Nová linka z Bratislavy: Čo zaujímavé ponúka Kyjev?

25.10.2016 |   |    | 

Ukrajina sa po náročnom období opäť pomaly stavia na nohy a rada aspoň v niektorých pokojnejších lokalitách privíta zvedavých turistov. Ako prvý sa o slovo prihlásil Kyjev, do ktorého sa budete môcť dostať čochvíľa priamo aj zo Slovenska. Pracovný alebo krátky víkendový pobyt si môžete spestriť návštevou viacerých turistických zaujímavostí. 

Dvakrát týždenne v ranných hodinách

Novú linku medzi Slovenskom a Ukrajinou bude prevádzkovať spoločnosť Wizz Air. Z Bratislavy sa bude do Kyjeva lietať dvakrát týždenne – v utorok a v sobotu. V rovnaké dni sa bude lietadlo vracať tiež späť. Od nás sa bude odlietať vždy o 8:15, pričom prílet do Ukrajiny je naplánovaný na 10:55. Z Kyjeva sa odlietava o 6:55 miestneho času a na Slovensko sa dostanete o 7:45. Prvý let je naplánovaný na 17. december a podľa jeho využitia sa neskôr rozhodne o jeho ďalšom osude. Aktuálne sa najnižšie ceny pohybujú okolo 30 eur za jednu cestu. Využiť môžete tiež dodatočnú klubovú zľavu a sledovať by ste mali aj zaujímavé úvodné akcie.

 

Návrat po troch rokoch

Letecké spojenie z bratislavského letiska do Kyjeva a späť sa obnovuje po troch rokoch. Po ukončení prevádzkovania letov spoločnosťou Air Onix na uvedenej trase v decembri 2013 sme si boli vedomí toho, že Bratislava potrebuje mať priame letecké spojenie s hlavným mestom susediacej Ukrajiny. Sme radi, že sa nám podarilo v rámci rokovaní dohodnúť spoluprácu so spoločnosťou Wizz Air, ktorá ponúkne slovenským cestujúcim spojenie s Kyjevom 2 x týždenne,“ uvádza Ivan Trhlík, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Letiska M. R. Štefánika v Bratislave. Riaditeľka komunikácie Wizz Air Tamara Vallois dodáva, že takýmto spôsobom by chceli prispieť k zlepšeniu obchodných vzťahov s našimi východnými susedmi. Taktiež chcú umožniť návštevu Ukrajiny počas predvianočných sviatkov a jej spoznávanie v takomto krajšom šate.

 

Ako je to s bezpečnosťou?

Ministerstvo zahraničných vecí pravidelne obnovuje upozornenia ohľadom vhodnosti cestovať do niektorých krajín. Pri Ukrajine ešte stále uvádza stupeň 2, pri ktorom by ste mali zvážiť cestovanie do krajiny. Problematická je však hlavne oblasť okolo Doneckej a Luhanskej oblasti, Krym a Sevastopoľ. Z hľadiska bezpečnosti je preto rozumnejšie zdržiavať sa iba priamo v Kyjeve a radšej mimo neho necestovať. Pre vstup do krajiny nepotrebujete žiadne víza, pretože Slovensko má v prípade pobytov do 90 dní s Ukrajinou jednostranný bezvízový styk. Na vstup do krajiny potrebujete platný cestovný pas.

 

Chrám svätej Sofie

Hlavnou atrakciou Kyjevu sú nepochybne pamiatky súvisiace s pravoslávnou cirkvou. Chrám svätej Sofie postavili v 11. storočí. Kedysi plnil úlohu hlavného svätostánku v krajine, no v súčasnosti sa už využíva len minimálne. Bohoslužby v nej sú o to vzácnejšie. Jej interiér je bohato pokrytý maľbami ikon a precíznou pravoslávnou výzdobou.

 

Pechersk Lavra

Druhou významnou pamiatkou náboženského charakteru je opátstvo Pechersk Lavra. Taktiež patrí medzi UNESCO chránené pamiatky a ponúka celý komplex určený pre duchovný život. Aj jeho výstavba sa datuje do 11. storočia, lenže v tomto prípade pokračovali dostavby naďalej a postupne sa pridávali ďalšie nové budovy. V komplexe sa nachádzajú dve múzeá – miniatúr vyrobených ukrajinským umelcom a historické múzeum. Hlavnou časťou je kostol, ktorý sa stále používa na sväté omše, a pekná zvonica.

 

Zlatá brána

Zoloti vorota bola postavená ako súčasť kyjevského opevnenia v roku 1037 podľa vzoru Zlatej brány v Konštantínopole. Dve stovky rokov slúžila ako hlavný vstup do mesta, v 13. storočí však bola pri mongolských nájazdoch úplne zničená. V roku 1982 ju nechali sovietski funkcionári kompletne vybudovať nanovo, hoci mali len veľmi málo informácií o tom, ako v skutočnosti pôvodne vyzerala.

 

Mariánsky palác

Barokový Mariánsky (alebo Mariinský palác) je oficiálnym sídlom prezidenta. V roku 1744 ho u jedného z najslávnejších architektov doby Bartolomea Rastrelliho objednala ruská cárovná Alžbeta I. Tá však zomrela ešte pred jeho dokončením (1752), a tak bola prvým monarchom v jeho priestoroch cárovná Katarína II. Začiatkom 19. storočia palác úplne zničilo viacero požiarov a v roku 1870 ho nechal Alexander II. znovuvybudovať na základe starších kresieb.

 

Katedrála sv. Mikuláša

Hoci na Ukrajine prevláda pravoslávna viera, v hlavnom meste krajiny nájdete aj jeden nádherný katolícky svätostánok. Je ním katedrála sv. Mikuláša, ktorú vybudovali v rokoch 1899 až 1909 v neogotickom štýle podľa vzoru stredovekých katedrál západnej Európy. Po nástupe komunistov bola rímskokatolíckej cirkvi odobratá a od roku 1978 sa tu konajú organové koncerty.

 

Chimaeras

Jedna z najdôležitejších úradných budov v krajine. Nachádza sa tam administratívna časť prezidentského paláca a zároveň sa tam pravidelne organizujú oficiálne udalosti. Budova je postavená v štýle secesie a je vyhľadávanou atrakciou najmä vďaka peknému exteriéru. Jeho autorom bol poľský architekt Wladyslaw Horodecki. V okolí Chimaeras platia prísne bezpečnostné pravidlá a časť pred ňou už premenili na pešiu zónu.

 

Aleje sôch

V osemdesiatych rokoch vznikla v Kyjeve netradičná štvrť, ktorá sa sústredila na exteriérovú výzdobu pomocou rôznych sôch. Časom sa však aj táto časť zmodernizovala a pribudli jej dynamickejšie prvky v podobe výrazných farebných mozaík po celom okolí. Tie vytvárajú netradičný avantgardný prvok, ktorý dodáva celej štvrti na dynamickosti a originalite.

 

Autor: David, ako

 

Zdielať článok na Facebooku


Foto: Thinkstock, Wikimedia
Zdroj: david / ako

Hodnotenie článku:
5.0/5 (4 hlasov)
Nedeľa, 25. august. 2019. Meniny má Ľudovít.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa