10 DÔVODOV prečo cestovať na Maltu

04.09.2010 |   |    | 

MALTA/ video - Na priestore menšom ako široká Bratislava svieti slnko s malými výnimkami po celý rok...Z architektonického pohľadu tu nájdete stavby staršie než egyptské pyramídy a vplyvy všetkých možných štýlov Európy, Ázie a Afriky a rovnako rôznorodá je aj tamojšie kuchyňa.

Ostrovom, ktorý leží v mori v najužšom mieste medzi Európou a Afrikou, prešli za niekoľko tisícročí všetci dobyvatelia na akých si spomeniete. Strategická poloha Malty prilákala Féničanov, Arabov,Kartágčanov, Rimanov, Španielov, Francúzov a samozrejme Angličanov, ktorých základne tu boli až do roku 19768. Všetky tieto nájazdy tu zanechali svoje stopy.

 

  • Všetci Malťania hovoria, okrem svojho rodného jazyka, samozrejme aj anglicky. Angličtina, školské uniformy, červené telefónne búdky a riadenie vľavo, to sú konkrétne pozostatky britskej vlády na ostrove.
  • Z vyučovania angličtiny vzniklo samostatné turistické odvetvie. Z bohatej  ponuky možností štúdia angličtiny si tak po odbornej ako aj finančnej vyberie určite každý.
  • Zatiaľ nikto nespočítal, koľko je na Malte naozaj chrámov, kostolov, zvoníc a kaplniek. V každom prípade viac ako tristo. V úplne malých dedinkách nájdete kostoly hodné hlavných európskych miest. Keď má sviatok niektorý z patrónov, kostoly sa stanú centrom osláv a celého kultúrneho diania ostrova.
  • Valletta  prekrásne reštaurované opevnené hlavné mesto, zo sériou námestí, palácov a katedrál. Má aristokratickú vznešenosť a nevšednú polohu. Úzke uličky a strmé schody vedú na mnohé atraktívne miesta. Medzi najdôležitejšie patrí katedrála sv. Jána, ktorá je pokladnicou maltského barokového umenia, Národné múzeum archeológie a Národné vojenské múzeum Fort St. Elmo s pamiatkami z druhej svetovej vojny. V Národnom múzeu výtvarného umenia sú diela majstrov posledných piatich storočí.
  • Vidieť treba aj staré mesto Mdina s hradbami, postavenými Arabmi. Hovorí sa o ňom, že je to Vznešené mesto alebo Mlčiace mesto. Leží na kopci 213 metrov nad morom nad lúkami a údoliam. Za hradbami dnes býva mnoho aristokratických rodín. Sú tu tiež malé penzióny, obchody a množstvo výborných reštaurácií, ktoré sú však ukryté tak, aby nerušili stredoveký kolorit mesta.
  • Ostrov Gozo, 67 km² patriacich k Malte, krajina je krajšia ako na väčšom ostrove, miesto je kľudnejšie, je tam menej turistov. Ostrov má svoju stredovekú architektúru a chrámy, je dobrým miestom na útek pred turistickým ruchom. Trajekt chodí každú chvíľu a na ostrove ste za 20 minút
  • Medzi Maltou a Gozom je ešte jeden poklad – ostrovček Comino, ktorý má 3 km2 asi 10 stálych obyvateľov, jedného policajta a jeden luxusný hotel na ktorý si chodia ukľudňovať nervy bohatí bankári a biznismeni. Absolútne ticho a kúpanie v azúrovej zátoke so zlatým pieskom si môžu zaplatiť skutočne len tí majetnejší.
  • More ovplyvňovalo nielen históriu Malty, ale aj každú návštevu ostrova. Zmyselné v lete a nekľudné v zime. Najjednoduchšie je samozrejme relaxovať na pláži. Spoznajte a objavte skryté piesočné či skalnaté zátoky, ktoré sú i v lete takmer ľudoprázdne. Veľké množstvo pláží na Malte či Goze zostáva stále ndotknutých. Mnohé z nich ponúkajú aj priaznivé podmienky pre vodné športy od windsurfingu až po prenájom vodných skútrov.
  • Na svoje si prídu aj potápači. More je počas celého roka teplé  a viditeľnosť výborná.
  • Milovníci plachetníc sa môžu zúčastniť školy plachtenia, alebo si zajazdiť na požičanej lodi. Podmienky sú viac než dobré.


 

 

Zdroj/autor: maltainfo,drom

VIDEO Vitajte na Malte
 Zdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
5.0/5 (1 hlasov)

Sobota, 19. jún. 2021. Meniny má Alfréd.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa