Z Česka na severný pól: Vyplávajte atómovým ľadoborcom za ľadovými medveďmi

23.02.2016 |   |    | 

„Idem na sever … a idem na juh,“ komentujú prechod severného pólu hrdinovia jednej z hier Járy Cimrmana. Skúsiť si to v praxi, to sa nepošťastí každému. Oficiálne točňu po prvýkrát dobyl Američan Robert Edwin Peary v roku 1909, kedy to bolo ešte značne zložité. Dnes sa vďaka unikátnym projektom cestovných kancelárií môže na pól dostať ktokoľvek. Ako taká cesta prebieha? 

Je to tu – dostávate sa na koniec sveta, miesto, kde stálo tak málo ľudí. Nemusíte sa ponáhľať pre západ slnka – tu zapadá len raz za rok. V júni, kedy plavba k severnému pólu prebieha, vládne polárny deň, a tak je zdroj prírodného svetla stále nad obzorom. Ale nepredbiehajme a začnime pekne od začiatku.

 

Vydajte sa po stopách veľkých polárnikov

 

Výpravy drsných mužov, psie záprahy ťahajúce sane so zásobami, neobyčajné fyzické výkony – mnohí z nás podobné príbehy niekedy čítali. Predstava, že sa niečoho podobného niekedy zúčastníme, sa pre mnohých stala nesplneným detským snom. Snom, ktorý sa dá vďaka unikátnemu projektu teraz prežiť.

Všetko začína na pražskom letisku, z ktorého sa účastníci cesty dostanú do Helsínk. V čarovnom hlavnom meste Fínska sa účastníci zoznamujú s tým, čo ich čaká, ale tiež sa zoznamujú vzájomne.

Ďalšiu zastávku štrnásťdennej púte predstavuje ruský prístav Murmansk. Tam sa odohrá nalodenie na čierno-červený ľadoborec, ktorého meno možno preložiť ako „50 rokov víťazstva“. Ide o moderné plavidlo s jadrovým pohonom spustené na more v roku 2007.

 

Za tuleňmi a medveďmi do voľnej prírody

 

Prichádza plavba po Barentsovom mori, na hladine sa zjavujú prvé ľadové kryhy. Ich množstvo sa postupne zvyšuje, po čase sa na niektorých občas objaví tuleň alebo ľadový medveď. Cieľom je dostať sa k pólu. Z Murmanska to ľadoborec zvládne za štyri dni.

Keď sa to podarí, nasleduje prípitok, oslava a potom cesta naspäť. Tá vedie cez Zem Františka Jozefa, kde pasažieri majú možnosť pozorovať skupiny odpočívajúcich mrožov, ľadové medvede a desaťtisíce arktických vtákov. A tiež sa môžu nechať pokrstiť bohom Poseidonom (prípadne hercom v jeho kostýme, pokiaľ práve nemá pravý boh voľno), ktorý počas cesty zavíta na večeru i s trojzubcom.

Mimochodom, v Zemi Františka Jozefa nesie mnoho kútov českú stopu. Nájdeme tu napríklad Teplický záliv alebo tiež Stoličkův ostrov, pomenovaný po geológovi, paleontológovi a prírodovedcovi svetového významu Ferdinandovi Stoličkovi, ktorý sa narodil pri Kroměříži.

 

Atómový ľadoborec a český sprievodca

 

S niekoľkými desiatkami turistov na palube sa z Murmanska k pólu pri dobrých podmienkach obvykle plavidlo dostane na štvrtý až piaty deň. Desiatky hodín predtým sa loď prebíja ľadovým príkrovom. A posádka i cestujúci na palube ich trávia rôzne.

Keď praje počasie, trávia niektorí hodiny a hodiny na palube pozorovaním okolitej krajiny. V prvých dňoch po vyplávaní možno na voľnom mori vidieť veľryby, potom sa objavia prvé kryhy a nakoniec je ľadová pokrývka takmer súvislá. Pri troche šťastia sa tu a tam mihne tuleň, inokedy medveď. Ľadoborec má i heliport, z ktorého pravidelne vzlieta vrtuľník – na obhliadku okolia, na ktorú piloti berú i cestujúcich z lode. Všetko spríjemňuje komentár českých sprievodcov.

A keď počasie vonku nie je vhodné na pobyt na palube, prebiehajú v prednáškovej sále viac či menej odborné prednášky. A okrem toho ukrýva ohromný trup lode i bazén, saunu, fitness centrum, masážny salón alebo knižnicu, takže je postarané i o ďalšie vyžitie pasažierov.

Mimochodom – trup lode je dvojitý a medzi dvomi vrstvami ocele je voda, ktorá sa podľa potreby prečerpáva z jednej sekcie do druhej. Vraj preto, aby loď mala vždy tie najlepšie vlastnosti ľadoborca. Navyše sú v trupe lode umiestnené trysky, ktoré vháňajú pod ľad horúcu vodu – i vďaka tomu sa lodný kolos prebíja cez ľad ľahšie.

Plaviť sa cez takúto krajinu na takej neobyčajnej lodi k miestu, na ktoré sa prvý Čech dostal až v roku 1993, to je naozaj nezabudnuteľný zážitok, zhodujú sa účastníci plavby z minulých rokov. Nemáte chuť vydať sa na ňu tiež?

 

 

Kto bol prvý?

 

O tom, kto bol na severnom póle prvý, sa dodnes vedú spory. Prvé nespochybniteľné dosiahnutie pólu sa však pripisuje R. Amundsenovi, ktorý sa tam dostal v máji 1926.

Už v roku 1909 však tvrdil polárnik Robert Edwin Peary, že bol na póle prvý on. Proti nemu sa potom vzápätí postavil Frederik A. Cook, ktorý zase tvrdil, že severný pól dosiahol ešte o rok skôr, ale pretože musel na severe prezimovať, nestihol svoj úspech nahlásiť skôr. Dánska komisia nakoniec prvenstvo priznala Pearymu.

Ten tvrdil, že sa šiesteho apríla 1909 dostal na dosah deviatich kilometrov od severného pólu a k nemu potom pokračoval na ľahkých saniach. Podľa svojho tvrdenia potom nechal na mieste len kúsok od severného pólu americkú vlajku a odkaz v plechovej škatuli. Problémom však zostáva, že neskoršie expedície škatuľu neobjavili, pretože pravdepodobne zmizla pod snehom a ľadom. Dnes sa preto jeho expedícia spochybňuje.

 

Autor: Lucie Štěrbová& Tomáš Cikán

 

 

Inzertné oznámenie:

Cestovná kancelária ESO travel, špecialista na Áziu, Severnú, Južnú a strednú Ameriku, Tichomorie a Afriku, vyberá z ponuky plavieb:

 

  • Dobyte Severný pól! : Vyplávajte k severnému pólu na palube najmodernejšieho ľadoborca. Päť dní plavby tam, päť dní plavby naspäť. Množstvo prednášok a poznávanie miest, kde má príroda veľkú prevahu. Dosiahnite severný pól! Okrem toho si vychutnáte najsevernejšie barbecue na svete, môžete si zaplávať v Severnom ľadovom oceáne alebo zaletieť na neďaleké ostrovy Zeme Františka Jozefa s dych berúcou krajinou.
  • Čo sa dá vidieť v Helsinkách?: Kde nájdete fínske Beverly Hills? Kto je Jean Sibelius? A ako s tým všetkým súvisí český hudobný skladateľ Antonín Dvořák? Na poznávaciu cestu až na ďaleký sever vás vezme článok na portáli, kde nájdete rozprávanie i o ďalších destináciách, do ktorých organizuje zájazdy cestovná kancelária ESO travel.
  • Preskúmajte pobrežie USA loďou! : Preskúmate ľadové útvary okolo Aljašky, uvidíte odlamujúce sa ľadovce a množstvo ľadových medveďov. Alebo sa radšej vydáte z Floridy do Karibiku? Môžete zažiť oboje! Vyberte si niektorú z plavieb od pobrežia Spojených štátov amerických – itineráre plavieb pokrývajú v rôznych kombináciách nie len slnečné pobrežie Mexika, Kostariky či Havaja, ale i kanadský Vancouver alebo majestátnu Aljašku.

 

Zdielať článok na Facebooku

Zdroj: Lucie Štěrbová& Tomáš Cikán

Hodnotenie článku:
4.2/5 (5 hlasov)

Štvrtok, 16. august. 2018. Meniny má Leonard.

Najnovšie príspevky

Foto dňa