MAĎARSKO Stredné Zadunajsko

11.07.2009 |   |    | 

MAĎARSKO/ video - Stredné Zadunajsko, kraj ktorý osloví návštevníka množstvom zdanlivých maličkostí. Pre cudzinca je zážitkom nakuknúť do starobylých uličiek mesta Szombathely, vypočuť si koncert rannej zvonkohry vo Veszpréme, či pochutnať si na dochrumkava upečenej rybe pri jazere Velencei alebo na diviačom perkelte v Bakonyi .Čo do pestrosti pozoruhodností, farieb, vôní a chutí v Maďarsku niet bohatšieho kraja, než je Zadunajsko (Panónia). Navštívte Tata, mesto vôd - má dve väčšie jazerá a viac než 100 prameňov. Na brehu jazera Öreg stojí jediný zachovalý maďarský vodný hrad, pochádzajúci zo 14. storočia.

V meste kráľov, Székesfehérvári (Stoličnom Belehrade), bolo korunovaných 37 panovníkov. V romantických úzkych uličkách môžeme aj dnes natrafiť na zvláštne miesta – sedlársku dielňu s výrobou konských postrojov, lekárenské múzeum, expozíciu bábik alebo novú zvonkohru. Jazero Velencei je obľúbeným rekreačným strediskom a rajom rybárov.

Veszprém (nazývaný aj mestom kráľovien, keďže tu boli korunované tri manželky panovníkov) je najmalebnejšie položené mesto Maďarska, vybudované na piatich pahorkoch. Herendský porcelán patrí medzi najslávnejšie hungariká; dokonca aj britská kráľovná Viktória si do Windsorského zámku odtiaľto nechala doviezť jednu jedálenskú súpravu. V obchodnom centre vedľa továrne je zriadená miniatúrna manufaktúra, kde si výrobu porcelánu môže vlastnoručne vyskúšať každý záujemca.

Liečebné a relaxačné kúpele v mestečku Pápa boli kompletne rekonštruované, vďaka čomu dnes na hostí čaká 10 bazénov, 4 tobogany, 2 detské šmýkačky a bohatá ponuka wellness služieb. Toto pôvabné barokové mestečko sa nachádza približne 50 km južne od Győru.

V neďalekom okolí môžete navštíviť aj hrad Csesznek, arborétum v Zirci a pohorie Bakony.

Vo vinárskej oblasti Somló si môžete zase vychutnať víno nazývané juhfark, ktoré sa mladomanželom odporúča ako čarovný nápoj pre svadobnú noc. Podľa tunajšej tradície totiž toto víno napomôže, aby sa manželom narodil chlapček – pokračovateľ rodu.

Návštevník Panónie si môže vybrať z pestrej palety zážitkov – schuti sa najesť miestnych špecialít, vybrať sa na pešiu turistiku, zaplávať si vo voľnej prírode, relaxovať pri rybačke, vyraziť si večer do mesta, vyliezť k majestátnym hradom, vyskúšať si jachting a plavbu na plachetnici, či vydať sa na potulky po vinárskych cestách. Len jedna vec sa tu jednoducho robiť nedá – nudiť sa.

 

Zdroj/autor: hungaryinfo,madarsko, drom

VIDEO Pápa

 Zdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Štvrtok, 9. júl. 2020. Meniny má Lujza.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa