Bicyklom po Chorvátsku: Toto sú najlepšie cyklotrasy pri Jadranskom mori

2024-05-29 00:00:00 |   |    | 

Chorvátsko sa podľa európskych expertov stáva top destináciou pre celoročnú cykloturistiku. Priaznivá klíma krajiny s miernymi zimami a teplými letami z nej robí ideálne miesto pre cyklistov počas celého roka. Krajina sa môže pochváliť komplexnými službami pre cyklistov, vrátane požičovní a opráv bicyklov, možností pre e-bicykle, obchodov s vybavením a dielmi a pohodlnými transfermi. Možnosti ubytovania a stravovania sú rozmanité a kvalitné, a vyhovujú potrebám cykloturistov. 

Už roky je najobľúbenejším cykloturistickým zážitkom v Chorvátsku viacdňová plavba loďou, známa ako „island hopping“. Toto jedinečné dobrodružstvo umožňuje cyklistom preskúmať významnú časť pobrežia Jadranského mora a jeho ostrovov uvoľneným, ale dynamickým spôsobom. Cesta zahŕňa cestovanie z jedného malebného prístavu do druhého s bicyklami na palube. Cestou si cyklisti môžu užiť kúpanie v krištáľovo čistých vodách odľahlých zátok, spájajúc tak vzrušenie z bicyklovania na ostrovoch s divokou krásou mora.

Obľúbenou trasou pre horskú cyklistiku v Chorvátsku je 78-kilometrová trasa Parenzana, ktorá ponúka úžasný výhľad na more a prístup do krásnych opevnených stredovekých miest Istrie. Táto zelená cesta, známa ako „cesta zdravia a priateľstva“, začína v Taliansku, prechádza cez Slovinsko a pokračuje do Chorvátska po ceste starej úzkorozchodnej železnice, ktorá kedysi spájala Poreč v Chorvátsku s Terstom v Taliansku.

Táto cyklotrasa je známa pre svoj kultúrny a historický význam a prírodné krásy. Cyklisti si môžu vychutnať zastávky v pôvabných istrijských mestách ako Vižinada, Grožnjan a Motovun, kde sa môžu ponoriť do miestnej kultúry a gastronómie. Staré železničné tunely na trase ponúkajú jedinečný zážitok, zatiaľ čo viadukty, ako napríklad tie nad údolím rieky Mirna, poskytujú úchvatné výhľady a nezabudnuteľné spomienky.

Ďalšou cyklotrasou, ktorá si zaslúži pozornosť, je trasa okolo Plitvických jazier, jedného z najúžasnejších prírodných pokladov Chorvátska zapísaného na zozname svetového dedičstva UNESCO. Zatiaľ čo cyklistika v Národnom parku Plitvické jazerá je obmedzená, chodníky v okolí parku ponúkajú výnimočné príležitosti na jazdu dynamickou a pôsobivou krajinou. Cyklisti si môžu vychutnať úchvatný výhľad na jazerá, vodopády a svieže lesy, ktoré lemujú chodník, ako aj preskúmať menej známe, ale rovnako podmanivé oblasti v okolí.

Cetinská dobrodružná trasa vedie malebným regiónom okolo rieky Cetina v Dalmácii. Táto trasa spája prírodné krásy s dobrodružnou cyklistikou, čo z nej robí príťažlivú destináciu pre cyklistov, ktorí hľadajú výzvy a nové zážitky. Rieka Cetina ponúka príležitosti na ďalšie aktivity, ako je rafting, kanoistika a rybolov. Trasa sa vinie cez niekoľko malých dalmatínskych dedín a poskytuje cyklistom možnosť objaviť miestnu kultúru a gastronómiu. Cyklistika po tejto trase nie je len fyzická aktivita, ale aj prieskumná cesta, ktorá ponúka hlbší pohľad do tradícií a prírodných krás Dalmácie.

V Dalmácii, pozdĺž Makarskej riviéry sa nachádza aj ďalšia podmanivá cyklistická trasa. Výnimočnou črtou tejto cesty je jej strategická poloha, ktorá cyklistom poskytuje úchvatný výhľad na Jadran na jednej strane a na majestátne pohorie Biokovo na strane druhej. Trasa sa navyše kľukatí pôvabnými dalmátskymi mestami ako Makarska, Baška Voda a Tučepi, a pozýva cyklistov, aby objavovali miestne atrakcie, ochutnali dalmátsku kuchyňu alebo si oddýchli na slnkom pohladených plážach na pobreží.

Vnútrozemie Chorvátska rovnako oplýva výnimočnými cyklistickými trasami. Cyklotrasy pri Mure a Dráve už roky lákajú cyklistov vydať sa na viacdenné dobrodružstvá od prameňa až po sútok týchto dvoch riek. Tieto trasy spájajú ústie rieky Mura do Drávy v malebnom meste Legrad a sútok Drávy do Dunaja v pútnickej obci Aljmaš, ktorá sa nachádza na samom východe krajiny, a pokračuje až do známeho vinárskeho mestečka Ilok a ponúka cyklistom malebnú cestu cez rozmanitú krajinu a kultúrne pamiatky.

Pre cyklistov, ktorí hľadajú pokojnú jazdu rovinatými oblasťami Slavónie a Baranje, je Panónska mierová cesta ideálnou voľbou. Táto trasa, ktorá sa tiahne 75 kilometrov od Osijeku cez chránenú krajinnú oblasť Kopački rit, jednu z najväčších európskych mokradí, a Batinu v Baranji až po Sombor v susednej Vojvodine, sľubuje pokojnú cestu.

Cyklotrasa ponúka vzácnu príležitosť prejsť na bicykli cez jedinečný prírodný biotop, chránený pre svoju pozoruhodnú biologickú rozmanitosť. Kopački Rit je známy svojou bohatou škálou vtáctva, rýb a iných zvierat, z ktorých mnohé sú vzácne alebo ohrozené. Cyklisti môžu preskúmať túto výnimočnú prírodnú oázu v kľude s množstvom príležitostí zastaviť sa na rôznych vyhliadkach a vyhliadkových plošinách, aby mohli pozorovať vtáky a divú zver v ich prirodzenom prostredí.

 

Zdieľať článok na Facebooku

Zdroj: HTZ

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Štvrtok, 18. júl. 2024. Meniny má Kamila.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa