Piesočné pláže, kolotoče, zvieratká: Tieto miesta v Chorvátsku si deti priam zamilujú

2024-07-01 08:00:00 |   |    | 

Chorvátsko je krajina plná vzrušenia a dobrodružstva aj pre tých najmenších. Je síce najznámejšie svojim prekrásnym morom, no nie je len o hradoch z piesku a plážových radovánkach. Zábava je tu všade, kam sa pozriete - pripravte sa s deťmi na cestu plnú nekonečných možností a nezabudnuteľných zážitkov! 

Keď budete v Istrii, určite by ste nemali vynechať návštevu najväčšieho akvária v ​​Chorvátsku – Aquarium Pula. Nachádza sa v 130-ročnej budove z obdobia Rakúsko-Uhorska s krásnym výhľadom na historický prístav Pula a nedávno získalo prestížny certifikát Priateľ mora. Dnes táto bývalá pevnosť oplýva morským životom, ktorý sa vyskytuje v Jadranskom mori, chorvátskych jazerách a riekach, ale aj v moriach po celom svete.

A keď už sme pri akváriách, musíme spomenúť aj pôsobivé sladkovodné akvárium Aquatika v meste Karlovac, ktoré neminiete na vašej ceste k moru. Jeho tvar zanecháva skutočne zvláštny dojem. Inšpiráciou pre architektov bolo historické jadro mesta, známejšie ako „hviezda Karlovacu“, obohnané valmi. Je to jediné čisto sladkovodné akvárium v ​​Chorvátsku. Výstavná expozícia akvária zahŕňa ukážku flóry a fauny chorvátskych riek, geologickú minulosť a tradičnú kultúru a históriu povodia štyroch riek okolo mesta Karlovac. Návštevníci môžu vidieť bohatstvo života v riekach a jazerách, t. j. stovky exemplárov sladkovodných druhov rýb, z ktorých desiatky sú endemické!

Cestou k moru sa určite budete chcieť zastaviť aj pri Plitvických jazerách, kde si okrem impozantných jazier vaše deti určite užijú aj Ranč Dolina Jelena. Rozprestiera sa na 15 hektároch a je domovom viac ako stovky zvierat, ktoré väčšina ľudí v reálnom živote nemá príležitosť stretnúť. Obvykle plaché srnky, lane či divoké daniele na ranči jedia z rúk návštevníkov, dovolia im pohladkať ich a fotiť sa s nimi.

Ak hľadáte ideálne miesto na dovolenku s deťmi pri mori, odporúčame ostrov Krk a na ňom Omišalj a Njivice. V centre Omišalju sa nachádza jeden z najkrajších detských parkov na ostrove, a v kempe Omišalj zas môžete vidieť a nakŕmiť miestne zvieratá a prejsť sa pri mori. Nájdete tu pláže Jadran a Pesja, ktoré sú vhodné pre deti. V Njivice si môžete užiť dlhú promenádu ​​vedúcu z kempu Njivice, kde sa nachádza aj najväčší detský park na Kvarneri. V meste Krk, v kempe Ježevac, sa pri pláži nachádza detský park, ktorý je obklopený borovicovým lesom, čo je ideálne počas letných mesiacov, pretože chráni deti pred prudkým slnkom. Miesto je ako stvorené na prvé kroky vašich ratolestí v mori a stavanie hradov z piesku.

Na Krku nájdete aj poloponorku Big Marlin, ktorá vašim deťom aj vám poskytne jedinečný zážitok z podmorskej prehliadky. Z priestrannej a pohodlnej kabíny môžete vidieť bohatú flóru a faunu morského dna okolo ostrova Krk a zároveň si vychutnať panorámu z paluby. Ponorka prechádza aj podmorským parkom, v ktorom je asi tucet sôch vrátane kormidla a truhlice s pokladom. A keď sa dostanete na koniec podvodného parku, čaká vás nové prekvapenie, najmä pre vašich najmenších - morská panna. Panny budú plávať pod vodou okolo ponorky, mávať na vás a posielať bozky.

Lopar na Rabe je ďalšou obľúbenou destináciou pre pobyt s deťmi, pretože má jednu z najväčších piesočnatých pláží na celom Jadrane. Ideálna na výlety s deťmi je však aj Crikvenica, kde je okrem piesočnatých a kamienkových pláží popri promenáde niekoľko väčších parkov a využiť môžete aj jazdu vláčikom.

Dinopark vo Funtane na Istrijskom polostrove je nádherným rajom pre deti, ktoré tu môžu spoznať prehistorický svet prostredníctvom viac ako 80 rôznych dinosaurov v životnej veľkosti, z ktorých niektoré sú mobilné a vydávajú hlasy. Trasa v parku vás prevedie po 1,5 km dlhom drevenom chodníku, ktorý je čiastočne v hustom tienistom lese a čiastočne na otvorenom priestranstve, časť vedie po zemi a časť zasa na skalách. Sú tu rovinaté a strmé časti, a tak plne poskytujú nezabudnuteľný a autentický zážitok z týchto nádherných tvorov!

V Biograde na Moru čaká na rodiny Dalmaland, tematický zábavný a vodný park, ktorý ponúka zázemie pre všetky vekové kategórie a záujmy, od vzrušujúcich adrenalínových atrakcií až po aktivity pre rodiny, vrátane veľkého množstva toboganov a oddychu v bazénoch, troch horských dráh, ako aj ruského kolesa Adria Eye a obľúbenej atrakcie Tornado Hammer.

Ak si chcete oddýchnuť od mora, odporúčame zájsť do mestečka Fužine, len 40 kilometrov od Rijeky. Tu si môžu deti užiť dlhé prechádzky okolo jazera, jazdy vlakom a loďou, no najväčšou atrakciou je určite kovbojská dedina Roswell, ktorá bola postavená ako kulisa pre natáčanie slávneho filmu Winnetou o indiánskom náčelníkovi z kmeňa Apačov podľa románov Karla Maya. Po skončení nakrúcania zostala zachovaná v origináli, a tak si dnes v Roswelli ako pravý kovboj či indián môžete s dieťaťom zajazdiť na koni, povoziť sa na koči, hodiť lasom, navštíviť salón alebo si vyskúšať streľbu z luku a šípu. Fužine majú výbornú polohu aj na spoznávanie regiónu Gorski Kotar, takže deťom môžete dopriať nezabudnuteľný víkend, na ktorý budú roky spomínať.

Zábava s deťmi v Chorvátsku sa týmto nekončí. Krajina pri Jadranskom mori víta rodiny s otvorenou náručou a ponúka nespočetné množstvo aktivít a zážitkov. Či už spoznávate starobylé mestá, putujete po úchvatných národných parkoch alebo prežívate filmové dobrodružstvá z vinetuoviek, určite tu nájdete niečo pre seba.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: ts

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Piatok, 19. júl. 2024. Meniny má Šarlota, Dušana.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa