10 DÔVODOV prečo cestovať do Singapuru

08.10.2010 |   |    | 

SINGAPUR/ video - Nemáte čas alebo odvahu vydať sa na dlhšiu poznávaciu cestu za ázijskými kultúrami? V Singapure to zvládnete za pár dní. Prítomnosť mnohých národností ponúka veľkú rozmanitosť etnických vplyvov, kultúr a spoločností.V Singapure sa pretína vyše 200 námorných ciest a každoročne tu v miestnom prístave zakotví viac než 40 tisíc lodí z celého sveta.

Mesto stráži Merlion - zvláštna socha s hlavou leva a chvostom morskej panny. Povestný kríženec sa podľa legendy vynoril z oceánu, aby mesto zachránil pred tropickou búrkou.

V koloniálnej štvrti objavíte budovu britského parlamentu z roku 1827 či kresťanskú novogotickú katedrálu Dobrého pastiera.

V hoteli Raffles (V roku 1819 pristál neďaleko malej rybárskej dedinky Sir Thomas Stamford Raffles, úradník anglickej Východoindickej spoločnosti. Po čase ju kúpil a za niekoľko desaťročí sa z dediny stala jedna z najvýznamnejších križovatiek medzi Východom a Západom.) "najštýlovejšieho Grandhotelu na východ od Káhiry", môžete podľa vzoru anglických gentlemanov pochlipkávať kokteil Singapore sling, ktorý toto mesto mimo iného tiež preslávil.

V hinduistickom chráme Šrí Mariamman v štvrti Malá India sa môžete zúčastniť obradov na počesť Ganéša, boha s hlavou slona. V uličkách sa tu vznáša nezameniteľná vôňa karí korenia, ktoré s ostatnými koreninami predávajú obchodníci v turbanoch a ženy vo farebných sárí nosia na hlave koše s ovocím. Keby vás zaujímala budúcnosť, pri malých stolčekoch nájdete najviac astrológov na meter štvorcový.

V neďalekej Arab Street sa zase ocitnete na moslimskom bazári plnom prekrikujúcich sa trhovníkov s modlitebnými koberčekmi. Zo Sultánovej mešity sa každú chvíľu ozve hlas muezína a miestne ženy ani neuvidíte. Dôsledne zahalené, podľa prísnych islamských zákonov stoja v tieni svojich živiteľov.

Zo všetkých najrušnejšia je však Čínska štvrť. Uličky s arkádami ozdobenými červenými lampiónmi vyžarujú nevyčerpateľnú energiu svojich pracovitých obyvateľov. V desiatkach obchodíkov tu dostanete sušené morské koníky, ženšeň, rohy himalajských jeleňov a ďalšie zázračné lieky tradičnej čínskej medicíny. Keď padne na uličky súmrak a všetci obchodníci akoby znova ožili, môžete do vyčerpania dohadovať ceny lacných hohgkongských košieľ, nefritových šperkov či pekingských ópiových fajok..

Čínska kultúra poznamenal Singapur snáď najviac. Okrem množstva taoistických a budhistických chrámov tu nájdete tiež čínske záhrady Yu Hwa Yuan s pagodami a bonsajmi. Singapurským Číňanom (77%) je venovaná aj samostatná expozícia v Centrálnom múzeu.

Najtypickejším znakom dnešného Singapuru sú však zázraky modernej doby. Presklené mrakodrapy z diaľky pripomínajúce lego-stavebnicu, metro na minútu dodržiava cestovný poriadok. Všade sú záhrady, čisté ulice bez žobrákov.

Za vandalizmus môže byť udelený aj fyzický trest. Trestom smrti je trestané pašovanie drog. Colné predpisy nedovoľujú dovoz erotických tovarov, mäsových výrobkov, cigariet a zbraní.

Pokutované je odhadzovanie odpadkov, žuvačiek a cigaretových ohorkov na ulicu, prechádzanie cez cestu na červenú, alebo mimo prechod pre chodcov. 

Singapurská vláda v duchu najlepšej konfucianskej predstavy o múdrom vládcovi a jeho poslušných poddaných, našťastie nevytvorila totalitný štát, len tvrdšie zákony majú zaručiť poriadok pre nový "singapurský národ".

Singapur patrí medzi najbezpečnejšie turistické destinácie.

 

Zdroj/autor: singapore,review,drom

VIDEO Singapur (1)

 Zdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
4.5/5 (6 hlasov)

Nedeľa, 9. máj. 2021. Meniny má Roland.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa