EXTRA Brooklynský most

16.09.2010 |   |    | 

SPOJENÉ ŠTÁTY / video - Brooklynský most, spájajúci newyorské štvrte Manhattan a Brooklyn ponad prieliv East River, navrhol John Augustus Roebling. Jeho stavba sa začala 3. januára 1870. Otvorili ho 24. mája 1883....V tom čase bol najväčším mostným oblúkom na svete - o polovicu dlhší ako akýkoľvek dovtedy postavený most. 

Stavba mosta sa začala v roku 1869 a jeho konštrukcia trvala celých 14 rokov. Počas stavby zahynulo 27 ľudí. Stavitelia do neho investovali približne 18 miliónov dolárov, čo bola v tom čase nepredstaviteľná suma.

V deň otvorenia cez most prešlo 1 800 vozidiel a 150 300 ľudí. Týždeň potom sa rozšírili klebety, že sa most zrúti. V panike, ktorá vznikla, ušliapali 12 ľudí.

Brooklynský most navrhla architektonická firma Johna Augusta Roeblinga. Jeho firma postavila aj niekoľko menších visutých mostov v Cincinnati, Ohiu, Waco a Texase. Keď začala stavba, Roebling si vážne poranil nohu a o niekoľko týždňov zomrel na následky tetanu.

V práci ho nasledoval syn Washington, ktorý bol ale vážne postihnutý kesónovou chorobou. Preto mohol len veľmi ťažko rozprávať a hýbať sa. V staviteľstve sa preto vzdelala jeho manželka Emily Warren Roebling.

Práve ona potom komunikovala so staviteľmi a tlmočila im želania svojho manžela, ktorý stavbu sledoval ďalekohľadom z okna svojho domu. Stavba mosta je detailne zobrazená v rovnomennom filme režiséra Kena Burnsa.

V čase, keď most stavali, nebola ešte dostatočne prebádaná oblasť aerodynamiky mostných stavieb. Roebling ale most a jeho nosný systém navrhol šesťkrát silnejší, ako bolo potrebné. Práve vďaka tomu stále stojí, zatiaľ čo množstvo mostov, ktoré postavili v tom čase, už nahradili nové.

Počas jeho existencie sa na ňom vystriedali koče, trolejbusy i električky. V súčasnosti má šesť prúdovú cestu pre motorové vozidlá a samostatné poschodie pre chodcov a cyklistov.

24. marca 1983 Brooklynský most označili za Národnú historickú pamiatku staviteľstva. V osemdesiatych rokoch ho osvetlili svetlometmi, aby v noci lepšie vynikli jeho jedinečné architektonické prvky.

Majestátny obraz mosta sa objavil v mnohých filmových hitoch ako Godzilla, Svet zajtrajška, Kate a Leopold, Gangy New Yorku a ďalších.

 

Brooklynský most (Brooklyn Bridge) má dĺžku 1 825 metrov a rozpätie hlavného mostového oblúka je 486 metrov. Denne prejde po ňom priemerne 120 tisíc áut a tisíce chodcov a cyklistov. Naposledy ho premaľovali v roku 1991. Od svojho otvorenia sa stal symbolom panorámy New Yorku . V súčasnosti sa začali nutné rekonštrukčné práce. Odstraňovanie starého náteru a nanášanie nového sa v snahe o minimalizovanie zhoršenia kvality ovzdušia sa bude najbližšie štyri roky vykonávať v špeciálnych pohyblivých uzavretých kabínach.

 

 

Zdroj/autor: brooklynbridge,ap,sita,wiki,drom

VIDEO Na Brooklynskom mosteZdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Utorok, 22. september. 2020. Meniny má Móric.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa