Španielske súostrovie Ciés – miesto pre bohov, kam sa dostanete len so špeciálnym povolením

2024-07-01 00:00:00 |   |    | 

Takýto klenot by ste možno v Španielsku neočakávali. Ciés tvoria tri ostrovy, ktoré sa nachádzajú pri pobreží neďaleko mesta Vigo. Ide o takmer nedotknuté územie, ktoré je už dnes súčasťou chráneného parku. Vďaka tomu tam zažijete prírodu rovnako, ako bola pred stovkami rokov. I to z nich robí dokonalé miesto, ktoré bolo podľa Rimanov ako stvorené pre Bohov. 

Bez povolenia sa tam nedostanete

Najjednoduchší spôsob, ako prísť na niektorý z ostrovov, je zaplatiť si výlet s niektorou z tunajších spoločností. Tour operátor totiž za vás vybaví aj špeciálne povolenie, ktoré potrebujete na vstup na Ciés. Počet návštevníkov na súostroví je prísne limitovaný a je presne určené, koľko turistov tam môže prísť počas jedného dňa. Aby to dokázali ustrážiť, vymysleli registráciu, o ktorú je však v hlavnej sezóne veľký záujem, preto si ju musíte vybaviť s veľkým predstihom. Jednoduchšou alternatívou je potom organizovaný výlet, pretože tour operátori majú vopred rezervované miestenky. Ak sa chcete vybrať na Ciés sami, prenajmite si loď alebo zaplaťte plavbu. Na samotných ostrovoch platí zákaz jazdenia na dopravných prostriedkoch, aby chránili životné prostredie. Výnimku majú len servisné autá.

 

Nemajú trvalých obyvateľov

V dávnej minulosti sa na Ciés usadili piráti. Tí tam skrývali ukradnuté poklady a urobili si z ostrovov svoj domov. Vraj ešte aj dnes môžete nájsť v jaskyniach popri pobreží poklad, ktorý tam skrývali. Neskôr ich vystriedali mnísi, ktorí si tu dokonca otvorili aj malú fabriku na produkciu solených rýb. Kvôli zhoršujúcim sa podmienkam pre bežný život však nakoniec odtiaľ odšli aj poslední obyvatelia a v súčasnosti tam už nikto nemá trvalý pobyt. Pár zvyšných domov dnes slúži ako víkendové alebo dovolenkové sídla. A prečo zostali ostrovy nakoniec opustené? Lebo príroda začala vyhrávať nad ľuďmi a tí jej radšej ustúpili. Čoraz častejšie tam mali problémy so živlami, komplikovalo sa im zásobovanie i pestovanie vlastných plodov. Preto radšej vzali celé rodiny, dobytok a odsťahovali sa na pevninu.

 

Stanovanie v krásnej prírode

Spomínaných pár domčekov sa využíva najmä na súkromné účely. To znamená, že tam chodievajú väčšinou rodiny pôvodných majiteľov a ich známi. Pokiaľ by ste chceli zostať na Ciés dlhšie, najvhodnejšou alternatívou je kempovanie. Spať môžete len vo vyhradenom kempingu, nikdy nie len tak voľne v prírode. Nezabúdajte po celý čas dbať na ekológiu a neznečisťujte prírodu odpadkami. Len vďaka disciplinovanosti turistov sa podarilo uchovať toto miesto v tak dobrom stave. Myslite tiež na reguláciu a povolenia. Pred vstupom musíte uviesť, ako dlho plánujete zostať na súostroví. Podľa toho budú tunajší predstavitelia vedieť uspôsobiť počty ďalších turistov, aby neprekročili vopred stanovené limity.

 

Túry a pozorovanie zvierat

Najväčším lákadlom na Ciés je príroda. V závislosti od kondície si vyberte dĺžku a obťažnosť túry. Môžete zostať len v nižších polohách a poprechádzať sa po drevených chodníkoch vedúcich popri pobreží. Alebo zájdite na kopce s vyhliadkami, prejdite si známu vulkanickú cestu či preskúmajte niektorú z jaskýň popri mori. Počas vašich potuliek stretnete viacero zvierat, ktoré tu zostali žiť vo voľnej prírode. Hoci by to mohlo vyzerať lákavo, platí  prísny zákaz kŕmiť ich, aby nestratili svoje prirodzené inštinkty a žili v čo najprirodzenejších podmienkach.

 

Pláž Rodas

Na Ciés sa nachádza aj pláž, ktorú vo svetových anketách viackrát označili za najkrajšiu na svete. Nazýva sa Rodas a spája dva z tunajších ostrovov. Ľudia ju milujú najmä vďaka nádhernej prírode v okolí, jemnému bielemu piesku a tyrkysovo sfarbenému moru. Popri pobreží je navyše krásny podmorský svet, takže si užijete aj potápanie. Pláž je rozdelená na niekoľko častí a jedna z nich je určená pre nudistov. Ide o prírodné pobrežie, takže tam nenájdete žiadne lehátka ani slnečníky.

 

Autor: © Zoznam/David

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Piatok, 19. júl. 2024. Meniny má Šarlota, Dušana.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa