Vedci objavili na dne oceánu záhadnú zlatú guľu, môže ísť o vajce neznámeho tvora

2023-09-09 10:00:00 |   |    | 

Vedci na dne oceánu pri tichomorskom pobreží Aljašky objavili záhadnú zlatú guľu, ktorá podľa nich môže byť vajcom nakladeným neznámym morským tvorom alebo morskou hubou. Teraz objekt analyzuje americký Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA), napísal denník The Guardian. 

Hladký objekt so zvláštnym otvorom uprostred bol nájdený v hĺbke viac ako troch kilometrov pomocou diaľkovo riadeného podmorského prieskumníka.

Vedci z NOAA, ktorí guľu objavili, predpokladajú, že by mohlo ísť o vajcia alebo morskú hubu. Teraz vykonávajú DNA analýzu, aby zistili pôvod záhadného lesklého objektu, ktorý podľa nich pripomína "kožné tkanivo".

Výskumníci použili diaľkovo ovládanú robotickú ruku na "pošteklenie" objektu, vďaka čomu zistili, že má "jemnú, kožnú" štruktúru. Potom guľu jemne "odsali" do trubice na testovanie v laboratóriu.

Otvor v objekte podľa vedcov mohol vzniknúť vyliatím nejakého tvora alebo vniknutím predátora. "Len dúfam, že keď do toho štuchneme, niečo sa nerozhodne vyliezť von," povedal jeden z vedcov. "Je to ako začiatok hororu," dodal.

Niektoré druhy, vrátane hlbokomorských tvorov, ako sú žraloky, kladú svoje vaječné schránky na morské dno, čo znižuje pravdepodobnosť, že ich vyplavia morské prúdy. Huby sú jednoduché vodné živočíchy s hustou pórovitou kostrou, ktoré sa prichycujú k skalám.

Na snímkach vyhotovených z dna oceánu mal objekt zlatistý vzhľad, čo však vedci pripisujú odrazu od svetlometov ponorky. Fotografia záhadnej gule vyhotovená v laboratóriu naznačuje hnedožltú farbu.

Objekt bol odhalený v rámci ponoru, ktorý bol súčasťou expedície Seascape Alaska 5 trvajúcej až do 15. septembra. Misia skúma Aljašský záliv do hĺbky zhruba 6,5 kilometra, vrátane hlbokomorských koralových a hubových biotopov i geologických útvarov, ako sú bahenné sopky.

 

Zdieľať článok na Facebooku
Zdroj: ČTK

Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Novinky.sk

Gurman.sk

Nedeľa, 24. september. 2023. Meniny má Ľubor, Ľuboš.
Stream naživo

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa