10 DÔVODOV prečo cestovať do Bulharska

17.06.2010 |   |    | 

BULHARSKO/ video - Vaši rodičia so svojimi rodičmi, tam každoročne cestovali tri dni preplneným vlakom. Na zlatých plážach strávili najkrajšie roky svojho života a odniesli si veľa spomienok. Skúste ísť po ich stopách a možno sa raz aj vy budete chcieť vrátiť... 

 

 

 

Milovníci histórie nájdu v Bulharsku vyše tridsať tisíc pamiatok, z nich sedem je zaradených do zoznamu UNESCO.

Turisti sa môžu taktiež pokochať folklórnymi festivalmi a slávnosťami, typické pre bulharské pobrežie, ako i tancom masiek kukerov a chodením po žeravom uhlí. Navyše je táto krajina známa aj 160 stredovekými i novšími kláštormi, 330 múzeami a galériami.

Bulharsko je aj krajinou dobrého jedla a kvalitného vína, vynikajúcich koňakov, kožušinových výrobkov a kvalitnej dámskej a pánskej konfekcie. Netreba zabudnúť aj na to, že ak niekto z Bulharov kýva záporne hlavou, neznamená to, že nechce pomôcť alebo nerozumie. Záporné a súhlasné kývanie hlavou má opačný zmysel, ako na Slovensku.

V Bulharsku sa zachovali početné pamiatky z rôznych historických období: prehistorické nálezy, trácke hrobky, archeologické nálezy z helénskeho obdobia, rímske a byzantské zámky. Aj historické monumenty z čias Prvého a Druhého bulharského cárstva a obdobia národného Obrodenia, architektonické súbory vo veľkých mestách, ako aj celé osídlené miesta so zachovalou autentickou atmosférou a architektúrou. Najstaršie zlato v Európe bolo nájdené vo Varnianskej nekropole.

Svetovo známe sú poklady z Vačetranu - z doby bronzovej, Panagjurišta, Vraci, Lukovitu a Letnice - približne zo 4. storočia pred Kristom, ako aj strieborný poklad z Rogozenu. V mnohých regiónoch krajiny sa zachovali sídla s autentickou bulharskou architektúrou z čias Obrodenia.

Bulharsko je výnimočne bohaté na kláštory a kostoly. Najnavštevovanejší je najväčší a najslávnejší kláštor Rilski, kláštory Bačkovski, Roženski, Trojanski a Preobraženski, ako aj kláštor Aladža. Veľký záujem vzbudzujú aj stovky kostolov, v ktorých sa zachovali unikátne vzory bulharského ikonopisu, nástennej maľby, drevorezby, stredoveké fresky a ikony.

Bulharsko je krajina určená aj pre milovníkov prírody, ktorí sa môžu pokochať výhľadom na divé skalnaté pobrežie, útesy, zálivy a tmavomodré more.

Bulharsko má aj nádherné hory - Rodopy, Pirin, Rila a pešími turistami obľúbenú Staru Planinu, ktorá sa tiahne pozdĺž celej krajiny a je ukončená pobrežím. Obdivovatelia prírody vyhľadávajú extrémne, málo navštevované miesta, kam väčšina turistov nechodí. Napriek tomu sú cesty dobre označené, pri hrebeňovkách je možné sa ubytovať v chatách pre turistov. Vo väčších mestách sú informačné kancelárie, ktoré poskytujú informácie o ubytovaní, poskytnú mapy aj potrebné rady a informácie.

Bulharsko má vyše 500 minerálnych prameňov rôzneho zloženia i teploty a ložiská liečivej rašeliny a bahna. Kombinácia hydrotermálnych a bahenných liečebných procedúr, mora, liečivých prameňov a príjemného prostredia robí z Bulharska popredné európske liečebné centrum. Najznámejšími kúpeľnými miestami sú Velingrad, Sandanski či Kyustendil.

Milovníci slnka a ničnerobenia určite ocenia nekonečné piesočnaté pláže na pobreží Čierneho mora, dobrodružnejšie povahy môžu vyraziť do divokých hôr či úchvatných roklín a pre všetkých, ktorí si chcú oddýchnuť a spraviť čosi pre svoje zdravie, ponúkame skvelé kúpele a liečivé prírodné pramene. Čierne more je mimoriadne čisté, pokojné a len z polovice tak slané ako Stredozemné more. Nenájdete tu nijaké nebezpečné živočíchy, strmé zrázy na dne mora ani nebezpečné prúdy, kúpanie a slnenie sa je teda skutočne príjemným zážitkom. Väčšina miestnych pláží sa môže popýšiť modrou vlajkou Európskej Únie za čistotu a vynikajúcu kvalitu.

Bulharská kuchyňa ponúka pestrý výber národných pokrmov. Jej súčasťou sú zelenina, šaláty, grilované, varené a mäsá na rošte, ryby v rôznej úprave a hydina. Pripravujú sa na slnečnicovom oleji a sú ľahko stráviteľné. Významné miesto má jogurt a kyslé mlieko.

Bulharské vína Bulharská vinárska tradícia sa datuje od čias Trákov, krajina je bohatá na rôzne druhy vína a viničných násad. Veľký počet slnečných dní v južnej časti krajiny je zárukou vynikajúceho červeného vína, v severnej časti sa darí najmä bielym vínam.

 

Zdroj/autor: bulgaria,drom

VIDEO BulharskoZdielať článok na Facebooku

Foto: nettravel

Hodnotenie článku:
4.5/5 (8 hlasov)

Pondelok, 10. máj. 2021. Meniny má Viktória.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa