Moja prvá diaľková turistika: 5 dní nezabudnuteľných zážitkov v lone prírody
Ísť na turistiku a vliecť so sebou všetku batožinu? Pre mnohých turistov je to odstrašujúca predstava. Ak však dáme šancu viacdenným túram a diaľkovej turistike, podľahneme onedlho ich osobitnému šarmu. Na ceste cez malebné dedinky až k tradičným salašom môžeme skrátka zažiť viac – viac prírody, viac pohostinnosti, viac dobrodružstiev. A keď si všetko, čo potrebujeme, nesieme na chrbte, nájdeme istým spôsobom i cestu k sebe samým.
Iseltrail je diaľkový turistický chodník vo Východnom Tirolsku, ktorý otvorili v roku 2020. Vyberte sa spolu s nami pozdĺž celého toku rieky Isel od jej ústia do Drávy v Lienzi až po jej prameň na ľadovci Umbalkees. Počas 5 etáp sa nám otvoria celkom iné svety: od slnečných údolí a malebných dediniek cez rozprávkové lesy a fascinujúce vodopády až po arktický ľadovec. Najmä prvé tri etapy chodníka sú vhodné i pre rodiny s deťmi a začínajúcich turistov. Samozrejme si môžete naplánovať i odpočinkový deň v jednej z dedín, aby ste lepšie spoznali krajinu a miestnych obyvateľov. Najlepšie obdobie na pochod po chodníku Iseltrail je od mája do septembra. A takýto je 5-dňový plán pre turistiku po chodníku Iseltrail:
1. deň: Z Lienzu cez Ainet do St. Johann im Walde
Vzdialenosť: 16,2 km
Stupeň náročnosti: stredný
Doba chôdze: 4 hodiny 15 minút
Najvyšší bod: 752 m
Rieka Isel si na svojom dolnom toku pri štarte našej túry v hlavnom meste Východného Tirolska Lienz tíško žblnká. Toto stredoveké malé mestečko s pestrými fasádami ostro kontrastuje so strmými Dolomitmi na pozadí.
Zo železničnej stanice kráčame nenáhlivo po uliciach smerom k stredovekému zámku Bruck, ktorý tróni nad mestom a jeho veže a cimburie akoby nakreslila ruka detského maliara. Keď necháme mesto za sebou, krajina sa začína meniť. Objavia sa prvé ostrovčeky, potom štrkové brehy a celkom nečakane i pieskové pláže, ktoré miestami dodávajú rieke exotický nádych.
Isel sa nám neskôr ukáže i zo svojej rozprávkovej stránky – po odbočke do lesnej úžľabiny sa dostaneme k Dabererovmu vodopádu, ktorý padá dolu po machom obrastených bralách. Potom sa vrátime na breh rieky a sprevádzame ju až do dedinky St. Johann im Walde s 300 obyvateľmi a červenou kostolnou vežou. Tu si – ako sa hovorí – rozložíme tábor na našu prvú noc.
Kde si oddýchneme?
Obed alebo občerstvenie: Landgasthof Bad Weiherburg v Ainete
Kde prenocujeme?
Súkromné ubytovanie v dedinke St. Johann im Walde:
Gertrude Dallavia: priamo pri rieke Isel, apartmán pre 1 – 4 osoby
Bela Bacsa: neďaleko stredu obce, troj- a štvorlôžkové izby
2. deň: Z dedinky St. Johann im Walde cez Huben do Matrei vo Východnom Tirolsku
Vzdialenosť: 15,5 km
Stupeň náročnosti: stredný
Doba chôdze: 4 hodiny 15 minút
Najvyšší bod: 975 m
Ráno pri rieke Isel je dobré ráno: rozlúčime sa s našimi hostiteľmi a opúšťame malebný St. Johann im Walde pri miestnom kameňolome smerom na Huben. Isel nám zrazu nastavuje celkom inú tvár – jej tok prerušujú mnohé podlhovasté ostrovčeky ponorené do vody modrozelenej farby, ktorá nám pripomína kokteil Blue Curacao z našej poslednej dovolenky na pláži (tu však rozhodne prevažuje roztopená voda z ľadovcov a obrúsené kamene, vďaka ktorým je Isel mliekovo kalná).
V Hubene nadišiel čas na krátku prestávku – v Café Landerl na panoramatickej terase obdivujeme drevené balkóny so záľahou kvetov. Popoludní sa údolie stáva užšie a rieka divokejšia, čo môžeme nielen vidieť, ale i počuť, keď sa voda s hukotom láme o skaliská v koryte. So západom slnka prichádzame do Matrei v širokej kotline, ktoré so svojimi 4.600 obyvateľmi pôsobí ako veľkomesto.
Kde si oddýchneme?
Café Landerl v Hubene: útulná panoramatická terasa v centre Hubenu
Penzión Post v Matrei: rakúske a talianske špeciality
Landgasthof Steiner vo Felde: poctivá rakúska kuchyňa
Kde prenocujeme?
V Matrei nájdete všetko: od 4-hviezdičkového hotela kategórie superior s wellness zónou, s prírodným jazerom na kúpanie a 5-chodovým menu (viď Hotel Outside) až po útulné ubytovanie u Moniky.
3. deň: Z Matrei cez roklinu Iselschlucht do Prägratenu pri pohorí Großvenediger
Vzdialenosť: 16,7 km
Stupeň náročnosti: stredný
Doba chôdze: 5 hodín 15 minút
Najvyšší bod: 1.323 m
Začína tretí deň nášho pochodu a my sa cítime už takmer ako odborníci na diaľkovú turistiku. Vyraziť musíme včas, pretože dnešný deň bude náročný. Aspoň spočiatku je k nám však Iseltrail milosrdný. Na juh od rieky prechádzame tônistou stranou údolia cez nádherné tmavozelené lesy, kde sa cítime celkom maličký a zároveň plný životnej sily. Na opačnej strane potom zbadáme horskú dedinku Virgen, ktorej červené strechy sú učupené pod impozantnými končiarmi – presne ako z filmu.
Pod dedinou Isel divo šumí v lesnej rokline a my tušíme, čo bude nasledovať: niekoľko kilometrov hore údolím cez drsnú roklinu Iselschlucht. Tu nevedú žiadne turistické chodníky priamo pri rieke, a tak sa nám vzácny pohľad do rokliny naskytne iba z času na čas. Obdivujeme raz divokú inokedy zase pokojnú Isel, až kým sa nedostaneme po našu ďalšiu zastávku, ktorou je Prägraten pri pohorí Großvenediger.
Kde si oddýchneme?
Restaurant Ortnerhof vo Virgentali: hotel, reštaurácia a možnosť jazdy na koni na 130-ročnej východotirolskej usadlosti
Penzión Grossvenediger v údolí Virgental: rodina Steinerová vám rada ponúkne vychodotirolské špeciality, ako aj jedlá z diviny a rýb
Gasthof Schwaigerhof vo Virgene: rodina Kuchlmairová vám ponúkne tradičné domáce východotirolské jedlá a pravdepodobne najlepšiu zmrzlinu vo Virgentali
Kde prenocujeme?
Dovolenkový penzión Enzian na konci údolia Virgental: každá izba má vlastný balkón s výhľadom na hory a ráno sa môžete tešiť na donášku čerstvo upečeného chleba priamo pred dvere
4. deň: Z Prägratenu cez Islitzeralm na chatu Clarahütte
Vzdialenosť: 12 km
Stupeň náročnosti: stredný
Doba chôdze: 4 hodiny 15 minút
Najvyšší bod: 2.038 m
Dnes, na štvrtý deň našej cesty nám rieka Isel zahrá drámu. Túra sa ako zvyčajne začína celkom pokojne: počas prvej etapy tyrkysová Isel ešte veselo zurčí a žblnká. Potom príde náhle prvý moment, keď sa nám zastaví dych: v rokline Gloschlucht opatrne vystúpime na skalný výbežok a vidíme, ako sa voda v bielych oblúkoch rúti po bralách a kvapôčky kreslia vo vzduchu pestrofarebnú dúhu. Druhým v poradí je Strödenský vodopád, ktorý sa nám najprv ukáže len zo Strödenského mostu ako vzdialená tajomná kráska. Potom prechádzame okolo salaša Islitzeralm, ktorý je vhodný aj na obedňajšiu prestávku s východotirolskými plnenými taštičkami Schlipfkrapfen a cisárskym trhancom.
Chodník nás ďalej zavedie k vodopádom Untere a Obere Umbalfälle. Pohľad na prírodné krásy nám na našej ceste zatiaľ ešte nikde tak nevyrazil dych ako tu: do biela spenená voda buráca po skalnatých kaskádach a vďaka 30 metrov vysokej oceľovej konštrukcii sa k horskej riave dostávame mimoriadne blízko, až nás celkom zahalí jej jemná hmlovina. Potom sa okolitá krajina celkom zmení: les je postupne svetlejší a onedlho sa ocitneme v teréne bez porastu, ktorý bol až na niekoľko stád pasúcich sa oviec uchránený pred vplyvom človeka. Unavení, no šťastní prichádzame konečne na chatu Clarahütte, obklopenú svahmi posiatymi balvanmi, ktorá na tejto etape ponúka jedinú možnosť na nocľah.
Kde si oddýchneme?
Gasthof Islitzer v Hinterbichli: útulná terasa zaliata slnkom s výhľadom na starý mlyn
Islitzeralm v Prägratene: klasická tirolská kuchyňa a domáce koláče
Kde prenocujeme?
Clarahütte: útulňa mimo civilizácie, postele s matracmi pre 8 ľudí (rezervácia nutná!)
5. deň: Z útulne Clarahütte po splaz ľadovca Umbalkees a späť do Strödenu
Vzdialenosť: 16,1 km
Stupeň náročnosti: stredný
Doba chôdze: 6 hodín
Najvyšší bod: 2.504 m
V posledný deň sa úplne ponoríme do ľadovcovej krajiny, kde nás čaká strmý a nehostinný terén s ľadovo chladnou vodou rieky Isel. Najprv však prechádzame cez rozkvitnuté horské lúky s niekoľkými balvanmi a oblasť, ktorú ešte pred niekoľkými desaťročiami pokrýval sneh z ľadovca. Tu vstupujeme do arktického klimatického pásma a slnečný Lienz leží ďaleko ďaleko za nami. Vo výške 2.500 metrov nad morom sa napokon dostávame k splazu ľadovca, kde sa rodí rieka Isel a bledý ľad sa premieňa na zelenomodrú vodu.
Závan chladného vzduchu od ľadovca Umbalkees nás prenesie do celkom iného sveta a my si uvedomíme, že sme retrospektívne zažili celú Isel od úctyhodnej staroby po jej zrod. Teraz sa však už musíme vybrať naspäť do Strödenu, odkiaľ nás autobus zavezie do Lienzu. Rozlúčime sa preto vo svojom vnútri s riekou Isel, ktorá nám dožičila tú najkrajšiu diaľkovú túru, akú si len človek môže priať.
Kde si oddýchneme?
Po ceste do Strödenu:
Islitzeralm v Prägratene
Clarahütte
Kde prenocujeme?
V Lienzi nájdete širokú ponuku hotelov, penziónov a apartmánov u súkromných poskytovateľov, kde môžete po turistike prenocovať.
Čo je potrebné na diaľkovú turistiku?
Pred prvou diaľkovou túrou by ste mali preveriť kondíciu na dlhších celodenných túrach s ťažkým ruksakom a nezvoliť si na začiatok príliš ťažkú trasu. Začiatočníkom sa tiež odporúča naplánovať si oddychový deň na jednej či viacerých zastávkach.
V ruksaku by v žiadnom prípade nemali chýbať:
- oblečenie na výmenu a do každého počasia (vrátane ochrany pred dažďom)
- toaletné potreby
- cestovná lekárnička
- fľaša na vodu
- jedlo
- vreckový nožík
- preukaz (cestovný pas)
- čelová lampa
- externá nabíjačka
- turistická aplikácia v mobile
Zdieľať článok na Facebooku
Novinky.sk
Varenie a recepty
TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.