Týmto sa zďaleka vyhnite: Najšpinavšie pláže pripomínajú smetisko a ohrozujú zdravie

14.05.2018 |   |    | 

Keď sa povie „pláž“, väčšina z nás si predstaví oddych na piesku alebo drobných kamienkoch, horúce slnko a šum mora. Bohužiaľ je však už čoraz ťažšie nájsť miesto, kde by vás skutočne nič nerušilo. Množstvo pláží po celom svete špatia odpadky,za ktoré sú zodpovední nielen dovolenkári, ale aj domáci jednotlivci či dokonca celé spoločnosti. Toto je desiatka najšpinavších, ktoré by ste mali radšej zďaleka obísť. 

Pláž Haina, Dominikánska republika

Dominikánska republika síce stále patrí k známym karibským rajom, dovolenku tam si ale určite lepšie užijete bez návštevy pláže Haina pri hlavnom meste Santo Domingo. V jej piesku vedci potvrdili vysokú hladinu olova, ktoré je dôsledkom nesprávneho recyklovania autobatérií v neďalekej nelegálnej fabrike. Bohužiaľ preto trpia obyvatelia Bajos de Haina najvyšším výskytom otravy olovom. Za všetko hovorí aj prezývka pláže Haina - Dominikánsky Černobyľ.

 

Pláž Marunda, Indonézia

Táto pláž neďaleko Jakarty patrí k najznečistenejším na svete. Vietor a príliv sem prináša všetok odpad zo susedných pláží, čo z nej robí prakticky skládku na brehu mora. Neďaleké továrne navyše vypúšťajú do vody olej a iné kontaminanty. Hoci sa hovorí, že pláž Marunda páchne do niekoľkokilometrovej vzdialenosti, domáci aj turisti sem aj napriek tomu stále chodia oddychovať.

 

Pláž Fujiazhuang, Čína

Obrázky tejto pláže ste už určite videli, celý svet obleteli v súvislosti s neskutočným množstvom ľudí. Len ťažko si tam nájdete miesto na osušku a namiesto príjemnej vody vás budú v mori „hladiť“ skôr ďalšie ľudské telá. Ak vás ani tieto skutočnosti od návštevy jednej z najobľúbenejších  čínskych pláží neodradia, mali by ste vedieť ešte jednu vec - nie sú tu takmer žiadne hygienické zariadenia. Na asi 10 000 ľudí pripadajú jedny toalety a podobné je to aj so sprchami. Tak si teraz predstavte tú vodu.

 

Pláž Kamilo, Havajské ostrovy

Pobrežie Havajských ostrovov väčšinou lemujú priam rajské pláže, určite k nim však nepatrí Kamilo na ostrove Big Island. Tú prezývajú „Plážou odpadkov“ alebo „Plastovou plážou“, a to ju vystihuje úplne presne. Oceán na pláži Kamilo vyvrhuje obrovské množstvo odpadu, veľká časť z neho pochádza z tzv. Veľkého pacifického koša, čo je škvrna zložená z malých úlomkov rôznych plastov a chemických kalov. Oceán sa aspoň časti z nich zbaví, havajský turizmus však z toho veľkú radosť nemá.

 

Zátoka Repulse Bay, Hongkong

Pláže v Repulse Bay síce lemujú luxusné hotely, aj tak vám však ich návštevu domáci odporúčať nebudú. Sami jej napokon trochu skomolili meno a trefne ju nazývajú „repulsive“, teda „odpornou“. Dôvodom je enormné znečistenie pláže a vôd odpadom z tunajších stavenísk. Obrovské množstvo baktérií E. coli a rias dokonca ohrozuje morský ekosystém a pláž páchne. Podľa niektorých tvrdení má navyše jej kedysi biely piesok šedastý nádych kvôli tuku, odoberanému pri liposukciách v mnohých klinikách krásy v tejto oblasti.

 

Pláže pri Bombaji, India

Obrovské indické veľkomesto Bombaj ťahá v boji s odpadom za kratší koniec. Obrovské množstvo smetia, žiaľ, končí aj na tunajších plážach. K tým najobľúbenejším, no zároveň aj najšpinavším patrí pláž Juhu, ktorú na mnohých miestach pokrývajú odpadky, najmä plastové vrecká, ktoré sa vďaka prílivu nikdy neodplavia. Podobne ja na tom aj pláž Chowpatty s množstvom plastových a papierových odpadkov, ktoré však neraz dopĺňajú aj pokazené zvyšky jedla, ktoré sem putujú priamo z mestskej kanalizácie.

 

Guanabarský záliv, Brazília

Ak ste sledovali Letné olympijské hry 2016 v brazílskom meste Rio de Janeiro, určite vám neunikol škandál so znečistenou vodou, kvôli ktorej dokonca viacero športovcov ochorelo. Niet divu, najmä v okolí Guanabarského zálivu plávajú v mori okrem odpadkov či splaškov niekedy napríklad aj časti ľudských tiel. Plávanie v týchto vodách je skutočne len na vlastné riziko.

 

Hendersonov ostrov, Pitcairnove ostrovy

Ostrov s rozmermi deväť krát päť kilometrov je britským zámorským územím, nachádza sa medzi Južnou Amerikou a Novým Zélandom. Jeho ekosystémy sú stále pomerne neporušené ľudskými zásahmi, vďaka čomu je zapísaný na zozname UNESCO, Henderson je však napriek tomu zrejme najznečistenejším ostrovom na celom svete. Minulý rok tam našli približne 38 miliónov kusov plastových odpadkov s celkovou hmotnosťou 17,6 tony! Väčšinu odpadu tvorili každodenné predmety z domácnosti ako plastové britvy, zapaľovače cigariet, zubné kefky a vrchnáky z fliaš.

 

Pláž Nakoso, Japonsko

Oficiálne sú pláže okolo Fukušimy bezpečné a kúpanie je tam povolené, spomeňme si však na 11. marec 2011, kedy došlo po zemetrasení a cunami v tunajšej jadrovej elektrárni k havárii a úniku rádioaktívnych materiálov a veci hneď vyzerajú inak. Z reklamy na pláž Nakoso sa na nás usmievajú tváre šťastných detí, no napriek masívnej turistickej reklamnej kampani sa domáci radšej kúpu na iných miestach.

 

Nusa Lembongan, Indonézia

Indonézsky ostrov Nusa Lembongan býva opisovaný ako omnoho čistejšia a pokojnejšia alternatíva neďalekého Bali. Nedávno však svet obleteli šokujúce snímky turistiky Lauren Jubbovej, ktorá sa tu namiesto čistého a priezračného mora ponorila do vôd plných plastu. Tomuto problému, žiaľ, čelia i iné moria, plastové častice našli vedci v telách 73 percent rýb, ktoré žijú v hĺbke až 600 metrov. S čím potom musia bojovať živočíchy v plytkejších vodách?

 

Zdielať článok na Facebooku
Zdroj: ako

Hodnotenie článku:
5.0/5 (6 hlasov)

Pondelok, 14. jún. 2021. Meniny má Vasil.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa