10 DÔVODOV prečo cestovať do Slovinska

24.05.2010 |   |    | 

SLOVINSKO/ video - je stredoeurópsky a stredomorský štát. Samostatné Slovinsko vzniklo v roku 1991 ako jeden z nástupníckych štátov Juhoslávie.Slovinsko je krajinou s rozsiahlymi možnosťami na strávenie dovolenky. Julské Alpy ohraničujú Slovinsko na východe a priam vyzývajú k podnikaniu horských túr a Jadranské more, s ktorým susedí Slovinsko na juhu, ponúka ideálne podmienky pre rekreáciu pri mori. Pre ubytovanie v Slovinsku si môžete zvoliť i niektorý z menších rodinných hotelíkov a lepšie tak poznať tradičnú atmosféru Slovinska.

 

Triglav – najvyšší slovinský „trojhlavý“ vrch (2864m) korunuje jediný výbežok tzv. Julských Álp, kde znie slovanský jazyk. Národný park s bohatou sieťou turistických trás. Starí Slovania verili, že Triglav je miestom kde sa stretávajú nebo, peklo a zem. Dnes sú Alpy plné víkendových trekujúcich turistov. Nájdete tu ľahké trekové, ale aj ťažké horolezecké trasy. 

Údolie Soča – Počas I.svetovej vojny tu prechádzala taliansko-rakúska fronta. Jednu z najkrvavejších bitiek pripomínajú opustené pevnosti a cintoríny.

Jaskyne Postojenska a Škocjanska jaskyňa tvoria podzemné labyrinty, považované za najväčšie a najkrajšie v Európe. V prvej sa dokonca odveziete vláčikom.

Jazero Bled – pôvabné horské ľadovcové jazero s ostrovom a kostolom Nanebovzatia. V kľudných kúpeľoch sa schádzala európska spoločenská smotánka.

Bledský hrad – postavený na 100 metrovom útese nad rovnomenným jazerom ponúka najlepší výhľad na jazero, pri ktorom leží vyhľadávané kúpeľné mestečko Bled, kde sa pred storočím stretávala smotánka vtedajšej Rakúsko-uhorskej monarchie. Bled sa snaží na túto tradíciu nadviazať.

Lipicánske kone – Rakúsky arcivojvoda Karol tu v roku 1580 založil chov slávnych lipicánov – prehliadkových koní, nadaných neobyčajne ladným krokom. Lipicanské plemeno patrí medzi najstaršie kultúrne plemená chované v Európe. Vyšľachtenie tohto plemena si vyžiadalo dodržovanie dvornej etikety a ceremoniálu na viedenskom panovníckom dvore, ktorému vzorom bol španielský panovnícky dvor.

Jadran – na krátkom slovinskom jadranskom pobreží je niekoľko prekrásnych miest. Stredovekú taliansku atmosféru si uchoval Koper, perlou talianskej gotiky je mestečko Piran, slávnym letoviskom je Ankaran. V okolí Izoly a Portoroži sú najsevernejšie pláže Istrie. Ich priestor nie je široký, ako v Chorvátsku či Taliansku, čaro pobytu umocňuje originálna atmosféra mestečiek, reštaurácie, kaviarne a vinárničky priamo na promenáde pri mori

Ľubľana – je menšia Praha bez turistických hord, najväčšie a najľudnatejšie mesto Slovinska. V starom meste je veľa nádherných renesančných, barokových a secesných domov, Prešernovo námestie s františkánskym kostolom, mosty a nad mestom Ľubľanský hrad. Neďaleko Ľubľany je známa jaskyňa Postojna. Dvadsaťkilometrové podzemné chodby ju zaraďujú medzi najväčšie jaskyne v Európe.

Josip Plečnik - geniálny architekt, ktorý ovplyvnil podobu Viedne a Prahy. V rodnej Ľubľane nevynechajte napríklad jeho kostol Cyrila a Metoda či Národnú knižnicu.

Zimné športy – Najznámejším lyžiarskym centrom so skvelýmo snehovými podmienkami je mesto Kranjska gora v národnom parku Triglav.

Slovinské vína – sú na svete len málo známe, ale veľmi kvalitné. Červeným kraľuje lokálna odroda Kraški teran, bielym Šipon a Beli pinot.


 

Zdroj/autor: slovinsko.info,review,drom

VIDEO SlovinskoZdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
4.0/5 (1 hlasov)

Súvisiace články


Nedeľa, 9. máj. 2021. Meniny má Roland.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa