Smrtiaca hrozba: V dovolenkových rajoch Slovákov vyčíňajú nebezpečné komáre

20.08.2018 |   |    | 

V Chorvátsku, Taliansku, Bulharsku aj iných obľúbených destináciách sa objavili komáre prenášajúce západonílsku horúčku. Ich obetí nie je málo, do minulého týždňa v Európe zaznamenali 335 prípadov a 17 úmrtí.Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR je pôvodcom tohto ochorenia West Nile Virus a rezerovárom sú divokožijúce vtáky. Prenášačom vírusu je druh komára Culex, po uštipnutí ktorého sa môže nakaziť aj človek. Inkubačný čas je 2 – 14 dní. Hoci väčšina infekcií týmto vírusom prebieha asymptomaticky, teda bez akýchkoľvek príznakov, asi pätina nakazených trpí bolesťami svalov, kĺbov, hlavy, zimnicou a horúčkami. Ochorenie môže mať výnimočne aj fatálne následky, keď vírus napadne nervový systém. Najohrozenejší sú ľudia starší ako 50 rokov.

Účinná vakcína proti tejto nákaze neexistuje. Prevencia spočíva v ničení komárov a v individuálnej ochrane pred poštípaním. Odborníci odporúčajú používať repelenty, nosiť dlhé rukávy a nohavice a interiéry pred komármi chrániť napríklad sieťkami na oknách a dverách.

Tie by mali aktuálne využívať aj slovenskí dovolenkári. Spravodajský portál drevnik.hr vo štvrtok napísal, že v Chorvátsku zaregistrovali štyri prípady nákazy – v Osijeku a Karlovaci. Podľa údajov ČTK je na tom však ešte horšie Taliansko (123 prípadov), Srbsko (102), Grécko (59), Maďarsko (23) aj Rumunsko (23). K 9. augustu bolo v členských štátoch EU nahlásených celkom 335 ochorení a 17 úmrtí.

Zdielať článok na Facebooku

Foto: SITA/AP
Zdroj: ako

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Štvrtok, 1. október. 2020. Meniny má Arnold.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa