Havana

14.11.2010 |   |    | 

Havana, KubaOficiálny názov  Havana/ La Habama

Nič na svete sa Havane nevyrovná. Čaro španielskej koloniálnej architektúry Starého  mesta (Habama Vieja) a zaujímavá opustenosť Havana Centro sú jedinečné.

 

Mesto lojálnych pozostalých komunizmu a majstrovských muzikantov energicky pulzuje synkopovým rytmom rumby. Pre histórie chtivých je tu neustále žijúca  Havana – Vieja sponzorovaná UNESCO. Na ostatných čakajú slnkom zaliate pláže Playas del Este...

 

Doprava

Po Starom meste (Havana Vieja) je najlepšie ísť pešo. Pri cestách do ostatných mestských častí je potrebné použiť taxík. Po meste jazdí mnoho oficiálnych turistických taxíkov. Cesta cez mesto by nemala stáť viac ako 5 amerických dolárov. Taxíky jazdia pozdĺž hlavných hotelových štvrtí, pozdĺž Malecónu, určite sa dajú nájsť pred hotelom Nacional vo Vedado, alebo v Parque Central vo Habana Vieja. Najlacnejšie sú staršie žlté alebo čierne Lady. Sú síce majetkom štátu, prenajímajú ich  súkromným osobám. O cene sa doporučuje jednať. Pasažierov môžu vyzdvihnúť len vo vzdialenosti 100 metrov od hotela.

Súkromné neoficiálne taxíky (majú žltú značku s licenciou) sú o niečo lacnejšie. O cene je potrebné tvrdo jednať, tiež sa odporúča mať presnú sumu. Väčšinou ide klasické taxíky stojace pred hotelom Inglaterra. Štýlovejším spôsobom dopravy sú predrevolučné americké veterány, parkujúce pred  Capitolio - colectivos. Skupinové taxíky odvezú aj šesť osôb, jazdia po vopred určených trasách. Turistov by voziť nemali, za niekoľko dolárov naviac vás prevezú po trase Centro Habana-Vedado. Existuje tu niekoľko rozličných liniek do Vedado, Alamar, Marianao a pod. Na skupinové taxíky sa dá zamávať hlavne z ulice Neptuno. Ušetríte tým niekoľko peso.

Pomalšie sú bicyklové taxíky, ale ich ceny sú aj po zjednávaní podobné autám (štvrťhodina jazdy stojí 2–3 doláre). Podľa najnovších predpisov nesmú brať turistov. Môže sa stať, že (aby sa vyhli policajným kontrolám) vás prevezú po vedľajších uličkách. Ak polícia vodiča zastaví, problém sa turistu netýka. Najlacnejšími sú trojkolesové skútre známe ako cocotaxi, odchádzajú spred hotela Inglaterra.

Autobusy (guaguas) pravidelne jazdia po mestských trasách, väčšie návesné Metro Busy sú prezývané camelos. V rámci mesta je cena 20 centavos v camello, 40 centavos v pravidelnej linke. Platí sa priamo do pokladne pri vodičovi, alebo u sprievodcu. Mapa autobusových liniek neexistuje. Na každej zastávke (paradas) je, aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá rad čakajúcich (colas). Poradie v rade je úzkostlivo dodržiavané, predbiehať sa neodporúča. Pri cestách na predmestia je lepšie nastúpiť na mieste, odkiaľ autobus odchádza. Autobusy sú natoľko preplnené, že na ďalších zastávkach nezastavujú.

Počas dopravnej krízy v roku 1995, začali v meste premávať návesné Metro Busy (camello). Obrovské autobusy pre viac ako 300 pasažierov sú ťahané nákladnými autami. Všetky majú pred číslom M a sú označené farebne: ružová linka  M-1 premáva z  Alamar do Vedado cez  Parque de la Fraternidad; modrá M-2 z Parque de la Fraternidad do Santiago de las Vegas; oranžová  M-3 spája Alamar a Ciudad Deportiva; zelená linka M-4 ide z Parque de la Fraternidad do San Agustín cez Marianao; červená  M-5, z  Vedado do San Agustín; béžová M-6, premáva z Calvario do Vedado; opäť červená M-7 z Parque de la Fraternidad do Alberro via Cotorro.

Na nástupištiach Metro busov sú dva rady pre tých, čo chcú sedieť (sentados), a pre stojacich  (parados), ktorá sa pohybuje oveľa rýchlejšie. Tretí rad je pre tehotné ženy (embarazadas). Cestovanie týmto dopravným prostriedkom je na prvý krát nepríjemné. Rátajte s neuveriteľnou tlačenicou. Po nastúpení je potrebné tlačiť sa na opačnú strnu autobusu (dverami, ktorými sa nastupuje sa nesmie vystúpiť). Často sa vyskytujú krádeže, odporúča sa mať prázdne vrecká, a doklady nosiť v malej taške, ktorú máte na dohľad. Ak je autobus neuveriteľne plný, skúste ďalší (možno bude prázdnejší), jazdia približne každých desať minút. 

Autom: V meste je plno autopožičovní. Ak v jednej nedostanete to, o čo žiadate, skúste ďalšiu. Ich kancelárie sú na letisku Aeropuerto Internacional José Martív Terminal 3.

Vlakom: Pri cestách na predmestia Havany je lepšie použiť vlak. Odchádzajú z Estanción Cristina, vzdialenej len niekoľko kilometrov od centra mesta. 

Loďou: trajekty pre pasažierov plávajú okolo prístavu do Regla a Casablanca. Z  Muelle Luz odchádzajú každých 10 - 15 minút. Po únosoch (posledný v roku 2003), bol posilnený ich  ozbrojený sprievod. 

 

Ubytovanie

V Havane je izieb dostatok. V hlavných štvrtiach sa dajú nájsť od 25 dolárov, po drahšie za 200 dolárov na noc. Počas hlavnej sezóny (november – apríl) sa oplatí rezervácia. Mnoho turistov býva v štátnych hoteloch v Habana Vieja, ktorá je blízko hlavných atrakcií, tiež sú dostupné reštaurácie a bary. V tichšej štvrti Vedado sú zaujímavejšie casas particulares (ubytovanie na súkromí), ale pri cestách do Habana Vieja je potrebné auto. O cenách sa jedná len v prípade dlhodobých pobytov. V Casa Particular môžu legálne prenajímať len dve izby a v každej môžu bývať len dve dospelé osoby. Legálne casa sú označené výrazným zeleným trojuholníkom s nápisom Arrendador Inscipto Divisa. Kvalita hotelov kolíše. Netreba byť prekvapený ak v hoteli, ktorý má vlastného doktora a organizuje extravagantné vystúpenia synchronizovaného plávania - netečie teplá voda. 

Jedlo

Štvrť Habana Vieja je známa pre predraženým jedlom priemernej kvality. Lepší výber je v Centro Habana a vo Vedado, štvrte Miramar a Playa sú gastronomickým nebom. Po celom meste je dobrý výber španielskych klubov, reštaurácií, zmrzlinární. Pizzu a cajitas (celé jedlo zabalené v krabici) si môžete vziať so sebou. Z iných kuchýň je najväčší výber čínskych, talianskych a španielskych reštaurácií.

Raňajky sú najlepšie v hoteloch, mnoho iných možností nie je. Pre ľahký obed sú najlepšie pouličné stánky okolo Centro Habana a  Vedado, predávajú tu lacnú pizzu a iné, väčšinou vyprážané jedlá. Ceny kompletného menu ( šalát, polievka, hlavný chod, dezert, národný nápoj) sa v reštauráciách strednej kategórie dajú nájsť za 6 až 10 CUC (kubánske konvertibilné peso). Vo štvrti Vieja sú podobné reštaurácie v menších, prázdnejších uličkách.

Drahé sú reštaurácie, kde sa platí konvertibilným pesom (1 konvertibilné peso = 1 americký dolár), v priemernom podniku vlastnenom vládou, stojí jedlo pre dvoch okolo 20 amerických dolárov. 

 

Zábava

Typická havanská noc je rýchlym kolotočom údernej salsy alebo pocitového boleros. Všetko je poháňané rumom. Oplatí sa zažiť živý koncert miestnych skupín hrajúcich jazz, salsu alebo son, pravidelne hrajúcich v legendárnych kluboch..

Bary sú rozložené po celom meste, ísť z baru do baru si žiada veľa chodenia. Rušný nočný život je vo štvrti okolo Plaza de la Catedral.

Najlepšou možnosťou je kúpiť si pivo alebo fľašku rumu a ísť spolu s davom po Malecóne. Populárnou kubánskou zábavou je kino. Mnoho menších je okolo Vedado. Od cudzincov môže byť požadovaná platba konvertibilným pesom ($2–3).  

Informácie o miestnych akciách ponúka  sprievodca  Bienvenidos, dostupný v štvor a päťhviezdičkových hoteloch. Spoľahlivejšie informácie ponúka pobočka Obispo hlavnej cestovnej kancelárie Infotur. Je dobré si pozrieť aj turistický magazín Prisma. Dostať ho v obchodoch s knihami a v hotelových obchodoch. V španielsko – anglickej verzii tu uverejňujú informácie o pamiatkach a udalostiach konajúcich sa v hlavnom meste.

 

Nákupy

 

Havana je prekvapivo drahá. Pri bývaní v hoteli a jedení v reštauráciách je pobyt dosť nákladný. Problémom je duálna ekonomika Kuby, kde miestni platia v kubánskych peso a turisti v konvertibilných (CUC), ktoré sú na úrovni amerického doláru. Americké kreditné karty sa v Havane použiť nedajú. Bankomaty neakceptujú karty MasterCard/Maestro, ale mali by akceptovať Visa karty. Z kreditnej karty MasterCard sa peniaze dajú vybrať len v niekoľkých zmenárňach s vysokým poplatkom. Výmena amerických dolárov je možná len v zmenárni s poplatkom vo výške desať percent celkovej sumy.

Kubánske hlavné mesto má prekvapivo vysoký počet trhovísk, trhov s umením a domácimi výrobkami. Mnoho je tiež nákupných zón v starých fasádach, bazárov pre miestnych a obchodných domov. Oproti západným štandardom je ich oveľa menej. Pre milovníkov umenia je atraktívna miestna neustále sa meniaca scéna. V tunajších galériách sa dajú stráviť hodiny. 

 

Slávnosti, udalosti

Koncom februára a začiatkom marca začína Havanský karneval. V piatok, v sobotu a v nedeľu  prechádzajú sprievody popred Capitolito, alebo pozdĺž Malecónu. Každý párny rok sa vo februári koná Medzinárodný džezový festival. Každý rok sa strieda s Medzinárodným gitarovým festivalom usporadúvaným v máji. Festival karibskej kultúry sa oslavuje v júni a v júli, každý nepárny september patrí Medzinárodnému festivalu divadla. Október má desaťdňový festival súčasnej hudby, neskôr sa koná Havanský festival baletu. Medzinárodný festival latiskoamerickej kinematografie sa usporadúva v decembri. Vianoce sa stali štátnym sviatkom po návšteve pápeža v roku 1997. Vo februári sa koná Havanský knižný festival.

Musíte vidieť

Asociación Cultural Yoruba de Cuba – múzeum ponúkajúce prehliadku náboženstva  Santería. Každý druhý piatok sa konajú rituálne slávnosti tambores. Na ich návštevu je potrebné zodpovedajúce oblečenie.   

Capitolio Nacional – budova rovnaká ako Capitol Building v americkom Washingtone, jeden z architektonických klenotov mesta. Sídli tu Kubánska akadémia vied a Národná vedecko-technická knižnica. Stojí tu 17 metrov vysoká Socha republiky, ktorá je treťou najväčšou bronzovou sochou na svete (väčšia je len socha Budhu v japonskej Nave a Lincolnov pomník vo Washingtone).

Casa Oswaldo Guayasamín – dnes múzeum, predtým ateliér známeho ekvádorského maliara Oswalda Guayasamína, ktorému sedel aj samotný Fidel (obraz visí vo  Fundación Naturaleza y El Hombre). V ateliéri sa konajú výstavy kubánskeho a medzinárodného umenia.

Catedral de San Cristóbal de la Habana – mestská dominanta s dvoma nerovnakými vežami. Alejo Carpentier ju opísal ako „hudbu uloženú v kameni.“ Jej obdivuhodná baroková fasáda (à la taliansky architekt Francesco Borromini) tvorí neporovnateľnú atmosféru miesta, ktorú citiť hlavne noci. Katedrálu sa oplatí navštíviť počas nedeľnej omše.

Centro Wilfredo Lam – umelecké centrum pomenované po najslávnejšom kubánskom maliarovi, dnes vystavuje menej známych juhoamerických umelcov. Lam bol Kubáncom  čínsko-afrického pôvodu, jeho dielo bolo silne ovplyvnené Pablom Picassom. Jeho najlepšie diela sú vystavené v Museo Nacional de Bellas Artes.  

Fábrica de Tobacos Partagás – jedna z najstarších cigarových tovární. Dodnes tu 400 robotníkov denne roluje cigary slávnych značiek ako Montecristo a Cohibas.  

Instituto Superior de Arte – najlepšia umelecká škola v Havane, jej unikátna architektúra je  dielom Che Guevaru a skupiny architektov. 

Museo de la Revolución – najväčšie a najdôležitejšie múzeum sídliace v bývalom prezidentskom paláci. Jeho interiér ozdobil zlatník Tiffany, zrkadlová sieň Salón de los Espejos pripomína rovnakú sieň vo Versailles. Medzi najvýznamnejšie exponáty patrí tank SAU-100, ktorý použil Fidel Castro pri boji v Zátoke svíň, tiež jachta Pavillón Granma, vezúca revolucionárov z mexického Tuxpánu. Mnoho exponátov je venovaných Che Guevarovi a americkým anti-kubánskym akciám. 

Museo Napoleónico – aj keď Napoleon Kubu nikdy nenavštívil, je v múzeu okolo 7000 exponátov pripomínajúcich jeho život. Medzi najznámejšie exponáty patrí obraz bitky pri Waterloo, posmrtné masky a zaujímavá rekonštrukcia študovne a spálne cisára. 

Universidad de La Habana – najväčšia kubánska univerzita, jej areál je ozdobený tankom, ktorý ukoristili Fidelovi spolubojovníci v roku 1958. Nájdete tu aj dve neobyčajné múzeá  Museo de Historia Natural so zbierkou kubánskej fauny a flóry a Museo Antropológico Montané s exponátmi predkolumbovskej éry. Medzi najzaujímavejšie patrí drevený Ídolo del Tobaco a kamenný Ídolo de Bayamo. 

Parque Centraloáza pokoja od krúžiacich autobusov a taxíkov, s mramorovou sochou   básnika José Martího. Stretávajú sa tu aj fanúšikovia baseballu.

Museo-Casa Natal de José Martí – rodný dom otca kubánskej nezávislosti, dnes múzeum jeho pozostalosti.

Necrópolis de Cólon – najväčší kubánsky cintorín, známy svojimi úžasnými sochami a bohato dekorovanými mauzóleami. V miniatúrnom meste mŕtvych leží okolo milión ľudí.

Museo de los Artes Decorativos – výstava rokokových, neoklasických, anglických, ázijských a secesných výrobkov. Významná je hlavne zbierka porcelánu.

Casa de las Américas – stavba podobná katedrále v štýle art-deco, jedna z hlavných kultúrnych inštitúcií sponzorujúcich stretnutia umelcov, usporadúva konferencie a koncerty.

Parque Lennon – park s hyperrealistickou sochou Johna Lennona. Aj keď bola hudba Beatles na Kube zakázaná, pre svoje antiamerické názory si získal Lennon na Kube množsvto fanúšikov. Pre množstvo krádeží okuliarov, má socha svojho strážcu. 

Fortaleza San Carlos de la Cabaña – kolos z 18.storočia, najväčšia latinskoamerická pevnosť postavená Španielmi. Dnes je rekonštruovaná, s barmi, reštauráciami, obchodmi so suvenírmi a múzeami Museo Fortificaciones y Armas a  Museo de Comendancia de Che. Castillo de los Tres Reyes Magos del Morro – impozantný hrad postavený africkými otrokmi koncom 16. storočia na ochranu proti pirátom. Dnes ponúka úžasný výhľad na more a mesto, je sídlom námorného múzea.  
Castillo de San Salvador de la Punta – prekrásny príklad vojenskej renesančnej architektúry. Hradné múzeum vystavuje artefakty potopených španielskych lodí.

 

Internet

www.paseosporlahabana.com/,www.cubatravel.cu/ 

http://en.wikipedia.org/wiki/Havana

   

Bez záruky

Havanské  mestské autobusy sú prezývané aspirinas. Dôvodom je ich zriedkavá prítomnosť,  zjemňujúca bolesť vzniknutú počas dlhého čakania v rade. Nedostatok paliva a náhradných dielov vyradila množstvo autobusov z prevádzky, a je dôvodom mnohých oneskorení. 

 

Letisko:  Jose Marti International Airport - Havana

 

Zdroj/autor: wikitravel,lonelyplanet,roughguide,drom 

Foto: sxc.hu

VIDEO Havana Dream

Zdielať článok na Facebooku

Foto: TrekEarth

Hodnotenie článku:
4.0/5 (4 hlasov)

Utorok, 22. máj. 2018. Meniny má Júlia, Juliána.

Najnovšie príspevky

Foto dňa