PORTUGALSKO - Ostrov večnej jari, Európsky Havaj, Záhrada uprostred oceánu... Madeira má mnoho prezývok, žiadna vás však nepripraví na to, ako veľmi je toto zámorské územie Portugalska nádherné. Najlepšie je spoznať ho na vlastnej koži, od septembra sem lietajú priame linky z Bratislavy.
„Dvadsať rokov som robil vrcholového manažéra v telekomunikačnej firme v Porte. Potom som prišiel na týždeň na Madeiru a zostal som navždy,“ hovorí Tiago, náš sprievodca národným parkom. Takýchto príbehov počúvame viac a niet sa čo diviť – ostrov v Atlantickom oceáne skutočne pôsobí ako dokonalé miesto pre život.
Teplota málokedy vystúpi nad 30 stupňov Celzia, zimy sú mierne a domáci dokonca tvrdia, že poznajú len dve ročné obdobia – leto a jar. K tomu si prirátajte nádhernú prírodu, obrovský výber lahodného ovocia a rýb, ale aj členstvo v eurozóne či ceny ako u nás, a je jasné, prečo sa ani vám nebude chcieť z tohto miesta odísť.
Navštíviť Madeiru pritom nikdy nebolo jednoduchšie. Počas októbra lieta každý utorok na ostrov aj späť Boeing 737 spoločnosti Smartwings, ktorý zabezpečuje prepravu klientov cestovnej kancelárie Čedok. „Na Madeire ponúkame poznávacie zájazdy, ale aj osemdňové pobyty v troj- a štvorhviezdičkových hoteloch s výletmi a možnosťou požičať si auto,“ približuje hovorkyňa Čedoku Kateřina Pavlíková.
Zážitkom je pritom už samotná cesta. Väčšia časť 4,5-hodinového letu vedie ponad Európu, a tak môžete z výšky obdivovať Alpy, Lisabon či ďalšie väčšie mestá. Tým najväčším dobrodružstvom je však pristávanie. Dráha je vtesnaná medzi more a hory a často tam duje silný vietor, preto je letisko vo Funchale považované za jedno z najadrenalínovejších na svete.
Známe je však aj z iného dôvodu. Od marca 2017 totiž nesie meno miesteho rodáka Cristiana Ronalda, ktorý má pred terminálom svoju bustu. Podoba nie je dokonalá, určite však vyzerá lepšie ako pôvodný nepodarený portrét, ktorý na letisku vydržal len dva mesiace. Posmievali sa mu ďaleko za hranicami a protestoval proti nemu dokonca aj samotný futbalista...
Ten je v súčasnosti najlepším vývozným artiklom Madeiry, takže predbehol aj banány. Aspoň tak to tvrdí Ronaldova mama Dolores vo videu, ktoré môžete vidieť v múzeu venovanom tejto chutnej plodine. Interaktívna výstava približuje jej pestovanie, význam pre ostrov, zdravotné benefity aj produkty ako pálenka, pivo či nakladané samčie banániky, ktoré sú obvykle odpadom.
Predovšetkým sa však veľa dozviete o histórii rastliny, ktorá má pre Madeiru veľký význam. Banánovníky dnes lemujú celé úbočia strmých svahov, v skutočnosti ale z ostrova nepochádzajú. Podobne ako mnohé iné vzácne rastliny ich sem doviezli moreplavci, pre ktorých Madeira predstavovala prvý dotyk s domovom po plavbách z ďalekej Ázie.
Objavovaniu Nového sveta vďačí Madeira aj za ďalší zo svojich preslávených produktov. Keď totiž v 16. storočí námorníci viezli miestne víno do Indie, zistili, že chutí lepšie ako doma. Dlhodobé vystavenie teplu v podpalubí a pohyby vĺn spravili svoje, a tak začali takéto podmienky napodobňovať. Výsledkom je silné sladké madeirské víno, ktoré sa zvyčajne podáva k dezertu. Tým najtypickejším je tu pudingový koláč pastéis de nata aj pudim de maracujá, puding s múčenkou.
S týmto ovocím sa na ostrove stretnete na každom kroku. Marakuju (múčenku) tu ponúkajú čerstvú, pripravujú z nej lekvár a pridávajú ju aj do nápoja poncha, ktorý je pre Madeiru rovnako typický ako rum pre Kubu či ouzo pre Grécko. Kokteil z odšťavených citrónov, pomarančov, medu a rumu bol už oddávna obľúbeným nápojom rybárov.
Poncha má od roku 2014 status chráneného zemepisného označenia pôvodu a môže sa používať len na Madeire a priľahlom ostrove Porto Santo. Domáci radia, aby ste si ju vychutnali v niektorom z miestnych barov, kde vám nápoj na mieste pripravia z čerstvých surovín, a vymiešajú špeciálnou drevenou habarkou zvanou caralinho. „Čím starší barman, tým lepšia poncha,“ tvrdia zhodne.
Madeira je však vychýrená nielen vďaka nápojom, ale aj jedlu. Country manager Čedoku Juraj Sliacky dokonca tvrdí, že nikde inde lepšie neskúsil. Typickým pokrmom je skvelá ryba espada (stuhochvost), ktorá žije vo veľkých hĺbkach Atlantiku, hovädzie mäso na ihle espetada, tradične pečené na stonke z vavrínu, ale aj steaky z tuniaka či plody mora.
Najlepším spôsobom, ako Madeiru spoznať skutočne všetkými zmyslami, je food tour, prehliadka hlavného mesta Funchal, počas ktorej ochutnáte všetky miestne špeciality a zastavíte sa aj vo vyše storočnom obchode s tradičnými sušienkami Fábrica Santo Antonio a farmárskej tržnici Mercado dos Lavradores.
Najviac to tam žije cez víkend, prakticky kedykoľvek však môžete v stánkoch domácich nakúpiť suveníry, textílie zdobené madeirskou čipkou, priesady či cibuľky kvetov a rôzne ovocie. Pozornosti turistov sa napríklad mimoriadne teší plod monstery, známy pod názvom ananas banana, ale aj pod vtipnou prezývkou „potešenie vdov“.
Flóra má na Madeire skutočne ideálne podmienky na život. Konštantná teplota, pomerne vysoká vlhkosť vzduchu, ale aj úrodná pôda – to všetko spôsobuje, že sa len kúsok od Európy budete cítiť ako v ďalekej exotike. Sopečný pôvod ostrova však má aj svoje nevýhody, o čom by najlepšie vedeli hovoriť jeho dávni obyvatelia.
Ostré štíty, hlboké údolia a skalnaté útesy priamo nad oceánom síce vyzerajú nesmierne malebne, v skutočnosti však pred ľudí stavajú mnohé výzvy. Dôkazom je množstvo cestných tunelov, terasovité polia, ale aj unikátne vodné kanály levády, ktoré začali na Madeire budovať už krátko nato, čo bola v roku 1419 objavená.
V súčasnosti ich je už viac ako dvesto a celkovo merajú vyše 2000 kilometrov, čo je pri ostrove s dĺžkou 55 a šírkou 22 kilometrov skutočne impozantné číslo. Neslúžia však už len na zachytávanie vody z dažďa a hmly a jej distribúciu do miest, levády sa stali aj symbolom horskej turistiky na Madeire.
Mnohé kanály lemujú chodníky, vedúce oblasťami, kde by ste sa inak len ťažko predierali hustou madeirskou flórou. Majú rôznu náročnosť - niektoré vedú po rovine, iné sú strmé a zahŕňajú aj množstvo schodov, pri ďalších zas musíte prekonať niekoľko tunelov... Všetky však majú spoločné nádherné výhľady a prostredie hustého lesa so stovkami endemických rastlín, aké inde na svete nenájdete.
Tie najvzácnejšie stromy však ukrýva Fanal, prastarý vavrínový les, aké pred desiatkami tisíc rokov pokrývali veľkú časť Stredomoria. Leží vysoko v horách, a tak ho často zahaľuje hustá hmla, vytvárajúca priam mystickú atmosféru. Aj za slnečného počasia je však toto miesto s pokrútenými, machom porastenými stromami a všadeprítomnými kravami skutočne výnimočným zážitkom.
Na svoje si ale na Madeire prídu aj milovníci väčšieho adrenalínu. Obľúbená je terénna cyklistika, canyoning so zlaňovaním aj jazda džípom cez divoký porast a dedinky. Vzrušujúca môže byť tiež plavba loďou za delfínmi či veľrybami spojená so šnorchlovaním, lebo počasie sa na ostrove rýchlo mení, a tak si treba určite zbaliť aj teplejšie a nepremokavé oblečenie.
Nezabudnite však ani na plavky. „Mnohí si myslia, že sa na Madeire nedá kúpať, ale to nie je pravda. Na ostrove sú nádherné pláže a voda má aj na konci septembra príjemných 23 stupňov,“ vysvetľuje Petra Sochorcová z Visit Portugal. "Nezabudnuteľným zážitkom je tiež kúpanie v prírodných bazénoch s úžasnou scenériou."
Tá už na Madeiru prilákala mnoho známych osobností. Niekoľko mesiacov strávila na ostrove na začiatku rokov 1861 a 1894 cisárovná Sisi a snáď ešte známejší je pobyt Winstona Churchilla. Legendárny britský premiér pricestoval v januári 1950 loďou a hoci chcel zostať dlhšie, kvôli náhlej zmene politickej situácie sa musel po troch týždňoch urýchlene vrátiť do Londýna hydroplánom.
Už navždy si ale na Madeiru odniesol vzácnu spomienku - na vyhliadke Espírito Santo v rybárskom mestečku Câmara de Lobos namaľoval farebné loďky hojdajúce sa na vlnách oceánu. Zátoka sa ani po sedemdesiatich rokoch takmer nezmenila, dnes ju už ale lemujú aj bary a reštaurácie s menom štátnika či dokonca hotel s jeho sochou.
Aj napriek svojej obrovskej popularite a nezastupiteľnom mieste v dejinách Európy však Churchill ťahá v propagácii Madeiry za kratší koniec. V roku 1983 sa totiž vo Funchale narodil Cristiano Ronaldo, a to je meno, ktoré rozhodne netreba nikomu predstavovať. Jeden z najlepších futbalistov sveta má v hlavnom meste vlastný hotel aj múzeum.
Od roku 2014 pred nimi stojí 3,4 metra vysoká bronzová socha Estátua de Cristiano Ronaldo, ktorú športovec osobne odhalil. Je nielen symbolom hrdosti mesta na svojho najslávnejšieho rodáka, ale aj obľúbenou atrakciou. Nedá sa nevšimnúť, ktorých častí futbalistovho tela sa turisti najradšej dotýkajú...
Sochy a iné výtvarné diela však zdobia Funchal aj na mnohých ďalších miestach. Najviac ich nájdete v malebnej uličke Rua de Santa Maria s reštauráciami a kaviarňami. V roku 2014 prišla radnica s nápadom, ako ju oživiť, a pozvala umelcov, aby desiatky drevených dverí ozdobili svojimi maľbami. Výsledkom je akási otvorená galéria, ktorú nevynechá azda žiaden milovník umenia.
Ulička navyše vedie k dolnej stanici lanovky, ktorá vás vyvezie do časti Monte, kde si kedysi svoje rezidencie stavali bohatí Briti. V jednej z nich roku 1987 založili botanickú záhradu Jardim Monte Palace Madeira, kde môžete na ploche 70-tisíc metrov štvorcových obdivovať množstvo exotických rastlín zo všetkých kútov sveta.
Strelície, hortenzie a orchidey nájdete na Madeire aj vo voľnej prírode, tu ich však dopĺňajú obrovské paprade, vavríny či sukulenty. Záhrada je rozdelená do niekoľkých tematických častí a jej súčasťou sú aj mostíky, vodopády a jazierka s rybami koi, plameniakmi a labuťami, takže sa tu pokojne môžete túlať aj pol dňa.
Ak ste sa nad mesto dostali pokojným kolísaním lanovej dráhy, dolu sa môžete s vetrom vo vlasoch zviezť na prútených saniach, aké sa obyvateľmi Monte využívali od 19. storočia. Dvojkilometrová trasa začína hneď nad záhradou pri pútnickom kostole Nossa Senhora, v ktorom je pochovaný posledný český kráľ a habsburský cisár Karol I. Na exil si nemohol zvoliť lepšie miesto...