Preneste sa v čase a zažite život ako kedysi. Kravy na cestách, či jedenie rukami. Táto krajina však stojí za návštevu!

2024-07-18 13:00:00 |   |    | 

INDIA, BHUTÁN - Preľudnená, hlučná, špinavá. No zato spirituálna a fascinujúca. Aj tak je vnímaná India, jedinečná krajina mnohých tvárí. Pre cestovateľov a dobrodruhov je lákavou mozaikou zážitkov a objavov. Pri jej poznávaní sa určite oplatí dať šancu aj susednému Bhutánu, krajine najšťastnejších ľudí na svete. Je tomu skutočne tak? Čo všetko vám tieto krajiny prinesú do života? Vybrali sme niekoľko faktov, pre ktoré sa oplatí do týchto ázijských štátov vycestovať. 

India, krajina nekonečných kontrastov

 

Ročných období o čosi viac ako bežne

Rozmanitosť krajiny spočíva aj v ročných obdobia, ktorých je tu viac, než bežne poznáme. V Indii sa strieda jar, leto, obdobie monzúnov, jeseň, „predzima“ a zima.Na základe období sa riadi nielen hospodárstvo, ale aj duchovný život.

Kravy na piedestáli

Tieto zvieratá nájdete naozaj na každom rohu - v meste preplnenom ľudí, pohybujúce sa popri pamiatkach či len tak ležiace na dopravných ostrovčekoch. Krava je pre Indov posvätným zvieraťom hinduistického náboženstva a predstavuje pre nich symbol mieru, hojnosti a pokoja. Zabitie kravy je v Indii prísne zakázané.

Jeden zo siedmich divov sveta

India sa svojím Tádž Mahalom zapísala do svetového rebríčka siedmich divov sveta. Len ťažko opísať pocity, ktoré vo vás vzbudí tento symbol lásky, keď pred ním stojíte. Monumentálne dielo z bieleho mramoru nechal postaviť sultán Šahdžahán na počesť svojej manželky, ktorá umrela pri pôrode ich 16 dieťaťa. Ide o vznešenú symetrickú stavbu v meste Agra, ktorá pozostáva z hlavnej budovy obklopenej štyrmi minaretmi a mešitou na západe. Každý zo štyroch minaretov je postavený mierne šikmo smerom von, údajne preto, lebo si sám Šahdžahán chcel byť istý, aby v prípade zrútenia niektorého z minaretov nespadol niektorý na centrálnu budovu. Zaujímavosťou je aj fakt, že pôvodne bielu budovu časom znečisťuje smog, čím mramor postupne žltne.

Do Indie, Bhutánu, ale aj ďalších zaujímavých krajín sa dostanete aj s CK Satur, ktorá ponúka poznávacie zájazdy v malých skupinkách so sprievodcom. Teraz si navyše môžete zakúpiť zájazdy so zľavou až do výšky 27 %, pričom vám postačí 50 % záloha. K dispozícii vám je aj Balík výhod „SATUR FLEXI POZNÁVANIE“ na základe dohodnutých podmienok, ktorý obsahuje:

  • bezplatné storno autobusových zájazdov 40 až 45 dní pred odchodom na zájazd
  • bezplatné storno poznávacích zájazdov na charterových letoch 40 až 45 dní pred odletom
  • bezplatná zmena mena až do 31 dní pred odchodom
  • 100 % garancia vrátenia peňazí do 7 dní

 

Zlatý trojuholník

Bolo by hriechom zostať len pri Tádž Mahali a nevidieť ostatné indické legendárne monumenty. Na precestovanie celej Indie by ste však potrebovali minimálne polroka! Preto vám odporúčame rozdeliť si poznávanie na okruhy. Jedným z takých je aj tzv. zlatý trojuholník, pri ktorom okrem Tádž Mahalu uvidíte aj ďalšie dych berúce miesta Indie. Staré a Nové Dillí, ružové mesto Džajpúr, jantárovú pevnosť Amber, Hawa Mahal (známy aj ako „palác vetrov“ pripomínajúci včelí plást) či Kráľovské astronomické observatórium zo zoznamu UNESCO. Cestou do mesta Agra, kde stojí Tádž Mahal, sa oplatí zastaviť vo Fatehpur Sikrí, krásnom paláci z červeného pieskovca, ktorý mal byť pôvodne hlavným mestom. V meste Agra sa týči pevnosť s rovnomenným názvom, známa aj ako Lal Qila alebo Červená pevnosť, ktorá je zozname svetového dedičstva UNESCO. Zlatý trojuholník končí opäť v Starom Dillí, v ktorom sa nachádza aj jedna z najväčších mešít v Indii – Jama Masjid.

TIP: Poznávanie zlatého trojuholníka môžete aj s CK Satur. Počas osemdňového zájazdu v malej skupinke s top sprievodcom sa dostanete na tie najvychýrenejšie miesta. Výhodou nielen tohto, ale aj ostatných poznávacích zájazdov s CK Satur, ktoré ponúkajú maximum zážitkov je aj bezplatné storno.

Príbory netreba, postačia ruky

Indovia jedávajú holými rukami, zrejme aj preto, lebo podľa ajurvédy je každý náš prst na ruke prepojený s jedným z piatich elementov. Príbor je teda zbytočný. Nôž taktiež nie je potrebný, lebo väčšina jedál je vegetariánskych. To, že sú dokonale dochutené ocení každý labužník, dokonca aj ten mäsový. Až 70 % Indov sú vegetariáni.

TIP: Viac zaujímavostí, ale aj dokonalý program vám zostavia profesionálni sprievodcovia CK Satur. Ukážu vám miestne špeciality, lokality aj zvyklosti, ktoré nenájdete ani v tých najlepších bedekroch. Predsa len, cestovanie so sprievodcom má svoje výhody, obzvlášť na úplne odlišnom kontinente.

Potešenie pre chuťové poháriky

To, čo Indii závidia mnohé kúty sveta, sú jej koreniny. Najmä kvôli koreninám hľadali Európania už koncom 15. storočia námornú trasu do južnej Ázie. Aj v súčasnosti patrí India medzi svetovú veľmoc v exporte najrôznejších korenín a vyrába až 75 % svetovej produkcie všetkých korenín.

Doprava, akú nikde inde nezažijete

Ten pravý nefalšovaný indický zážitok budete mať určite z miestneho cestovania. India má vlakovou dopravou prepojené všetky veľké mestá od Keraly až po Pandžáb, niet sa čomu čudovať, že práce železnice sú najväčším zamestnávateľom celej Indie. No nie všade sa dostanete vlakom. Na transport do menších miest či dediniek vám poslúžia lokálne autobusy, ktoré sú však často bez okien, či tuktuky. Tie vás prevedú uličkami rozbitých ciest plných výtlkov. Také jednoducho cesty v Indii sú. K tomu sa pridá dav cestujúcich, nedostatok miesta a nepohodlné lavičky. To je pravý indický život J

TIP: Nekomfortnému cestovaniu sa môžete aj vyhnúť, a to lokálnymi preletmi. CK Satur ponúka zájazdy po Indii, v rámci ktorých sa pre ušetrenie času presúvate lietadlom. Ušetríte tak kopec času a aj si stihnete na chvíľku oddýchnuť.

Staroveké tradície hinduizmu, ale aj šarlatáni či jogínci

India je krajina bohatá na duchovné tradície, jogu, meditovanie, budhizmus či hinduizmus. V meste Rišikéš, kde sa posvätná rieka Ganga spúšťa z hôr a zachováva si ešte svoju čistotu, nájdete skutočný raj pre praktizovanie jogy. Na každom kroku tu objavíte úchvatné hinduistické chrámy, ašramy a množstvo guruov, šarlatánov a procesií, ktoré udržiavajú staré tradície nažive. Za návštevu stoja aj tri najposvätnejšie miesta – Haridwar, Varanasi alebo spomínaný Rišikéš.

 

Bhután, zem šťastia a harmónie

 

Mount Everest ako na dlani

Pri absolvovaní poznávacieho výletu Inde sa oplatí vidieť aj susedný Bhután a jeho nielen prírodné krásy. Už prelet do tejto krajiny bude dobrodružstvom, letieť budete ponad najvyšší vrch Zeme Mount Everest. Pohľad sa vám naskytne aj na ďalšie najvyššie vrchy sveta Kanchenjunga a Makalu.

Najmenej navštevovaná krajina s toľkými krásami

V Bhutáne prejdete cez priesmyk Dochu La Pass, kde sa vám naskytnú panoramatické výhľady na Himaláje. Dostanete sa do mesta Punakha, uvidíte jednu z najkrajších pevností Dzong a cez ryžové polia prejdete až k monumentu Khamsun Yuelley Namgyal Chorten. Tí, ktorí sa neboja výšok, musia určite absolvovať výstup do najkrajšieho kláštora v Bhutáne – Tiger´s Nest, ktorý sa nachádza v skalách 900 metrov nad údolím.

Najšťastnejší ľudia na svete

A tí žijú práve v Bhutáne. Práve táto nenápadná krajina je považovaná za najšťastnejšiu krajinu sveta. Namiesto HDP tu merajú tzv. hrubé domáce šťastie, ktoré sa meria v závislosti od spokojnosti s vládou, spokojnosti so životným prostredím, kultúrnej spokojnosti a spokojnosti s tempom rozvoja krajiny.


 

Spoznávať Indiu je ako cestovať po rôznych kútoch sveta. Pridajte k tomu Bhután a zažije šťastie, ako zažívajú ľudia žijúci v ňom. Cestujte, zažite a poznávajte s CK Satur!

 

Zážitky a dovolenku môžete aj darovať. Obdarujte vašich blízkych darčekovou poukážkou, ktorej hodnotu a dizajn si môžete sami navoliť.

 

Advertoriál pripravený v spolupráci s CK SATUR

Zdieľať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Sobota, 20. júl. 2024. Meniny má Eliáš, Iľja, Eliána.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa