Slovenské jaskyne

Belianska jaskyňa: Sintrovú výzdobu obdivujeme už 135 rokov

08.08.2017 | | Hodnotenie článku: 3.00

Belianska jaskyňa patrí medzi najviac navštevované sprístupnené jaskyne na Slovensku. Okrem bizarných skalných tvarov je známa bohatým výskytom kalcitovej sintrovej výplne. Včera sme si pripomenuli 135 rokov od jej sprístupnenia verejnosti. Stalo sa tak presne 7. augusta 1882 a jej krása fascinuje návštevníkov dodnes.

Viac článkov

Vytúžené ochladenie: Jaskyňa Driny je jedinou na západnom Slovensku

Jaskyňa Driny
04.08.2017

Jaskyňa Driny pri obci Smolenice poskytuje návštevníkom aj počas tých najhorúcejších dní príjemné ochladenie. Bez ohľadu na vonkajšiu teplotu je v jej útrobách konštantne 8 stupňov, napriek tomu, že nie je hlboko v zemi. Prehliadka takmer polkilometrovej trasy trvá asi 35 minút. viac »

Zlá diera: Jedinú jaskyňu v Prešovskom kraji prevádzkuje otec známej speváčky

Jaskyňa Zlá diera
05.04.2017

Jedinou sprístupnenou jaskyňou na území Prešovského okresu je Zlá diera (Zla džura). V sobotu 1. apríla ju opäť otvorili po zimnej prestávke a návštevníci sa znova môžu vydať na tajuplnú výpravu do podzemia. viac »

V priepasti Belianskej jaskyne objavili nepreskúmanú chodbu

V priepasti Belianskej jaskyne
23.01.2017

Spišskobelianski jaskyniari zaznamenali počas plánovaného prieskumového zostupu do priepasti Peklo v Belianskej jaskyni úspech, podarilo sa im preniknúť do pre nich nepreskúmanej chodby. viac »

Stanišovská jaskyňa v plnej kráse: Zdobí ju nádherná ľadová výzdoba

Stanišovskú jaskyňu v Jánskej
13.01.2017

Stanišovská jaskyňa v turisticky vyhľadávanej Jánskej doline získala netradičnú ľadovú výzdobu, podľa jaskyniarov najkrajšiu od jej sprístupnenia. Ľadové cencúle alebo ciagle, ako ich miestni volajú, sa vplyvom prúdenia vzduchu každý deň menia. Najmenším návštevníkom často pripomínajú rôzne rozprávkové bytosti. viac »

Brestovská jaskyňa otvorená: FOTO podzemných krás, ktoré môžu konečne vidieť všetci

Brestovská jaskyňa
03.09.2016

Brestovská jaskyňa je verným príkladom toho, že do prírody sa oplatí investovať a je potrebné ju zachovať pre ďalšie generácie. Vyjadril sa tak včera na slávnostnom otvorení jedinej sprístupnenej jaskyne na Orave minister životného prostredia László Sólymos. viac »

Horúca novinka: Na Orave sprístupnia ďalšiu jaskyňu

Horúca novinka: Na Orave
18.08.2016

Výborná správa všetkých výletníkov. Po niekoľkých desaťročiach čaká znovuzrodenie Brestovskú jaskyňu, najväčšiu a onedlho aj jedinú sprístupnenú jaskyňu na Orave. Národnú prírodnú pamiatku sprístupnia verejnosti pracovníci Správy slovenských jaskýň (SSJ) na začiatku septembra. viac »

Ľadová jaskyňa v Demänovskej Doline opäť otvorená

Demänovská jaskyňa slobody
18.05.2016

Po takmer ôsmich mesiacoch je pre turistov opäť prístupná ľadová jaskyňa v Demänovskej Doline neďaleko Liptovského Mikuláša. Otvorená by mala byť do konca septembra. viac »

Výlet u nás na Slovensku: TOP slovenské jaskyne, ktoré vás nenechajú chladnými

jaskyňa Domica
08.05.2016

Slovensko by sa pokojne mohlo nazvať aj krajinou jaskýň. Dokopy ich máme u nás takmer 4000. Mnohé z nich sú len maličké a určené pre oči bádateľov. Sprístupnených je ich, žiaľ, iba šestnásť. Môžu za to finančne i dispozične náročné práce v tomto teréne. Snáď sa časom podarí odhaliť verejnosti krásu viacerých z nich a urobiť tak z toho aj dôležitý magnet pre turistov. viac »

Od apríla môžete zavítať do štyroch jaskýň

Gombasecká jaskyňa
08.04.2012

SLOVENSKO - Od apríla sú pre všetkých opäť sprístupnené štyri jaskyne, ktoré boli počas zimy zatvorené. Ľudia tak už môžu zase zavítať aj do Ochtinskej aragonitovej, Gombaseckej, Jasovskej jaskyne a do jaskyne Driny. Z 12 slovenských jaskýň, ktoré sú pre verejnosť sprístupnené, tak ostávajú naďalej zatvorené už len tri jaskyne. Tie sa otvoria 15. mája a sú to Harmanecká jaskyňa a obe ľadové jaskyne, Demänovská a Dobšinská. viac »

Unikát nielen na Slovensku - jaskyňa pre potápačov

jaskyňa pre potápačov
07.10.2011

SLOVENSKO - Morské oko je odvčera osemnástou oficiálne sprístupnenou jaskyňou na Slovensku. Nachádza sa v Tornali a prístup do nej majú len potápači. Jaskyňa nemá s morom už dnes nič spoločné. Je to zatopená priepasť, ktorú vodami napája Slovenský kras. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 Nasledujúci >>
Sobota, 19. august. 2017. Meniny má Lýdia.