10 DÔVODOV prečo cestovať do Québecu

30.09.2010 |   |    | 

KANADA/ video - Kanadský Quebec (Québec), ktorý kedysi slúžil ako vstupná brána pre francúzske prieniky do Kanady, dodnes prekvapuje návštevníkov svojou európskou atmosférou.Polmiliónová metropola rovnomennej frankofónnej provincie sa preslávila hrdosťou na svoje francúzske korene, koloniálnou architektúrou, zimným karnevalom a pozoruhodným umiestnením na rieke svätého Vavrinca. Jedno z najstarších európskych osídlení na americkom kontinente bolo založené francúzskym cestovateľom, kartografom a moreplavcom Samuelom de Champlainom pred 400 rokmi - 3. júla 1608.

Quebec vznikol v miestach bývalej indiánskej osady Stadacona a stal sa prvým trvalým francúzskym osídlením v Kanade. Jeho názov bol prevzatý z jazyka indiánskeho kmeňa Algonikov, ktorí tak označovali riečnu úžinu. I v serióznych historických publikáciách sa dá dočítať, že na vytvorenie francúzskej Kanady mali veľkú zásluhu bobry, ktorých kožušina sa stala v Európe módnym hitom.

Quebec tiež svojou vyvýšenou polohou na ostrove jednej z najväčších amerických riek výborne poslúžil ako strategická základňa pre ďalšiu francúzsku expanziu do vnútrozemia a pre odrážanie konkurencie nevítaných obchodníkov s výnosným kožušinovým artiklom. Aj keď prvú zimu prežilo len osem z 28 kolonizátorov, začala sa osada čoskoro rozrastať. až sa nakoniec stala centrom novej francúzskej kolónie, ktorú neskôr kardinál Richelieu pomenoval Nové Francúzsko.

Po britskom víťazstve v sedemročnej vojne pripadla sporná časť kanadského územia vrátane Nového Francúzska s už osemtisícovým Quebecom britskej korune. Navzdory anglofónnej vláde si obyvatelia novo vzniknutej provincie dodnes podržali svoju pôvodnú francúzsku kultúru. Ako v jedinom kanadskom štáte, je oficiálnym jazykom len francúzština a zároveň je unikátne aj náboženské zloženie provincie, v ktorej majú drvivú prevahu rímsko-katolíci.

Výrazným povzbudením francúzsky hovoriacich Kanaďanov bola takzvaná „tichá revolúcia“, ktorú inicioval v šesťdesiatych rokoch minulého storočia quebecký premiér Jeran Lasage. V roku 1967 z balkóna montrealskej radnice francúzsky prezident Charles de Gaulle zvolal slávnu vetu „Nech žije slobodný Quebec!“ Jeho výzva sa stala hnacou silou pre miestnych separatistov. Výsledky dvoch quebeckých referend o možnom odtrhnutí sa frankofónnej provincie v rokoch 1980 a 1995, bolo tesné a len potvrdili jej zotrvanie v kanadskej federácii.

Najstaršia časť Quebecu – Staré mesto, je zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Dôvodom je zachovalé mestské opevnenie s citadelou. Tú prestavali Angličania až v 19.storočí a pyšne ju nazvali Gibraltarom Západu. Podobnou pamätihodnosťou sa nemôže chváliť žiadne iné mesto v severnej Amerike.

Neprehliadnuteľným symbolom mesta ale zostáva rozsiahla budova pripomínajúca gotický hrad. Zámok Frontenac, ako sa stavba s množstvom veží nazýva, ale klame svojim výzorom, už do svojho vzniku v roku 1893 slúži ako hotelové zariadenie pôvodne určené pre bohatú smotánku, ktorá cestovala naprieč Kanadou pacifickou železnicou.

La Citadelle – masívna stavba v tvare hviezdy nad riekou sv. Vavrinca. Zaujímavá je aj výmena stráží, koná sa v lete, každý deň o 10:00 hod.; Musée de la Civilisation – fascinujúci mix moderného dizajnu kombinovaného s prehistorickou architektúrou, výstavy (napríklad história osídlenia Quebecu) sú unikátne a interaktívne; Musée de l'Amérique Française – najstaršie múzeum v Kanade, s výbornými výstavami; Observatoire de la Capitale – výhľad z výšky 221 metrov (na 31. poschodí), výborný rozhľad na Staré mesto, rieku sv. Vavrinca, dokonca aj Laurentínske hory ( pri dobrej viditeľnosti); Fortifications Of Québec – 4,6 km dlhý systém mestských hradieb, Quebec je jediné mesto s mestskými hradbami v Severnej Amerike (okrem Mexico City);

 

Zdroj/autor: čtk,wiki,drom

VIDEO Quebec

 Zdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
5.0/5 (1 hlasov)

Štvrtok, 1. október. 2020. Meniny má Arnold.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa