Navštívili sme Chorvátsko: Takéto sú aktuálne ceny v reštauráciách a obchodoch

2024-05-18 10:00:00 |   |    | 

Chorvátsko sa 1. januára 2023 stalo členom eurozóny, a tak sa pri „slovenskom mori“ už takmer rok a pol platí eurom. My sme začiatkom mája navštívili Dalmáciu a prinášame prehľad aktuálnych cien v reštauráciách aj obchodoch s potravinami. 

V piatok 3. mája vyrazil do Chorvátska prvý z pravidelných vlakov ZSSK EuroNight, ktorý sme vyskúšali aj my. V Splite sme strávili predĺžený víkend a spoznali nielen centrum Strednej Dalmácie, ale aj neďaleký Trogir. Obe mestá sa tešia veľkému záujmu turistov, čo môže ovplyvňovať aj ceny v reštauráciách a kaviarňach. V obchodoch by ste však mali platiť podobne ako v celej krajine. Na čo teda svoju peňaženku pripraviť?

 

Nápoje v centre

Podobne ako na Slovensku sa aj v Splite prirodzene ceny líšia podľa jednotlivých podnikov. Zaujímavé ale je, že neplatí vždy priama úmera medzi umiestnením a cenovou kategóriou, teda že nie vždy sú ceny ďalej od centra nižšie ako v strede mesta. Rovnako sme si všimli, že v jednej reštaurácii môžu byť niektoré nápoje výrazne lacnejšie a niektoré zas oveľa drahšie ako napríklad vedľa.

V reštaurácii v centre Trogiru ponúkali napríklad espresso za 2 eurá, macchiato za 2,50 a capuccino až za 3,50. V najstaršej kaviarni v Splite, ktorá sa nachádza na centrálnom námestí Pjaca už od roku 1776, pritom espresso stojí len 1,80 eur, macchiato 2,60 a capuccino 3 eurá.

Nealko je o čosi drahšie ako u nás. Za 0,25-litrovú fľašku známych sýtených nápojov zaplatíte 4 eurá a 0,2-litrový džús sme videli aj za 4,80 eur. Malá voda stojí 2,50 až 4 eurá a veľká (0,75 alebo 1 liter) 6 až 8 eur.

Malé čapované pivo vás obvykle vyjde okolo 3,60, v bare mimo centra plnom domácich sme ho však videli za 4,90 eur. Toľko zaplatíte inde za veľké alebo tretinkové fľaškové pivo. Ceny vína a tvrdého alkoholu sa samozrejme veľmi líšia – nielen podľa podnikov, ale tiež výrobcu, preto ich uvádzať nebudeme. Nájdete ich však v našej fotogalérii.

 

Jedlá v reštauráciách a na ulici

Chorvátsko je známe svojou skvelou gastronómiou, a tak by bolo hriechom obísť tunajšie reštaurácie a nedopriať si počas dovolenky nejakú miestnu pochúťku. Za rizoto alebo cestoviny s plodmi mora zaplatíte okolo 20 eur, za rybu o pár eur viac, ale taký steak stojí vyše 30.

Niektoré podniky však ponúkajú špeciálne denné menu, kde sú cenovo výhodnejšie pokrmy. My sme napríklad v centre Trogiru našli reštauráciu, kde za sympatických 14 eur ponúkajú burger s domácimi hranolčekmi, kuracie prsia so šalátom, cestoviny so slávkami aj grécky šalát.

Kopček zmrzliny stojí aktuálne od 2 do 2,50 eur, obľúbený burek ponúkajú v centre Splitu za 1,50 eur a za misku jahôd na trhu zaplatíte momentálne okolo dvoch eur. Ako však pripomína naša sprievodkyňa, ceny ovocia a zeleniny sa neustále menia a kým dnes stojí kilo čerešní okolo 6 eur, prednedávnom to bol viac než dvojnásobok.

 

Ceny na pláži

Split je skvelou dovolenkovou či výletnou destináciou nielen vďaka svojmu nádhernému centru, ale aj preto, že sa len kúsok od neho dá kúpať na niekoľkých plážach. My sme navštívili Bačvice a Firule, kam sa z centra dostanete pešo asi za štvrť hodinku.

Ak by ste však chceli prísť autom, za hodinu parkovania zaplatíte 80 centov alebo za deň 9,60 eur. To je v porovnaní so sadzbou na promenáde v meste skutočne sympatická cena - tam totiž v lete prvá hodina parkovania stojí 4 eurá a každá ďalšia 5.

Ceny v plážových podnikoch sú ale vyššie. My sme si dali kávu s mliekom za 3 eurá, capuccino stojí 3,60, štvrtinkový sýtený nápoj alebo voda 4 eurá. Za pollitrové pivo zaplatíte 6 až 7 eur, burgre ponúkajú za približne 12 eur.

 

Obchod s potravinami

Keďže mnohí Slováci uprednostňujú v Chorvátsku ubytovanie v súkromí a varia si sami, prinášame aj ceny v obchode s potravinami. (Pre lepší prehľad vyberáme tovar so štandardnou a nie akciovou cenou.)

Ceny v potravinách:

Kilogram citrónov stál počas našej návštevy 1,49 eura, mandarínky 1,57 a banány 1,69. Jablká, hrušky aj cukety mali rovnakú cenovku 2,09 eur za kilogram. Za kučeravý šalát zaplatíte 93 centov a za 400-gramové balenie margarínu známej značky čosi vyše dvoch eur.

Syry sú už tradične drahšie ako u nás, keď kilogram vychádza od 18 eur vyššie. Kilogram klobás stojí takmer 30 eur, salám ale zoženiete aj za 6. Ak by ste si chceli doolniť zásoby trvanlivých potravín, tak za paštétu, instantnú polievku, ale aj aj liter slnečnicového oleja zaplatíte zhodne okolo 1,50 eur.

Liter džúsu stojí 1,5 až 2 eurá, pollitrová plechovka českého ležiaka cca 1,60 eura. Prekvapivo podobnú cenu má aj miestne chorvátske pivo. Pozrite si našu fotogalériu s ďalšími cenami v Chorvátsku:

 

Autor: © Zoznam/ako

Zdieľať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Pondelok, 27. máj. 2024. Meniny má Iveta.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa