10 DÔVODOV prečo cestovať na Barbados

11.08.2010 |   |    | 

BARBADOS / video - Nikde vraj nie je more také tyrkysovo modré a zároveň krištáľovo čisté. Tu sa stretáva pokojný Karibik so vzrušeným Atlantikom. Už celé stáročia je obľúbenou destináciou aj anglickej šľachty...Duch starého Anglicka tu dýcha na mnohých miestach. Ostrov je úradne rozdelený na jedenásť farností, každá z nich nesie meno patróna, ktorému je zasvätený kostol: Saint George, Saint Lawrence, atď. Kostoly tu nie sú iba duchovným centrom, ale plnia aj funkciu krytu pre prípad hurikánu. A navyše, každý z nich vyzerá, akoby ho práve priviezli z Anglicka.

Podnebie na Barbadose je tropické, alebo, lepšie povedané, prekvapivo tropicky príjemné. Jedno ročné obdobie – leto – vďaka všadeprítomnému vánku je málokedy teplejšie ako tridsať stupňové. Dobre sa tu darí rozmanitej vegetácii, ktorú doma poznáme akurát tak z botanickej záhrady. Názov Barbados pochádza zo španielčiny a v preklade znamená fúzy. A naozaj, pravdepodobne tu stretnete fúzatý figovník, ktorého brada je vlastne spleť vzdušných koreňov.

Hlavné mesto Barbadosu sa volá Bridgetown, teda mesto s mostom. Skutočne ho tu majú, nesie meno britského expremiéra Chamberlaina, vedie ponad morský kanál a je častým miestom randenia.

V Bridgetowne sa výborne nakupuje. Majú tu klimatizované nákupné pasáže s dosť prijateľnými cenami najmä preto, že celý Barbados spadá do duty free zóny. Kozmetika, kožené výrobky, značková móda, elektronika, šperky, rovnako ako aj whisky a rum (vraj ten najlepší na svete). Vyrába sa z trstinového cukru, je to hlavný vývozný artikel. V miestnych páleniciach vám veľmi radi poskytnú exkurziu spojenú s ochutnávkou, kúpite tu plno suvenírov (naplnených rumom).

Mlieko z čerstvých kokosov tiež nie je na zahodenie. Predavači s rutinou odseknú čiapočku orecha a dajú do neho slamku. Mlieko je lahodné, zdraviu prospešné, dodá vám silu. Vraví sa, že kokosová palma má rovných 99 spôsobov užitia: na jedlo, pitie, výrobu alkoholu, mydla, sviečok, papiera, povrazov, nití... to je už deväť, tak ešte ďalších deväťdesiat!

Ďalšia rarita, s ktorou sa tu stretnete, sú green monkeyszelené opice. Oni v skutočnosti vôbec nie sú zelené a nikto nevie, prečo sa im tak hovorí. Vie sa len, že ich sem ako domácich maznáčikov priviezli otroci z Afriky. Trochu sa tu však premaznali a dnes ich na ostrove žije viac než sedem tisíc.

Pred ľuďmi sa schovávajú v džungli, tam majú pokoj. Keď na nich natrafíte, budete mať okamžite chuť ich pohladkať. Tú však ani náhodou nemajú miestni farmári, ktorým opice zožerú až tretinu úrody banánov, papáje a manga. Vláda kedysi tolerovala a dokonca podporovala ich zabíjanie, no našťastie v súčasnosti je situácia iná. Farmári na opice – zlodejky teraz už pripravujú len šetrné pasce.

Koraly a rybičky koralových útesov svojimi tvarmi a farbami vyrážajú dych, Barbados je ako všetky ostrovy Karibiku ideálnou lokalitou na potápanie. Západné pobrežie je na záveternej strane a more je tu pokojné, pod hladinou to vyzerá celkom ako vo výstavnom akváriu. Pokiaľ je vám milšie ostať nad hladinou, ste v raji windsurfingu. Okolie Maxwellu je prívetivé aj k začiatočníčkam, zatiaľ čo do Silver Sands a Bathsheby na náveternej strane jazdia len tí skúsení.

Čo sa miestnej kuchyne týka, každý si tu niečo nájde. Konzervatívny Angličan sa môže cítiť ako doma. Ale úprimne, anglické národné jedlo fish and chips je trocha nudné. Zaujímavejšie je cou cou a lietajúcou rybou. Cou cou je príloha z kukurice, no a lietajúca ryba je lietajúca ryba. Lahodné sú aj rôzne kusy mäsa grilované na ohni s opečenými banánmi – to nemá chybu.

Slnko tu vychádza o šiestej ráno a o šiestej večer zase zapadá. Každý deň, celý rok, stále rovnako, ako všade v tejto zemepisnej šírke. Môže sa vám zazdať, že taký skorý príchod večera je na škodu, ale len do tej doby, než objavíte nočný život. Ten ponúka zábavu a potešenie, od luxusných reštaurácií cez romantické plavby pod hviezdami až po koktejlbary a musicbary, kde sa človek vlní v rytme kalypsa a reggae. Lahodné drinky z karibského rumu s ľadom potom chutia dvakrát tak dobre...
 

 

 

Zdroj/autor: barbadosinfo,iglanc,drom

VIDEO Welcome to BarbadosZdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Nedeľa, 9. máj. 2021. Meniny má Roland.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa