Ministerstvo varuje: Pri cestovaní treba dávať pozor na bezpečnosť cestovného dokladu

21.06.2019 |   |    | 

Pri cestách do zahraničia treba osobitne dbať na bezpečnosť cestovného dokladu. "Rozhodne odporúčame urobiť si pred cestou do zahraničia kópiu občianskeho preukazu či pasu, respektíve kópiu dátových strán, a mať ju počas pobytu v zahraničí na odlišnom mieste ako originál," radí riaditeľ konzulárneho odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Martin Bezák. V prípade odcudzenia cestovného dokladu možno kópiu použiť pri požiadaní o náhradný doklad.Občania Slovenska môžu s občianskym preukazom, ktorý má formu identifikačnej karty, cestovať do všetkých členských štátov Európskej únie a tiež na Island, do Lichtenštajnska, Nórska, Švajčiarska, Čiernej Hory, Bosny a Hercegoviny, Severomacedónskej republiky, Srbska, Albánska, Gruzínska, Moldavska a Gibraltáru. Pri cestách do iných štátov sa vyžaduje predloženie platného cestovného pasu, pripomína MZVaEZ SR na svojej webovej stránke. Cestovný pas by vo všeobecnosti mal byť platný minimálne šesť mesiacov po predpokladanom ukončení pobytu v krajine.

"Je na zvážení každého cestovateľa, či so sebou bude nosiť originál dokladu alebo kópiu. Každý by mal mať pri sebe doklad, aby sa mohol legitimovať pred orgánmi príslušného štátu," hovorí zástupca MZVaEZ SR. Z hľadiska bezpečnosti však podľa neho nemožno namietať, ak si človek nechá originál napríklad v trezore v ubytovacom zariadení. Ak niekto nosí so sebou pas aj občiansky preukaz, Bezák radí ich nemať na rovnakom mieste.

MZVaEZ SR tiež zadarmo ponúka mobilnú aplikáciu Svetobežka, do ktorej je tiež možné nahrať dátovú stranu cestovného pasu alebo občianskeho preukazu. Ponúka aj ďalšie informácie, vrátane zoznamu zastupiteľských úradov Slovenska v zahraničí.

"Stratu cestovného dokladu treba čo najskôr nahlásiť príslušnému orgánu, zväčša polícii, a vyžiadať si potvrdenie. Ideálne v mieste straty alebo odcudzenia," hovorí Bezák. Potvrdenie treba predložiť na zastupiteľskom úrade a požiadať o náhradný cestovný doklad, ktorý umožní občanovi návrat na Slovensko. V prípade, že sa doklad stratí v krajine, v ktorej nie je zastupiteľský úrad SR, napríklad v Maroku či Azerbajdžane, turista by mal navštíviť zastupiteľský úrad inej členskej krajiny Európskej únie (EÚ), napríklad Českej republiky. "Tam sa prihlásite, overia vašu totožnosť v súčinnosti s naším teritoriálne príslušným veľvyslanectvom a na základe toho vám zastupiteľský úrad inej krajiny EÚ vystaví nákladný cestovný doklad, ktorý poslúži na bezpečný návrat domov," vysvetľuje Bezák.

Tento doklad človek tiež potrebuje pri podaní žiadosti o nový cestovný doklad na území SR. Pri výstupe z krajiny, kde sa pôvodný doklad stratil alebo ho odcudzili, treba mať pri sebe potvrdenie o udalosti, keďže hraničné orgány alebo letecká spoločnosť ho môžu vyžadovať.

"Ak stratíte pas, môžu vám doslova ukradnúť identitu," povedal riaditeľ konzulárneho odboru MZVaEZ SR. "Jednému občanovi ukradli občiansky preukaz a o niekoľko rokov cestoval do Belgicka. Pri výstupe z krajiny ho zadržali policajti, podrobili ho výsluchu a obvinili z priestupku," opisuje prípad zneužitia. "Bolo to veľmi nepríjemné. Preto treba každé odcudzenie, stratu alebo znehodnotenie identifikačného dokladu hneď hlásiť," pripomenul.

"Ak maloleté dieťa cestuje bez sprievodu rodiča, všeobecne sa odporúča mať so sebou písomný súhlas zákonného zástupcu s cestou dieťaťa v sprievode iných osôb, ideálne v angličtine alebo jazyku príslušnej krajiny," hovorí Bezák. O špecifikách jednotlivých krajín, sa podľa neho treba informovať na zastupiteľských úradoch a tiež pamätať na osobité podmienky, ktoré si môžu stanovovať napríklad letecké spoločnosti alebo iní prepravcovia.

 

Zdielať článok na Facebooku
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Pondelok, 13. júl. 2020. Meniny má Margita.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa