V Marseille môžete ísť do múzea nahí: Topánky sú ale povinné
V Marseille môžu ľudia jeden deň v mesiaci navštíviť výstavu venovanú naturizmu pokojne úplne nahí, alebo takmer nahí - ale každopádne v topánkach. V reportáži z tohto prístavného mesta na juhu Francúzska, pokladaného svojho času za jednu z bášt nahoty v prírode aj v živote, o tom píše agentúra AFP.
"Myslel som, že je to naturistická výstava!" sťažuje sa Daniel, jeden z návštevníkov Múzea európskych a stredomorských civilizácií, keď sa dozvedel, že sa bude musieť obuť, než bude smieť vyraziť do expozície o rajoch naturizmu. "O obutie do topánok požiadalo múzeum, aby si návštevníci nezadreli triesky," vysvetľuje Eric Stefanut z Francúzskej federácie naturizmu
Tá je spoluorganizátorom neobvyklej prehliadky so sprievodcom, na ktorej sa zišlo osem desiatok zvedavcov. Fotografie, kresby, knihy, filmy, časopisy, obrazy a sochy do expozície okrem iného zapožičalo parížske Centre Pompidou, Louvre alebo Švajčiarska národná knižnica v Berne.
"Oslavujem narodeniny a hľadali sme niečo výnimočné. A príležitosť vyraziť do múzea nahí sa nenaskytne každý deň. Keď sme prišli, cítili sme sa trochu divne, ale nebolo to až také zvláštne," hovorí nadšene tridsiatnica Julie, zahalená práve v sarongu, zatiaľ čo jej manžel Matthieu dorazil nahý.
"Sme na týždeň v Marseille. O tej výstave sme sa dozvedeli na instagrame a chceli sme sa na ňu mrknúť," vysvetľujú Kieren Parkerová-Hallová a Xander Parry z Anglicka. Rozprávajú, ako ich fascinovali "neuveriteľné fotografie", ako je čiernobiely portrét zachytávajúci telo priekopníčku francúzskeho naturizmu Christiane Lecocqovej, poznačenú rokmi. Lecocqová zomrela vo veku 103 rokov. "V Anglicku nenájdete také zákutia s naháčmi. Je tam zima!" usmieva sa Kieren. "Za nahotu sa v Anglicku hanbí, je považovaná za niečo divné," sťažuje sa Xander.
Marseille bývalo baštou naturizmu, vysvetľuje spoluorganizátor výstavy Bruno Savez, ktorý tam vedie naturistické združenie založené v roku 2014. Na začiatku 20. storočia sa tam duchovný Urbain Legré staral o deti choré tuberkulózou. So súhlasom rodičov a svojej diecézy ich vystavoval nahé na slnku, aby cvičili a pili vodu. Tak to robili vo Švajčiarsku a v Nemecku, kde sa v 19. storočí spolu s ťažením za lepšiu hygienu zrodilo naturistické hnutie.
V zátokách pri Marseille si liečené deti natoľko zamilovali svoje zážitky, že v 30. rokoch vytvorili prvé naturistické združenia vo Franci. Dodnes ponúka Marseille a jej okolie niekoľko vyhradených miest, ktorých ovzdušie "silno priťahuje ľudí", rozpráva Savez.
Je ale ťažké povedať, či je Francúzsko hlavnou mekou naturistov, pretože žiadne oficiálne štatistiky sa nevedú. "V počte vstupov do prázdninových stredísk trochu zaostávame za Španielskom, ale nepočítame plážových naturistov, ktorých je veľa a ktorí nemusia nutne navštevovať strediská," hovorí Savez.
Päťdesiatnička Christelle Bouyoudová, ktorá je naturistkou desať rokov, sa presvedčila o jednom: "Keď ste nahí, je veľmi ťažké vyvolávať konflikty alebo rozbroje." To je aj narážka na pieseň o nahote, ktorá zaznela od francúzskeho speváka Philippa Katerinea pri zahájení olympijských hier v Paríži. "Neboli by vojny, keby sme zostali úplne nahí. Žime tak, ako sme prišli na svet. Nahí, jednoducho nahí," spieval ako namodro natretý a takmer úplne nahý Dionýsos.
Výstava v Marseille potrvá do 9. decembra.
Zdieľať článok na Facebooku
Súvisiace články
Novinky.sk
Varenie a recepty
TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.