Slovenské jaskyne

Ochtinská aragonitová jaskyňa: Svetový unikát na východe Slovenska

14.11.2017 | | Hodnotenie článku: 4.44

Spomedzi šiestich verejne prístupných jaskýň v Košickom kraji je podľa Viktora Wurma z organizácie Košice Región Turizmus Ochtinská aragonitová jaskyňa galériou nádherných geologických výtvorov. Zároveň je jednou z troch sprístupnených aragonitových jaskýň na svete a jedinou v Európe. Ďalšie dve sú v Mexiku a Argentíne.

Viac článkov

Vzácna jaskyňa pri Javorine: Ľudia v Čertovej peci bývali už v praveku

Čertova pec, Radošina
17.10.2017

Radošina s vyše 2000 obyvateľmi patrí k najznámejším obciam v okrese Topoľčany. Predovšetkým Radošinské naivné divadlo preslávilo obec po celom Slovensku. Tá sa pritom môže pochváliť aj ďalšou mimoriadnou vzácnosťou - vo vzdialenosti 2 kilometre od nej sa nachádza najstaršie jaskynné osídlenie na území Slovenska, Čertova pec. viac »

Menej známe, no rovnako krásne: 6 jaskýň, ktoré vás očaria aj na jeseň

Jaskyňa Driny
19.09.2017

Slovensko je malá krajina s veľkým množstvom unikátov. Sú to poklady, ktoré vytvorila príroda, aj dedičstvo histórie, ktoré vo svete nemá obdobu. Tu je krátky zoznam niektorých NAJ jaskýň, ktoré by ste určite mali vidieť. viac »

Tip na výlet: Harmanecká jaskyňa vo Veľkej Fatre

Harmanecká jaskyňa, dodnes jediná
28.08.2017

Harmanecká jaskyňa sa nachádza vo Veľkej Fatre pri obci Dolný Harmanec neďaleko Banskej Bystrice. Návštevníka očarí bohatou snehobielou kvapľovou výzdobou, rozsiahlymi dómami, mohutnými nástennými vodopádmi a jazierkami. viac »

Belianska jaskyňa: Sintrovú výzdobu obdivujeme už 135 rokov

Belianska jaskyňa
08.08.2017

Belianska jaskyňa patrí medzi najviac navštevované sprístupnené jaskyne na Slovensku. Okrem bizarných skalných tvarov je známa bohatým výskytom kalcitovej sintrovej výplne. Včera sme si pripomenuli 135 rokov od jej sprístupnenia verejnosti. Stalo sa tak presne 7. augusta 1882 a jej krása fascinuje návštevníkov dodnes. viac »

Vytúžené ochladenie: Jaskyňa Driny je jedinou na západnom Slovensku

Jaskyňa Driny
04.08.2017

Jaskyňa Driny pri obci Smolenice poskytuje návštevníkom aj počas tých najhorúcejších dní príjemné ochladenie. Bez ohľadu na vonkajšiu teplotu je v jej útrobách konštantne 8 stupňov, napriek tomu, že nie je hlboko v zemi. Prehliadka takmer polkilometrovej trasy trvá asi 35 minút. viac »

Zlá diera: Jedinú jaskyňu v Prešovskom kraji prevádzkuje otec známej speváčky

Jaskyňa Zlá diera
05.04.2017

Jedinou sprístupnenou jaskyňou na území Prešovského okresu je Zlá diera (Zla džura). V sobotu 1. apríla ju opäť otvorili po zimnej prestávke a návštevníci sa znova môžu vydať na tajuplnú výpravu do podzemia. viac »

V priepasti Belianskej jaskyne objavili nepreskúmanú chodbu

V priepasti Belianskej jaskyne
23.01.2017

Spišskobelianski jaskyniari zaznamenali počas plánovaného prieskumového zostupu do priepasti Peklo v Belianskej jaskyni úspech, podarilo sa im preniknúť do pre nich nepreskúmanej chodby. viac »

Stanišovská jaskyňa v plnej kráse: Zdobí ju nádherná ľadová výzdoba

Stanišovskú jaskyňu v Jánskej
13.01.2017

Stanišovská jaskyňa v turisticky vyhľadávanej Jánskej doline získala netradičnú ľadovú výzdobu, podľa jaskyniarov najkrajšiu od jej sprístupnenia. Ľadové cencúle alebo ciagle, ako ich miestni volajú, sa vplyvom prúdenia vzduchu každý deň menia. Najmenším návštevníkom často pripomínajú rôzne rozprávkové bytosti. viac »

Brestovská jaskyňa otvorená: FOTO podzemných krás, ktoré môžu konečne vidieť všetci

Brestovská jaskyňa
03.09.2016

Brestovská jaskyňa je verným príkladom toho, že do prírody sa oplatí investovať a je potrebné ju zachovať pre ďalšie generácie. Vyjadril sa tak včera na slávnostnom otvorení jedinej sprístupnenej jaskyne na Orave minister životného prostredia László Sólymos. viac »

Horúca novinka: Na Orave sprístupnia ďalšiu jaskyňu

Horúca novinka: Na Orave
18.08.2016

Výborná správa všetkých výletníkov. Po niekoľkých desaťročiach čaká znovuzrodenie Brestovskú jaskyňu, najväčšiu a onedlho aj jedinú sprístupnenú jaskyňu na Orave. Národnú prírodnú pamiatku sprístupnia verejnosti pracovníci Správy slovenských jaskýň (SSJ) na začiatku septembra. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Štvrtok, 22. február. 2018. Meniny má Etela.