Paríž

31.03.2015 |   |    | 

Paris, FrancúzskoOficiálny názov  Paríž, Paris

Kozmopolitné hlavné mesto Francúzska, v jeho strede (Zone 1) žije 2,2 milióna ľudí. Ďalších 9,9 milióna v predmestiach (la banlieue). Jedno z najväčších európskych miest. Paríž si podmaňuje všetky zmysly. Chce byť videný, počutý, chytený, ochutnaný a cítený. Celý, od romantických zákutí rieky Seiny, až ku kaviarenským monológom o použití cesnaku. Mesto je esenciou celého Francúzska.

 

Doprava

Jazdiť po Paríži autom nie je ľahké. Doprava je veľmi hustá, parkovanie je ťažké. Špeciálne na miestach okolo turistických atrakcií, postavených dávno pred vynálezom auta. Autom sa oplatí navštíviť len atrakcie od mesta vzdialené, ako hrady Vaux-le-Vicomte alebo Fontainebleau.

Pešo sa dá mesto prejsť za niekoľko hodín, jediným zdržaním sú kaviarne, alebo výklady obchodov. V blízkej budúcnosti (okolo roku 2012) bude centrum mesta pre autá uzavreté. Jedna z najlepších parížskych trás je z Arc de Triomphe do Île de la Cité (Notre Dame). Bez zastávok cesta trvá 2 hodiny a dajú sa vidieť všetky hlavné pamiatky Paríža.

Metrom parížsky excelentný systém Métro má 16 liniek (1-14, 3bis a 7bis). Vlaky jazdia každý deň v niekoľkominútových intervaloch od 5:00 ráno do 1:30 v noci. Zastavujú na všetkých staniciach. Linka č. 14 je plne automatická, nazýva sa Méteor. Časy odchodov sú vyvesené na každej stanici. Existuje tu päť doplňujúcich expresných liniek. Nazývajú sa RER A, B, C, D, E. Dajú sa použiť na štandardný lístok metra  (1-2 zóna). Vlaky RER jazdia každých 6 -7 minút, zastavujú na každej parížskej stanici. Pri mimoparížskym staniciach sa odporúča kontrolovať zastávky na informačných tabuliach nástupíšť. Cestovanie bez lístka RER mimo centra mesta je prísne postihované, revízori turistom neodpúšťajú.

 

Lístok stojí okolo 1.50 EUR, viac sa oplatí kúpiť balík aspoň desiatich Carnet (11.10 EUR). Platnosť pre metro a RER je neobmedzená, pri prestupoch na autobusy a električky platia 1 hodinu. Lístok na jeden deň -  Carte Mobilis stojí 5 EUR. Pre turistov existujú turistické pasy Paris Visite, platiace jeden až päť dní. Ceny začínajú od 8.35  EUR na deň, cestovať sa dá po Paríži a bližších predmestiach neobmedzene. Pri dlhšom pobyte sa oplatí skúsiť kúpiť Carte Orange Hebdomadaire (platí 1 týždeň, stojí 16 EUR (1-2 zóna), 21,60 EUR (1-4 zóna), alebo Mensuelle (mesačník).

 

Platnosť Hebdomadaire začína vždy v pondelok, Mensuelle začína vždy prvého v mesiaci. Spoločnosť RATP  zodpovedá za verejnú dopravu v meste (metro, autobusy, a niektoré RER. Ostatné RER spravuje spoločnosť SNCF. Obidve spoločnosti majú rovnaké lístky, rozdelenie je výhodné len v prípade štrajkov (štrajkovať môže RATP, ale SNCF nie a naopak). Linky sú pomenované podľa mien terminálov (koncových staníc), niektoré majú farebné rozlíšenie. Stanice majú pokladne aj automaty, na nástupištiach sú detailné mapy ich okolia. Lístok metra treba mať neustále pri sebe, ku kontrole môže dôjsť kedykoľvek.

 

Loďou na Seine jednoduchý, lacný ale pomalý spôsob ako sa dostať do centra mesta. Dá sa kúpiť lístok na jeden, alebo na tri dni. Okružná plavba loďou začína pri Eiffelovej veži, prechádza Louvrom, Notre Dame, botanickou záhradou, vracia sa popri opačnom brehu pri Museé D'orsay.  

Dobrou alternatívou je bicykel. Boli tu vybudované nové cyklistické cesty, cyklisti môžu využívať aj pruhy vyhradené pre autobusy. Cyklistické trasy Paríža majú okolo 150 km. Bicykle sa dajú prenajať, ceny sa pohybujú okolo 10 EUR na deň, víkend stojí okolo 25 EUR. Problémom je, že bicykel sa do metra vziať nesmie.  

Autobusom  dobrý spôsob ako vidieť tie časti mesta, kde nejazdí metro. Platia tu lístky z metra, výhodou je digitálne zobrazovanie aktuálnej a cieľovej stanice, čo cestovanie zjednodušuje, problémom je dopravná situácia a nespoľahlivosť spojov. Nočné spoje Noctilien premávajú zo Chatelet na vzdialenejšie predmestia. Cesta stojí okolo 2.70 EUR. Ženám sa samostatne cestovať v nočných spojoch nedoporučuje.

Taxíky sa v Paríži odporúča objednať telefonicky (nie je ich toľko aby sa dali bez čakania zastaviť priamo na ulici). Medzi najväčšie spoločnosti  patria Taxis Bleues a Taxis G7. Je výhodné ich použiť v noci, keď nie je veľká premávka. Cez deň je rýchlejšie metro. Taxík je voľný, ak svieti bielym svetlom. Blízko taxi-stanice zákazníkov neberú, stanice sú väčšinou vedľa železničných, veľkých hotelov a nemocníc. Minimálna sadzba je 5.50 EUR, prepitné je zahrnuté v cene, batožina sa k cene priratúva. 

 

Ubytovanie

Paríž ponúka ubytovanie všetkých kategórií, od luxusných palácov, historických budov prestavaných na hotely až po malé diery, kde by ste nenechali ani svojho psa. Oplatí sa dlhšie hľadať a rezervovať si ubytovanie čo najskôr. Parížske hotely majú dva druhy cien. Počas vysokej sezóny (máj – október),sú ceny vyššie a mnoho hotelov je obsadených. Mimo tohto obdobia sú ceny nižšie. Oplatí sa rezervovať si hotel čo najskôr, ako sa dá. Informácie o všetkých typoch ubytovania nájdete na oficiálnych stránkach mesta, alebo on-line na stránke Booking.com.

 

 

 

Jedlo

Paríž je jedným z kulinárskych centier Európy. Dajú sa tu nájsť stovky prekrásnych reštaurácií s premysleným alebo trendy interiérovým dizajnom,. Dobre pripravené jedálne lístky a menu ponúkajú kreatívne spojenia francúzskej a iných exotických kuchýň. Tiež sú tu tradičné bistrá ponúkajúce jednoduché jedlá za príjemné ceny.         

 

Okolo turistických atrakcií je mnoho reštaurácií ponúkajúcich drahé jedlá nízkej kvality. Oplatí sa skúsiť miesta, kam chodia jesť miestni.

V lacnejších reštauráciách sa môže stať, že sa stoly spájajú a hostia často ocitnú vedľa cudzích hostí. V drahších sa to nestáva, často je potrebná rezervácia v niekoľkotýždňovom alebo v mesačnom predstihu. Oplatí sa skúsiť si rezervovať miesto počas obedňajších hodín, čo je jednoduchšie a lacnejšie. Sprievodca parížskymi reštauráciami.  

 

Spôsob ako sa v Paríži lacno stravovať je nasledovný: raňajky alebo "petit dejeuner" v reštaurácii alebo v hoteli (croissanty a káva, možno ovocie; cena okolo 5 až 10 EUR), obed v pouličnom stánku – v centre mesta panini, crépe, falafel alebo pita. Alternatívou je čínske jedlo z reštaurácií okolo štvrti Marais. V centre je mnoho patisseries predávajúcich kávu alebo sendviče. Cena tohto obeda je podobná ako pri raňajkách. Lacnejšie večerné menu stojí od 20 – 40 EUR. Väčšinou ide tri – štyri chody, niekedy s fľašou vína. Medzi najlepšie vegetariánske reštaurácie patria Aquarius a  Piccolo Teatro na štvrtej ulici, Le Grenier de Notre-Dame na piatej, alebo La Victoire Suprême du Coeur na prvej.

Často sa dá naraziť na marocké, alžírske alebo libanonské reštaurácie.

 

Medzi špeciality patria dusené mušle (najlepšie na jeseň a v zime), morské slimáky, ústrice a iné plody mora. Oplatí sa vyskúšať aj jedlá z mäsa ako venison (jeleň), diviaka a iné hlavne počas loveckej sezóny. Samozrejme sem patria aj tradičné francúzske jedlá ako jahňacie, teľacie, hovädzie a bravčové a šaláty.

 

Cestovatelia hľadiaci na ceny určite ocenia ponuky a ceny na trhoviskách Boul Richard Lenoir (blízko Bastilly), na Rue Mouffetard, na Place Buci, na Place de la Madeleine, na druhej strane Canal Saint-Martin a v ďalších parížskych štvrtiach. Doporučuje sa kúpiť bagety, syr a fľašu vína a urobiť si piknik pri Seine (na ostrove Île Saint-Louis) alebo  pozdĺž Canal Saint-Martin.

 

Víno fľaša primeranej kvality stojí okolo 3 - 5 EUR , veľmi dobré začínajú na 7 EUR, pod 3 EUR sa víno kupovať neodporúča. Obchody s excelentným výberom sú Lafayette Gourmet v Galeries Lafayette, alebo La Grande Epicerie v luxusnom oddelení obchodného domu Le Bon Marché. Dajú sa tu nájsť sa tu nájsť najlepšie značky. Špecializované obchody sú Nicolas, alebo Le Relais de Bacchus. 

 

Zábava

Bary, nočné kluby

Ak skúsite čokoľvek, v Paríži sa nudiť nebudete. Milovníci hudby môžu ísť na grandióznu operu, alebo do zafajčených džezových barov, potom na kabaret a noc ukončiť v klube hrajúcom salsu, alebo house. Počet kín a divadiel je nekonečný, zotaviť sa dá v štýlových baroch.  

Príjemné kaviarne a bary sú v okolí Canal St. Martin na Montmartre a v  Saint Germain des Prés Classic (nájdete tu slávne podniky ako Café de Flore a Les Deux Magots). Nové trendy bary nájdete na Rues des Dames-Batignolles a v Marais. Juhoamerické rytmy pulzujú blízko Bastily, jazzové kluby okolo Châtelet a na rue des Lombards, elektronická hudba v Port de Tolbiac.

 

Latinská štvrť - Odeon patrí študentom a intelektuálnej atmosfére, tiež malým kinám s klubovými filmami. Hippies nájdete na Oberkampf-Ménilmontant. Medzi slávne parížske bary mimo centra patria Hemingway Bar a Ritz. Nočné kluby stojace za návštevu slávny Folies Pigalle, alebo Rex Club hrajúci  house/electro, Kabaret (Palais Royal), Maison Blanche, le Baron (M Alma-Marceau). Pred návštevou klubu sa nezabudnite dobre obliecť, roztrhané rifle a tenisky vám pri vstupe do klubu nepomôžu, skupina mužov sa do klubu určite nedostane, úspešnejší je rovnaký pomer mužov a žien.

 

Kiná závidia Parížanom asi všetci milovníci filmov. Skoro každý týždeň sa tu koná nejaký filmový festival. Mnoho nefrancúzskych filmov je premietaných s titulkami. Sprievodca parížskymi kinami www.allocine.fr .

 

Nákupy

Paríž je excelentné miesto na nákupy, ak si môžete dovoliť  Lacroix, alebo ste len  impecunious lèche-vitrine ( zízač výkladov). Jednotlivé štvrte sa špecializujú, a mnoho butikov sa oplatí vidieť len tak. Drahé značkové obchody okolo Place Vendome predávajú značky ako Cartier. Cesta z Louvre na Place de la Concorde je plná sofistikovaných obchodov. Nedá sa minúť  Gallerie Lafayette, Le Printemps a BHV v Le Marais. Le Marais je židovská štvrť, obchody sú tu otvorené aj v nedeľu. 

Zľavy nájdete na blších trhoch. Tri hlavné sú na predmestiach centra. Najslávnejší je Marché aux Puces de St-Ouen (Porte de Clignancourt), kde dostať starožitnosti, second-hand tovar a retro-módu.

 

Slávnosti, udalosti

Múzeá a obchody sú počas francúzskych sviatkov (jours fériés) zatvorené. Ak sviatok padne na utorok, alebo štvrtok, rátajte s predĺženým víkendom. Vo februári je najväčšou parížskou udalosťou Turnaj šiestich národov v rugby (okrem Francúzska tu hrajú tímy Anglicka, Írska, Škótska, Walesu a Talianska). Marec patrí móde, koná parížsky Fashion Week, kde sa predstavujú pret-a-porter kolekcie pre nasledujúcu zimu, prehliadky letnej kolekcie sa konajú v októbri. Medzinárodné majstrovstvá Francúzska v tenise sa hrajú na antuke - French Open sa pravidelne začína na poslednú májovú nedeľu. V júni majú dni otvorených dverí parížske záhrady, koná sa Gay Parade, a hudobný festival Fête de la Musique.  14. júl je najväčší francúzsky sviatok - Deň Bastily, oslavuje sa začiatok francúzskej revolúcie a pád Bastily, koná sa slávnostný sprievod Bastille Parade, deň končí slávnostným ohňostrojom (najlepšie je viditeľný v záhradách okolo Eiffelovej veže). V júli sa koná filmový festival Cinema en Plein Air, v parku de la Villette sú vztýčené najväčšie nafukovacie obrazovky v Európe, tiež je postavená umelá pláž okolo Seiny Paris Plage.  Poslednú júlovú nedeľu končí  pod Víťazným oblúkom Tour de France. Rockové hviezdy sa tu stretávajú v auguste, kedy sa koná Rock en Seine. September patrí jazzu (koná sa festival Jazz à la Villette), a z Pl. de Bastille  do Sorbonny prechádza v strede mesiaca Techno parade. V októbri sa koná noc múzeí Nuit Blanche a Fashion Week predvádzajúci módu budúceho leta. 

 

Musíte vidieť

Arc de Triomphe (Víťazný oblúk) –  najväčší kruhový objazd na svete, stretáva sa tu 12 avenues, postavený v roku 1806  na pamiatku Napoleonových víťazstiev. Ponúka výhľad na každú z parížskych štvrtí. http://arc-de-triomphe.monuments-nationaux.fr/

Sacré Cœur – bazilika z 19. storočia postavená na vrchu Montmartre, aj keď je z nej  prekrásny výhľad, život sa odohráva na jej schodoch. www.sacre-coeur-montmartre.com  

Parížske katakomby – vznikli v roku 1785 boli v Paríži preplnené cintoríny a mŕtvoly boli sťahované do podzemných tunelov. Návštevníci tejto „atrakcie“ sa pohybujú 20 metrov pod povrchom zeme cez koridory plné ľudských kostí. Ľudia nad 60 tu majú vstup voľný.www.catacombes.paris.fr

katedrála de Notre Dame -  „srdce“ Paríža, klenot francúzskej gotiky s kapacitou okolo 6000 ľudí. Ak chcete vidieť gargoylov a výnimočný pohľad na Paríž, oplatí sa zdolať  387 schodov severnej veže. www.cathedraledeparis.com

Centre Pompidou – známe aj pod názvom Beaubourg, centrum moderného a súčasného umenia, vďaka svetoznámym výstavám je jednou z najnavštevovanejších parížskych atrakcií. www.centrepompidou.fr

Eiffelova vežapostavená pri príležitosti stého výročia francúzskej revolúcie (1889), dlho bola najvyššou stavbou na svete, aj keď v roku 1909 skoro došlo  k jej zbúraniu. Pre verejnosť sú otvorené tri poschodia, na prvé dve sa dá vyjsť aj po schodoch. www.tour-eiffel.fr

Musée du Louvre -  jedno z najväčších múzeí na svete, medzi jeho klenoty patria šperky Ramzesa II., bezruké duo Niké Samotrácka a Milétska Venuša, Leonardova Mona Líza, práce Michelangela, Tiziana a Rafaela. www.louvre.fr

Musée Rodin – múzeum a dom, kde žil jeden s najväčších sochárov všetkých čias  Auguste Rodin. Nájdete tu malé modely jeho diel, v záhrade jeho najznámejšia socha Mysliteľ. www.musee-rodin.fr

Sainte Chapelle – gotický klenot Paríža, kaplnka vyzdobená najlepšími a najstaršími ilumináciami v Paríži.

 

  • POZOR  Mladí ľudia do 26 rokov a učitelia, môžu od 4. apríla 2009 bezplatne navštevovať francúzske národné múzea. Medzi kultúrne ustanovizne tohto druhu patria aj Centre Pompidou a Louvre v Paríži, ako aj zámky Fontainebleau a Versailles. Voľný vstup bude v dovedna 50 štátnych múzeách a 100 monumentoch

 

PASY

Carte Musées et Monuments pass – spôsob ako vidieť hlavné parížske atrakcie bez čakania v rade (neplatí pre dočasné výstavy a komentované prehliadky). Platí dva (30 EUR), štyri (45 EUR), a šesť dní (60 EUR). Zoznam múzeí a pamiatok.

Carte Visite - predplatená dopravná karta pre návštevníkov Paríža. Karta je kombinovaná so zľavami na vstupnom do niektorých pamiatok (napr. Víťazný oblúk), pri prehliadkach mesta. Cenník.   

 

Bez záruky

Ak do Paríža priletíte v piatok podvečer, počítajte s rozsiahlymi zápchami na diaľnici. Je jedno či do mesta pocestujete taxíkom alebo autobusom, cesta môže trvať aj dve až tri hodiny). Istejší je vlak RER, ktorý vás do centra plynule dovezie za cca pol hodiny (letisko CDG). 

 

  • Ak si chcete objednať v kaviarni bielu kávu povedzte: Un créme, s´il vout plait.
  • Ak malé espresso tak: Un express.
  • Espresso s trochou mlieka sa povie: Une noisette.
  • Slabá čierna káva je: Un allongé.
  • Ak si chcete objednať pohár piva, musíte povedať: Un demi biére (polovičné pivo). Ak si objednáte Une biére, čašník vám prinesie litrový džbán.
  • V každej kaviarni a reštaurácii dostanete džbánik vody z vodovodu, ak si o to požiadate. Musíte však povedať: Une carafe d´eau. Keď poviete len De l´eau, dostane fľašu (drahej) minerálky.

 

Letisko:  Parížske letiská

 

Internet  http://en.parisinfo.com/, http://en.wikipedia.org/wiki/Paris

 

Zdroj/autor: wikitravel,lonelyplanet,nettravel,drom

Foto: sxc.hu

 

VIDEO Paris Travel

Zdielať článok na Facebooku

Hodnotenie článku:
4.4/5 (41 hlasov)

Streda, 29. marec. 2017. Meniny má Miroslav.

Najnovšie príspevky

Foto dňa