EXTRA Holandské Antily prestali existovať

12.10.2010 |   |    | 

HOLANDSKO/ ANTILY - Tisíce obyvateľov holandských zámorských území Sint Maarten a Curaçao oslavovali získanie vyššej autonómie v dôsledku rozpadu Holandských Antíl, ktoré cez víkend definitívne zanikli.O polnoci zo soboty na nedeľu 10.októbra 2010 (nedeľa 6.00 SELČ) predstavitelia vo Philipsburgu a Willemstade zvesili tradičné antilské vlajky a nahradili ich vlastnými symbolmi.

V nedeľu ráno následne zložili prísahu členovia parlamentov a lídri oboch "nových" karibských území. Zmena ich štatútu je pritom z veľkej časti symbolická, keďže vysokú mieru autonómie využívali aj počas 56-ročnej existencie Holandských Antíl (Netherlands Antilles, Nederlandse Antillen)

Na čele Sint Maarten-u (južná časť ostrova Saint Martin) a Curaça-a (Curaçao) zostáva holandská kráľovná a ich obyvatelia sú naďalej holandskými občanmi. Tamojšie vlády však získajú rozšírené právomoci podobne ako v prípade Aruby, ktorý sa odčlenil už v roku 1986.

Obe územia budú môcť samostatne vyberať dane, pričom si zachovajú spoločnú centrálnu banku a najvyšší súd. Konečná podoba samosprávy bude známa až v nasledujúcich týždňoch, keď novozvolení predstavitelia plánujú doriešiť mnohé sporné otázky.

Okrem Sint Maartenu a Curaçaa sa od nedele zmenil aj štatút holandských ostrovov Saba, Sint Eustatius a Bonaire, ktoré na rozdiel od ostatných častí bývalých Holandských Antíl prechádzajú pod priamu správu Holandska.


 

Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva v SR
Fraňa Kráľa 5, Bratislava
Telefón: 00421/2 /5262 5081
E-mail:
btl@minbuza.nl
Honorárny konzulát -
Košická 44, Prešov
Telefón: 00421/51 /759 71 40
E-mail:
nlkonsulatpresov@gemor.sk

 

Zdroj/autor: ap,sita,drom

Zdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)
Streda, 20. február. 2019. Meniny má Lívia.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa