VÝLET Na Zobor

2009-04-14 10:30:00 |   |    | 

SLOVENSKO - Stovky Nitranov využili slnečný sviatočný víkend na turistický výstup na Zobor.



Nenáročnú túru absolvovali rodiny s deťmi, skupiny mladých i starší ľudia. "Veľkonočné tradície veľmi nedodržiavame. Šibačku ani polievačku nemusíme, radšej využijeme voľný deň na výlet do prírody. V takomto počasí je škoda zostať doma," uviedla rodina Zaujecová z Nitry. Počas odpočinku na Pyramíde pod vrcholom Zobora ľudia pozorovali aj niekoľko desiatok vetroňov, ktoré im krúžili nad hlavami.

     
Zoborský náučný chodník  je určený zdatnejším i menej zdatným turistom. Kratšia, približne polhodinová trasa, vedie od Liečebného ústavu Zobor na Pyramídu. Stredne náročná, zhruba štvorhodinová trasa so štrnástimi zastávkami, končí na 617 metrov vysokej Žibrici nad obcou Dolné Štitáre.

Na vrchole tohto vápencového vrchu sa nachádzajú zreteľné zvyšky ochranného valu hradiska z doby halštatskej. V prírodnej rezervácii Žibrica rastie vzácny, v júni kvitnúci hrachor benátsky. Je to rastlina, ktorá na území Slovenska rastie len v Zoborských vrchoch.
     
Náučný chodník je vybudovaný v najjužnejšej časti CHKO Ponitrie. Jednou z najhodnotnejších prírodných lokalít Zoborských vrchov je národná prírodná rezervácia Zoborská lesostep, ktorá sa vyznačuje výskytom pozoruhodných rastlín a živočíchov. Začiatkom jari sú lúky posiate kosatcom nízkym, rozkvitajú višne mahalebkové. Zo vzácnych živočíchov tu svoj domov našli modlivka zelená, sága stepná alebo jašterica zelená. Súčasťou lesostepi je Svoradova jaskyňa, vápencové bralá a škrapové pole.
     
V lesoch pod vrcholom 587 metrov vysokého Zobora sa nachádzajú zvyšky mohutného systému valov refugiálneho hradiska v dĺžke takmer tri kilometre. V podcelku Zobor pohoria Tríbeč sa koncentruje výskyt teplomilných druhov rastlín, ktoré práve v Zoborských vrchoch našli svoje najsevernejšie miesta výskytu. Jedným z najvýznamnejších druhov je peniažtek slovenský, ktorý je endemitom Zobora a Slovenského krasu, nikde inde na svete nerastie. '
     

Zobor (588 m) – vápencový vrchol v najjužnejšej časti pohoria , 4 km na sever od Nitry. V lesoch pod vrcholom sa nachádzajú zvyšky mohutného hradiska, dĺžka sypaného valu dosahuje skoro 3 kilometre. Zo skalného vrchola je výhľad na Požitavie, Ponitrie a strednú časť pohoria Tríbeč. Z južného predvrcholu, zvaného Pyramída (553 m) je výborný rozhľad na Považský Inovec, Malé Karpaty, Pohronský Inovec, Štiavnické vrchy a Pilis v Maďarsku. V kopci je prírodná rezervácia Zoborská lesostep s početnými povrchovými krasovými javmi, ktorá patrí k najteplejšíi a najsuchším lokalitám Slovenska. Rastie tu množstvo vzácnych rastlín, z ktorých treba spomenúť čerešňu mahalebkovú, brslen bradavičnatý, hlaváčik jarný, kosatec nízky, poniklec veľkokvetý, kamzičník podlhovastolistý, hadomor rakúsky, peniažtek slovenský, pakost lesklý a jasenec biely. Z množstva vzácneho hmyzu za zmienku stojí výskyt sagy stepnej, sedlovky bronzovej, roháča obyčajného, fúzača veľkého, vidlochvostov feniklového i ovocného, pestroňa vlkovcového, jasoňa chochlačkového, hnedáčikov, očkanov, modráčikov, súmračníkov a lišajov. Z plazov sú najvzácnejšie užovka stromová a hladká, ako i kovovolesklá jašterica zelená. (-nisys-)

 

Informačné centrum NISYS
NISYS, Štefánikova 1, 949 01 Nitra,
tel. 037 16186, 7410906, fax: 037 7410907
e-mail:
info@nitra.sk, www.nitra.sk, www.nisys.sk
Otvorené
pondelok-piatok od 8,00 do 18,00 h
sobota od 8,00 do 12,00 h
júl-august
pondelok-piatok od 8,00 do 18,00 h
sobota od 9,00 do 18,00 h
nedeľa od 14,00 do 18,00 h

 


Zdroj/autor: nisys,tasr,drom

 

Zdieľať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
5.0/5 (1 hlasov)


Novinky.sk

Gurman.sk


Piatok, 10. máj. 2024. Meniny má Viktória.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa