaným skupinám. Treba teda sledovať plán tour na ich webovej stránke. Keď budete mať šťastie, dozviete sa včas o novom verejnom termíne.

 

Najlepší výhľad na mesto

Pre turistov je najväčším lákadlom úžasný výhľad, ktorý im neponúkne žiadne iné miesto. Takto uvidíte širšie centrum a zároveň sa vám naskytne pohľad na viaceré zaujímavé detaily, ktoré si inak neuvedomíte. Veľmi obľúbené sú najmä večerné prechádzky, ktoré ponúkajú nádherný západ slnka a uvidíte tiež zažínajúce svetlá hlavného mesta. Ľudí láka aj predstava veľkého adrenalínu. Pokúšajú sa prekonať svoj strach a chcú si dokázať, že vedia zdolať všetky výzvy. Tvorcovia tejto atrakcie zámerne vybrali na začiatok oboch tour nejakú významnú pamiatku, v Štokholme sa napríklad začína v budove starého parlamentu.

 

História i netradičné fakty

Počas hodinovej prechádzky po strechách Štokholmu a Sundsvallu sa nebudete iba kochať nádhernými výhľadmi. Dokopy 35 sprievodcov, z ktorých drvivá väčšina sa venuje prehliadkam vo švédskom hlavnom meste, vám predstaví aj mnoho zaujímavých faktov z histórie. Keďže sa to snažia robiť zaujímavejším spôsobom, vždy vám k tomu pribalia pár netradičných informácií, ktoré sa na bežných prehliadkach nedozviete.

 

Po celý čas ste istení

Zo zdolávania striech nemusíte mať žiadne obavy. Organizátori z Takvandringu by vás tam nepustili bez dostatočnej ochrany. Hlavu si chránite prilbou a na sebe budete mať rovnaké istenie ako horolezci. Pomocou skoby sa pripnete na začiatok chodníka a potom už budete po celý čas pripojení na dlhú železnú tyč. V prípade pošmyknutia alebo závratu vás tento systém zachytí a bezpečne sa dostanete späť na chodník. Ten je vytvorený pomocou úzkych železných plôch, po ktorých sa kráča pohodlnejšie ako po samotnej streche. Po celý čas musíte dôsledne počúvať pokyny personálu, ktorý vám vysvetlí, ako sa bezpečne dopraviť až do cieľa vašej adrenalínovej prechádzky.

 

Maximálne 14 ľudí

Keďže sprievodcovia majú po celý čas na pleciach veľkú zodpovednosť, na tejto atrakcii uprednostňujú iba malé skupiny turistov. V jednej môže byť maximálne 14 ľudí, nad ktorými dokážu udržať kontrolu a zároveň sú vždy blízko seba, takže im neuniknú žiadne detaily. Na tour po strechách nemôžu ísť ľudia, ktorí majú menej ako 150 centimetrov. Ďalším limitom je hmotnosť do 120 kilogramov. Tieto obmedzenia platia kvôli dostatočnej bezpečnosti všetkých účastníkov. Prehliadky sa môžu zúčastniť aj mladí ľudia do 18 rokov, musia však splniť výškový limit a musia mať pri sebe zodpovednú dospelú osobu. Pred vstupom na strechu sa oblečte do teplého oblečenia a myslite na dobrú športovú obuv. V nevhodných topánkach vás tam určite nepustia. I keď je práve leto, na strechách vždy pofukuje vietor, takže aj vtedy majte so sebou aspoň ľahký svetrík.

 

Ruský adrenalín a americká nóbl verzia

V iných krajinách zatiaľ takúto atrakciu nenájdete. Dve podobné majú len v Rusku a v USA. Americká verzia má skôr nóbl podobu, keď v New Yorku a Miami ponúkajú pre turistov prehliadku najlepších strešných barov a reštaurácií. Počas večera prejdete viacero podnikov a zabavíte s najkrajším pohľadom na tieto mestá. V ruskom Petrohrade sa dalo dokopy pár mladých ľudí, ktorí milujú adrenalín. Tí prostredníctvom sociálnych sietí ponúkajú taktiež prehliadku ich mesta z netradičnej perspektívy. Tentoraz však nie sú jednotlivé budovy prepojené a hlavne podstupujete oveľa väčšie riziko. Po strechách sa budete prechádzať bez istenia a musíte sa o to viac spoľahnúť na vašu šikovnosť.

 

Autor: David

 

Zdielať článok na Facebooku
Facebook / Takvandring - Rooftop Tours
Zdroj: david / ako

Hodnotenie článku:
5.0/5 (1 hlasov)

Štvrtok, 6. máj. 2021. Meniny má Hermína.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa