10 DÔVODOV prečo cestovať do Sýrie

30.05.2010 |   |    | 

SÝRIA / video - Sýria je fascinujúca krajina, má množstvo unikátnych a výborne zachovalých historických pamiatok.Napríklad kilometrové stĺporadie v Palmyre, kolonáda v Afámii, gigantické drevené kolesá v Hame, antický amfiteáter premenený na arabskú pevnosť v Bosre, najväčší nedobytný križiacky hrad Krak des Chevaliers, najväčší orientálny bazár v Aleppe, mŕtve mestá...

Sýria je prekvapujúca – krajina má vo svete zlý imidž, ktorý celkom nezodpovedý realite. Väčšina turistov po návrate netají príjemne prekvapenie.

Sýria je križovatka – nielen kultúr, histórie a civilizácie, ale aj súčasných ciest. Z Damasku je priame a pohodlné spojenie do Bejrútu (Libanon) a do Ammánu (Jordánsko).

Sýria je bezpečná – spomedzi krajín regiónu má najnižšiu kriminalitu. Útoky na turistov sú veľmi zriedkavé. Všadeprítomné bezpečnostné zložky vládneho režimu garantujú vysokú úroveň ochrany pred kriminalitov i prípadnými aktivitami radikálov.

Sýria je tolerantná – v krajine žijú spoločne moslimovia /šíti, sunniti, alawiti), kresťania, malá židovská komunita. Sektárska neznášanlivosť je neznámy pojem.

Sýria je pohostinná – domáci vás skoro vždy pozvú na čaj alebo k sebe domov. Pozvania sú nezištné, súvisia s tradíciou, že cudzinca a návštevníka si treba uctiť a postarať sa o jeho blaho. Obchodníci na trhoch nedobiedzajú, ako v iných krajinách regiónu, až na výnimky vám nevnucujú tovar za každú cenu. Niekedy dokonca ani netreba vyjednávať, pretože ceny sú pevné.

Sýria je lacná a labužnícka – ceny základných potravín, jedla a nápojov, sú ako na Slovensku, alebo dokonca aj nižšie. To určite platí o taxíkoch a vnútornej doprave, podobne aj na trhoch a bazároch (v závislosti od schopnostri vyjednávať). Labužník ocení bohatú a pestrú kuchyňu, bohaté spektrum predjedál, tradičných pokrmov i sladkostí, množstvo čerstvých ovocných a zeleninových štiav predávaných priamo v pouličných stánkoch.

Sýria je dostupná - let do Damasku trvá len o niečo dlhšie ako na Cyprus a rovnako ako do Egypta, priamo z Viedne alebo Budapešti za necelé tri hodiny. Presuny v krajine sú relatívne rýchle. Z Damasku trvá cesta do všetkých zaujímavých miest do troch hodín. Pamiatky má návštevník často len pre sbea a na rozdile od západnej Európy nie je obmedzený v pohybe a prístupe k nim.

Sýria je zvedavá – domáci obyvatelia sa nestránia kontaktu s cudzincami. Sú úprimní, nevtieraví, Chcú sa dozvedieť o okolitom svete a precvičovať si znalosti cudzích jazykov.
 
Sýria je zrozumiteľná – v krajine sa hovorí najčistejším dialektom arabčiny. Čoraz viac ľudí sa učí po anglicky. Aj napriek jazykovej bariére urobia Sýrčania všetko možné, aby sa s vami dohovorili.


 

Zdroj/autor: alarabia,drom

VIDEO Damask (Damascus)Zdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
5.0/5 (2 hlasov)

Streda, 23. jún. 2021. Meniny má Sidónia.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa