Mesto na okraji sveta: Sagres stelesňuje to najlepšie z divokej krásy Portugalska

2024-06-25 15:30:00 |   |    | 

Región Algarve prichádza s ďalším klenotom. Tentoraz je to malebné mestečko Sagres, ktoré sa nachádza na najzápadnejšom cípe južného Portugalska. Domáci o ňom zvykli hovoriť, že ho nájdete „na okraji sveta“. Za jeho bránami sa už totiž nachádza len šíry Atlantický oceán, ktorý bol pre pôvodných obyvateľov opradený veľkým tajomnom. 

História poznačená moreplavcami

Prvé základy Sagresu boli založené už v stredoveku, kedy ento portugalský mys zohrával dôležitú úlohu pri objavovaní sveta. Často tam kotvili aj známi moreplavci, ktorí sa potom púšťali na putovanie do neznáma. V 15. storočí tam princ Henrich Moreplavec založil prvú námornícku akadémiu, kde študoval aj Bartolomeu Diaz a Vasco de Gama. Obom sa podarilo objaviť niekoľko nových trás napríklad do Indie či Afriky, ktoré zefektívnili lodnú dopravu a obchodovanie s exotickými komoditami. V súčasnosti sa už na mieste bývalej akadémie nachádzajú pozostatky pevnosti, ktorú začali budovať v 16. storočí. Mala dôležitú obrannú funkciu a aj dnes ponúka úchvatný výhľad na pobrežie. Pre návštevníkov je sprístupnené múzeum o histórii námorníctva a námorných objavov.

 

Raj pre surferov

Atlantický oceán prináša veternejšie počasie, s ktorým treba počítať aj počas výletov a zbaliť si pre istotu vždy aj teplejšie oblečenie. Tieto podmienky sú však priam ideálne pre milovníkov niektorých vodných športov. Veľké vlny vyhovujú najmä surferom, kitesurferom a windsurfistom. Pokiaľ hľadáte v tejto oblasti radšej pokojnejšie miesto, kde by ste si aj mohli zaplávať, choďte na Praia do Martinhal. Toto nádherné pobrežie so zlatistým pieskom obľubujú aj rodiny s deťmi. Keď sa do sýtosti vyšantíte vo vode, môžete sa vybrať na výlet aj do tunajšieho národného parku Costa Vicentina. Nachádza sa neďaleko Sagres a turistické trasy v ňom ponúkajú tie najkrajšie vyhliadky z Algarve.

 

Cabo de Sao Vincente

Pár kilometrov od Sagresu sa nachádzajú útesy Cabo de Sao Vincente. Podľa moreplavcov bol toto posledný kus pevniny, ktorú videli v momente, keď opúšťali Európu. V minulosti sa práve tam nachádzal františkánsky kláštor, v ktorom žili mnísi v izolácii od zvyšku sveta. Keď ho opustili poslední obyvatelia, začal chátrať a na tom istom mieste postavili maják. Ten tam stojí dodnes a stal sa obľúbenou turistickou atrakciou. Momentálne v ňom sídli kaviareň s peknou vyhliadkou, v ktorej okrem iného uvidíte aj umelecké diela miestnych umelcov. Počas dňa, ale aj pri západe slnka, je z nej úžasný výhľad na krásnu scenériu.

 

Praia de Mareta

Najznámejšou plážou pri Sagres je Praia de Mareta. Dostanete sa k nej veľmi jednoducho z centra mesta, odkiaľ tam vedie dlhá promenáda. Toto miesto vyhľadávajú najmä rodiny s deťmi. K dispozícii totiž majú rôzne služby a tiež ležadlá so slnečníkmi. Počas leta je to veľmi vyťažená lokalita s veľkým množstvom dovolenkárov, ak teda máte radšej pokojnejšie miesta, ktorému obetujete aj ponuku služieb, zájdite radšej na vzdialenejšiu Praia do Beliche. Nachádza sa presne na polceste medzi pevnosťou a majákom a obklopujú ju pieskové duny.

 

Na čom si pochutíte?

Pri mestečku nájdete aj malý, ale veľmi milý prístav Baleeira. Kotvia tam najmä tunajší rybári, ktorí každý deň predávajú svoje úlovky. Ak budete bývať v podnájme, pochutnajte si na rybách čerstvo ulovených z oceánu v tunajších reštauráciách. Obľúbené sú najmä grilované filety a morské plody. Známym jedlom v oblasti je bacalhau, teda sušená treska, alebo cataplanu, ktoré sa pripravuje dusením rýb a morských plodov vo veľkom hrnci. Výbornou špecialitou a chuťovkou k poháru vína sú grilované sardinky.

 

Autor: © Zoznam/David

Zdieľať článok na Facebooku


Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk

Piatok, 19. júl. 2024. Meniny má Šarlota, Dušana.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa