Turín - taliansky Paríž

25.12.2010 |   |    | 

TALIANSKO - Turín je jedno z hlavných priemyselných miest severozápadného Talianska, hlavné mesto regiónu Piemont. Podľa slávneho architekta Le Corbusiera je Turín "mesto s najkrajšími prírodnými lokalitami na svete".Turín hosťoval Zimné olympijské hry 2006 a je aj domovom známeho Turínskeho plátna.

Podľa niektorých je Turín európske hlavné mesto baroka: mnoho palácov a kostolov bolo postavených v tomto štýle ešte v období Savojského vojvodstva. Turín však nepatrí k typickým talianskym mestám, keďže časť Savojska v súčasnosti patrí Francúzsku. Aj preto má široké bulváre s bielymi budovami, aby sa centrum mesta podobalo viac Parížu.

K turínskym hlavným atrakciám patria významné barokové paláce a kostoly, rozsiahle arkády, slávne kaviarne a svetoznáme múzeá. Medzi tie, ktoré sa určite oplatí vidieť, sa nespochybniteľne radí aj Národné múzeum kina (Museo Nazionale del Cinema), ktoré na výstavnej ploche 3 200 m² predstavuje archeológiu kina, videokamery, zbierku filmových plagátov, video zariadenia alebo The Great Temple, kde sa môžete posadiť a sledovať klasické talianske filmy. Pre milovníkov umenia je tu ešte Automobilové múzeum (Museo dell'Automobile) alebo Egyptské múzeum (Museo Egizio).

Jedným zo známych turistických cieľov je aj Katedrála svätého Jána Krstiteľa (Duomo di Torino). Mnoho turistov priťahuje aj Palazzo Madama, niekdajšie sídlo kráľovnej s mixom stredovekých a barokových izieb. Kráľovská zbrojnica (Armeria Reale) stojí taktiež za povšimnutie. Obsahuje totiž jednu z najlepších zbierok zbraní v Európe, ktorá sa datuje do 16. storočia. Zbierka bola zostavená na Sardínii kráľom Karolom Albertom.

Pozrieť by ste si mali aj starú rímsku štvrť plnú reštaurácií Quadrilatero Romano, ktorá sa nachádza severozápadne od Piazza Castello. Kto rád nakupuje, mal by zavítať na Via Garibaldi, nákupnej zóny medzi Piazza Castello a Piazza Statuto a nechať ujsť by ste si nemali ani Galleriu Subalpina, jedno z najelegantnejších miest v meste. Oddýchnuť si potom môžete zájsť do Valentino Parku, najväčšieho parku v centrálnej oblasti Turína, kde natrafíte aj na hrad Valentino a stredovekú dedinu (Borgo Medievale).

Nezabudnuteľným zážitkom bude pre vás výlet do mesta Venaria, ktoré je vzdialené asi 10 kilometrov severovýchodne od Turína. Tam stojí obnovený veľkolepý barokový palác La Venaria Reale, ktorý bol postavený v polovici 17. storočia pre vojvodu Karola Emanuela Savojského II. Od otvorenia v októbri 2007 sa stal jedným z najpopulárnejších miest v Taliansku. Obrovský palác na ploche 80 000 m² má niektoré z najvýraznejších príkladov európskej barokovej architektúry. Za zmienku stoja napríklad Dianin salón (Salone di Diana),  kaplnka Sant’Uberto, Veľká galéria (Galleria Grande) či rozsiahly komplex stajní, ktorý navrhol génius Filippo Juvarra.

Vybrať sa môžete tiež vlakom zo Sassi do Superga a odtiaľ si pozrieť prekrásny výhľad na Turín. Pri návrate si dajte prestávku v jednej z historických kaviarní umiestnených v okolí Piazza Castello, v Mulassano či v Baratti & Milano, založenej v roku 1873.

Shopoholici sa môžu za nákupmi vybrať nielen na spomínanú Via Garibaldi, ale aj na Via Roma, kde nájdu značky ako Hermes či Dolce & Gabbana, ale aj lacnejšie varianty ako H&M, United Colours of Benetton či Zara. CD, DVD a podobné veci nájdete na Via Po. Knihy a magazíny sú zasa na Via Cesare Battisti alebo na Via Accademia delle Scienze (tu nájdete aj zahraničné časopisy a noviny).

Samozrejme, byť v Turíne a nepozrieť si olympijský štadión, ktorý bol vybudovaný pre Zimné olympijské hry 2006, je do neba volajúci zločin. Navyše, Turín je domovom dvoch futbalových klubov – slávneho Juventusu a Torina.

A napokon, netreba zabudnúť ani na Alpy. Turín je mesto, ktoré cíti svoje horské dedičstvo a to je aj jeden z dôvodov, prečo toľko obyvateľov má svoj druhý domov v horských dedinách. Vy si môžete v lete urobiť výlet napríklad do Národného parku Gran Paradiso (Parco Nazionale del Gran Paradiso) či do Val Varaita Parku. V zime zase Alpy ponúkajú širokú škálu lyžiarskych stredísk, od jedného z najväčších svetových, Via Lattea, až po malé lyžiarske areály, ktoré sú menej preplnené a lacnejšie.

 

Zdroj/autor: wikitravel, wikipedia, turismotorino, drom

VIDEO TurínZdielať článok na Facebooku

Foto: wikipedia

Hodnotenie článku:
4.2/5 (9 hlasov)

Sobota, 19. jún. 2021. Meniny má Alfréd.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa