Génius, čo zomrel v chudobe: Hudobný skladateľ W. A. Mozart zanechal stopy v Salzburgu aj Viedni

2024-07-08 12:00:00 |   |    | 

Označovaný za najväčšieho z veľkých skladateľov stal sa Mozart nesmrteľnou ikonou viedenskej klasickej éry. Dielo hudobného velikána sa vyznačuje melodickým bohatstvom, vyváženou inštrumentáciou a formovou brilantnosťou. Zanechal svetu operety, symfónie, klavírne i husľové koncerty, komornú hudbu, chorály, slávne opery Figarova svadba, Don Giovanni, Čarovná flauta alebo legendou opradené Requiem. 

Wolfgang Amadeus Mozart sa narodil 27. januára 1756 v rakúskom Salzburgu ako najmladší zo siedmich detí Leopolda a Anny Marie Mozartových. O skladateľovi je všeobecne známe, že bol "zázračným dieťaťom". Neuveriteľné hudobné nadanie u neho objavil otec, sám huslista, skladateľ a dirigent arcibiskupskej kapely. Vo veku troch rokov začal Mozart hrať na klavíri a husliach. Štvorročný skomponoval prvú pieseň a časť koncertu, šesťročný bol vynikajúcim klaviristom a improvizátorom. O rok neskôr mu tlačou vyšli prvé sonáty a ako osemročný skomponoval prvú symfóniu.

Mozart nikdy nechodil do školy, jeho detstvo pozostávalo z dlhých, náročných a veľmi úspešných koncertných ciest po Európe, počas ktorých tiež spoznával mnohé významné hudobné vplyvy. Spoločnosť mu okrem otca robila staršia sestra, nadaná klaviristka Anna Mária. Keď mal 12 rokov skomponoval prvú operu, ako trinásťročného ho vymenovali za arcibiskupského koncertného majstra. Vo svojich osemnástich rokoch mal na svojom konte 200 diel, keď mal dvadsať, stal sa cisárskym komorným skladateľom. Traduje sa o ňom, že mal absolútny sluch, neuveriteľnú pamäť a citlivé nadanie pre hru na nástrojoch. Bol virtuóz nielen na klavíri, ale aj na husliach a organe.

V živote slávneho W.A. Mozarta vidieť tri tvorivé obdobia: éru "zázračného dieťaťa", roky služby u salzburského arcibiskupa a vrcholné umelecké obdobie prežité vo Viedni. Práve tu napísal najvýznamnejšie symfónie D dur, Es dur, g mol, C dur Jupiterskú. Z jeho tridsiatych koncertných diel pre klavír vznikli vo Viedni tie najvýznamnejšie, ku ktorým patria klavírne koncerty d mol, A dur, c mol, D dur Korunovačný, B dur.

Vo Viedni vytvoril vrcholné dielo nemeckého singspielu (spevohra ako žáner opery) Únos zo Serailu a vrcholné dielo opery buffa - Figarovu svadbu. V opere Don Juan, spracovanom príbehu večného zvodcu Dona Juana, ktorú už zložil v Česku, sa mu podarilo spojiť vážnu a komickú operu v jeden umelecký účinok. Opera Čarovná flauta je operným dielom, ktoré vytvoril v posledných týždňoch života. Pôvodné rozprávkové libreto pretvoril na dielo hlbokého myšlienkového významu. Posledným Mozartovým dielom bolo Requiem.

Wolfgang Amadeus Mozart zomrel 5. decembra 1791 vo Viedni. Príčina jeho smrti bola dlhé roky zahalená tajomstvom, keďže telo majstra skončilo v spoločnom hrobe pre chudobných na cintoríne St. Marx. Až o niekoľko rokov telesné pozostatky exhumovali a pochovali v osobitnom hrobe. Dodnes však nie je úplne jasné, či ide skutočne o Mozartovo telo. Rakúski vedci skúmali lebku, uchovávanú v niekdajšom Mozartovom bydlisku Salzburgu, či skutočne patrí "nesmrteľnému" Amadeovi. Výsledky genetických testov lebky porovnali s informáciami získanými z hrobu, kde mala byť pochovaná Mozartova neter a stará matka. Testy však nepreukázali ich príbuznosť.

 

Čo navštíviť:

Mozartov rodný dom v Salzburgu – jedno z najnavštevovanejších  múzeí sveta. N troch poschodiach sa návštevníci dozvedia podrobnosti z Mozartovho života – domáce pomery, v ktorých vyrastal, kedy začal robiť hudbu, kto boli jeho priatelia a patróni, jeho vzťah k rodine, vášeň pre operu a mnoho iného.

Mozartova rezidencia, Salzburg - bývalý „Tanzmeisterhaus“ poskytoval Mozartovej rodine od roku 1773 priestranné prostredie s osemizbovým bytom na druhom poschodí. Skladateľ tu žil až do konca roku 1780, kedy Salzburg definitívne opustil. V sále sú vystavené originálne Mozartove nástroje.

Bibliotheca Mozartiana, Salzburg – jediná knižnica na svete, ktorá sa špecializuje na Mozarta a vlastní najväčšiu zbierku originálnych listov od Mozartovej rodiny, ako aj cenné hudobné autogramy, historické spisy a tlačené partitúry.

Mozarthaus Vienna - predstavuje život a dielo hudobného génia Wolfganga Amadea Mozarta, s osobitným dôrazom na jeho viedenské roky 1781 až 1791. Expozícia sa nachádza v jedinom z Mozartových apartmánov vo Viedni, ktorý existuje dodnes. Skladateľ v ňom žil vo Viedni v rokoch 1784 až 1787, nikde inde nekomponoval viac hudby. Návštevníci si môžu prezrieť nielen historický byt, ale aj rozsiahlu prezentácia významných diel Mozarta a doby, v ktorej žil.

Mozarthaus, St. Gilgen – mestečko pri jazere Wolfgangsee sa spája s tromi ľuďmi, ktorí výrazne ovplyvnili Mozartov život. Dnes je v dome, ktorý postavil starý otec a matka sa v ňom narodila, stála výstava na počesť Mozartovej sestry Nannerl, ktorá tiež v St. Gilgen dlhé roky žila.

MYTHOS MOZART, Viedeň - multimediálny interaktívny zážitok pre všetky zmysly na mieste, kde Mozart strávil posledný rok svojho života. Expozícia začína tajomnou miestnosťou REQUIEM, kde skladateľ zomrel. Odtiaľ návštevníci vstúpia do VIEDNE 1791, kde sa prejdú rušnými ulicami. Vo WORLD MUSIC spoznajú všetky nástroje Malej nočnej hudby a v časti GENIUS sa ponoria do Mozartovho kreatívneho sveta svetla a hudby. Expozícia vrcholí fantastickým vizuálnym svetom v ČAROVNEJ FLAUTE.

Dom hudby - moderné interaktívne múzeum zážitkov v centre Viedne predstavuje na viac ako 3.000 m² jedinečné interaktívne inštalácie, vzácne historické dokumenty a rôznorodé druhy zážitkov. Tretie poschodie je venované veľkým skladateľom, ktorí žili a tvorili vo Viedni. Samostatná miestnosť predstavuje aj W. A. Mozarta.

 

Zdieľať článok na Facebooku
Zdroj: TASR

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Piatok, 19. júl. 2024. Meniny má Šarlota, Dušana.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa