Poznáme cenu zážitkov: 5 fakultatívnych výletov, ktoré spestria dovolenku na Cypre

2024-05-31 00:00:00 |   |    | 

Premýšľate o letnej dovolenke na Cypre? Podľa mnohých cestovateľov robíte správne, tunajšie pláže a more si nevedia vynachváliť. Ak sa vám však na nich nechce neustále posedávať, vyberte sa na zaujímavý výlet. V tejto krajine sú na to fantastické možnosti.



 

Famagusta a Salamis

Trvanie: 8 hodín

Cena: od 38 eur za osobu

Jedným z najobľúbenejších cieľov dovolenkárov sú mestá na pobreží, ktoré majú úžasnú atmosféru. Preto aj najobľúbenejšou tour či fakultatívnym výletom je návšteva Famagusty. Pôvodne to bola menšia rybárska osada, ktorá postupne naberala na význame. Najlepšie obdobie zažila počas druhej polovice 20. storočia, kedy tam vznikla superluxusná dovolenková štvrť Varosha, kde mali svoje apartmány boháči i známe celebrity. Milovala to tam napríklad aj Brigitte Bardot.

Potom však prišiel zvrat, Famagustu po invázii ovládla turecká armáda a z kedysi populárnej lokality sa stalo mesto duchov. Práve kvôli tomu je však teraz vyhľadávanou turistickou atrakciou. Po jej preskúmaní sa na výlete dostanete aj do archeologickej časti Salamis, kde vás čaká prehliadka so sprievodcom, ktorý vám povie viac o dejinách krajiny. Poslednou zastávkou je kláštor svätého Barnabáša, ktorý sa podarilo zachovať vo veľmi dobrom stave a mnísi v ňom žili až do roku 1976. Dnes je v ňom múzeum.

 

Potulky Cyprom

Trvanie: 8 hodín

Cena: od 24 eur za osobu

Na ostrove sa nachádza množstvo krásnych mestečiek a prírodných oblastí, využite teda aj možnosť na potulky Cyprom, ktoré vás zavedú do lesov blízko Pafosu, pohoria Troodos so známym kláštorom a na záver zavítate do malebného mestečka Omodos presláveného vinicami. Dostanete sa tiež do údolia Marathasa, ktoré pokladajú za jedno z najkrajších miest v krajine. Počas tohto výletu teda uvidíte prírodné i historické zaujímavosti.

 

To najkrajšie z Nikózie

Trvanie: 11 hodín

Cena: od 49 eur za osobu

Táto tour sa začína v Pafose, kde sídli viacero známych rezortov. Nikózia je hlavným mestom ostrova a má za sebou búrlivé dejiny, ktoré odrážajú aj vývoj celej krajiny. Preto je dôležité spoznať všetky jej stránky, vrátane tých tienistých. Počas prehliadky sa v spoločnosti sprievodcu dostanete do novej i starej časti cyperskej metropoly. Pozriete sa na hlavný pamätník slobody, do katedrály svätého Jána a následne sa presuniete aj na predmestia, kde navštívite múzeum Leventis, ktoré je venované dejinám tohto regiónu. V Nikózii budete mať napokon tiež dostatok voľného času na nákupy alebo bližšie spoznávanie ďalších pamiatok.

 

Limassol

Trvanie: 7 hodín

Cena: od 26 eur za osobu

Z Pafosu sa môžete vydať aj na ďalší zaujímavý fakultatívny výlet do Limassolu a ďalších dvoch zaujímavých historických miest. Prvým je Kourion, ktorý vznikol v 10. storočí pred Kristom a kde okrem iného uvidíte aj pôvodný amfiteáter s nádherným výhľadom na pobrežie. Ďalšia zastávka je v mestečku Kolossi, kde majú nádherný stredoveký hrad a námestie. Potom už pokračujete do Limassolu, kde si pozriete všetky významné pamiatky v historickom centre, prejdete sa po promenáde popri pobreží a cestou späť sa zastavíte aj pri slávnej Afroditinej skale.

 

Západ slnka s pohárom vína v ruke

Trvanie: 1,5 hodiny

Cena: od 15 eur za osobu

Ak vás počas dovolenky spoznávanie miestnej kultúry veľmi nezaujíma a radšej uprednostňujete poriadnu zábavu, určite oceníte náš posledný tip - plavbu za západom slnka. Podobne ako mnohé iné tour sa začína v Larnaku, ďalej sa však plavíte po šírom mori a s pohárom vína v ruke si užijete výhľady na Cyprus aj nekonečnú diaľku na druhej strane. Čerešničkou na torte je nádherný západ slnka, ktorý určite ocenia aj zamilované páriky.

 

Autor: © Zoznam/David

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Piatok, 19. júl. 2024. Meniny má Šarlota, Dušana.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa