Zaujímavosti, atrakcie

Afganské Ghazní: Sužované mesto bolo kedysi centrom slávnej ríše

24.05.2022 |

Ghazní patrí k najviac sužovaným mestám sveta. Médiá o ňom pravidelne píšu v súvislosti s tragédiami, pritom by si táto historická lokalita a jej obyvatelia zaslúžili pokoj, bezpečnosť a aj výhody turistického ruchu. Návštevníkov rozhodne majú čo ponúknuť.

Viac článkov
Ankara, Turecko

Ankara, Bern či Rabat: Prečo niektoré štáty urobili hlavné mestá z dedín

20.05.2022 | 

Rím, Paríž, Londýn... Väčšina hlavných miest sveta má za sebou dlhú a bohatú históriu, sú priemyselnými centrami a majú tiež najviac obyvateľov. Nie je tomu tak však vždy. V niektorých krajinách sa totiž rozhodli urobiť správne centrum z menšieho mesta.

Balmoral, Spojené kráľovstvo Veľkej

5 najkrajších stavieb vo viktoriánskom štýle

20.05.2022 | 

Britská kráľovná Viktória dala pomenovanie celej ére. Práve jej vláda totiž znamenala obdobie veľkého rozmachu, a to aj v oblasti architektúry. Charakteristický bol pre ňu návrat rôznych pôvodných štýlov stavania budov, z ktorých si vzala len to najlepšie a predviedla to v novom šate.

Alžbeta II. sa zúčastnila

Londýn sa dočkal, pre verejnosť otvárajú novú linku metra (FOTO)

23.05.2022 | 

Dlho očakávaný úsek železničnej trate s predbežným názvom Crossrail, ktorá bude spájať mesto Reading s grófstvom Essex cez centrum Londýna, sprístupnia verejnosti 24. mája. Oznámila to organizácia Transport for London (TfL), ktorá má na starosti väčšinu dopravnej siete v britskej metropole. TASR správu prevzala z denníka Evening Standard.

Amelia Earhart v roku

Zrodenie legendy: Pred 90 rokmi Amelia Earhartová sólovo preletela Atlantik

20.05.2022 | 

Sólový prelet cez Atlantický oceán patril v priekopníckom období letectva medzi veľké výzvy. V máji 1927 sa to ako prvému podarilo Američanovi Charlesovi Lindberghovi, ktorý svoj úspešný prelet Atlantiku z letiska na Long Islande do Paríža uskutočnil 20. mája 1927. Presne na piate výročie od jeho úspešného letu sa preletieť Atlantický oceán rozhodla americká pilotka Amelia Earhartová. V piatok 20. mája uplynie 90 rokov, keď sa z nej stala prvá pilotka, ktorá sólovo preletela Atlantik z USA do Európy.

Turks a Caicos

Najkrajšie pláže sveta: Takto vyzerá raj na Zemi

12.05.2022 | 

TripAdvisor každoročne zverejňuje zoznam najkrajších pláží, ktorý vychádza z recenzií cestovateľov. Tento rok sa na prvých piatich miestach umiestnili najmä pláže z Karibiku a Južnej Ameriky.

Lonely Planet zverejnil rebríček

Lonely Planet zverejnil rebríček na rok 2022: Toto sú TOP krajiny na dovolenku

22.11.2021 | 

Cestovatelia sa každoročne tešia na rebríček Lonely Planet, ktorý vyhľadáva zaujímavé destinácie pre nasledujúcu sezónu. Medzi novými krajinami nájdete okrem exotiky aj dva európske štáty, ktoré vás upútajú najmä krásnou prírodou.

Slovensko je pre amerických

Slovensko je pre amerických turistov bezpečné, týmto miestam sa majú vyhnúť

12.01.2018 | 

Americké ministerstvo zahraničných vecí v stredu aktualizovalo odporúčania a varovania pred cestovaním do jednotlivých krajín sveta. Slovensko zaradilo do kategórie bezpečných a Američania majú počas ciest u nás využívať len bežnú cestovateľskú obozretnosť.

Skutočná tvár peňazí: Symboly

FOTO Skutočná tvár peňazí: Symboly krajín, ukryté v bankovkách

04.10.2017 | 

Ak cestujete mimo eurozóny, denne prichádzate do kontaktu s miestnou menou. Väčšina ľudí obvykle venuje pozornosť len nominálnej hodnote bankoviek a ich dizajn si vôbec nevšíma. Je to však škoda, výber zobrazených osobností totiž o krajine mnohé napovie. Pozrite sa, čiu fotografiu nosíte v peňaženke v jednotlivých destináciách.

Čo majú spoločné Burj Khalifa a Spišský hrad

Spišský hrad
24.05.2022

Populárna služba Street View oslavuje tento mesiac 15 rokov od svojho uvedenia. Prvými publikovanými zábermi boli vtedy ulice San Francisca a 4 ďalších amerických miest. Od tej doby sa služba rozrástla do vyše 100 krajín sveta, vrátane Amazónie či Antarktídy a dostala sa aj do vesmíru. Pred desiatimi rokmi bola služba spustená aj na Slovensku. Súčasťou služby sa stali aj mnohé lokality či miesta zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO, ako napríklad Ochtinská aragonitová jaskyňa či Vlkolínec. Z aktuálnych štatistík sa za posledný rok stal najpopulárnejšou Street View destináciou na Slovensku Spišský hrad. Rebríček krajín, ktoré sú najviac navštevované z pohľadu Street View, vedie Indonézia a najobľúbenejšou globálnou lokalitou sa stal dubajský mrakodrap Burj Khalífa. viac »

Londýn sa dočkal, pre verejnosť otvárajú novú linku metra (FOTO)

Alžbeta II. sa zúčastnila
23.05.2022

Dlho očakávaný úsek železničnej trate s predbežným názvom Crossrail, ktorá bude spájať mesto Reading s grófstvom Essex cez centrum Londýna, sprístupnia verejnosti 24. mája. Oznámila to organizácia Transport for London (TfL), ktorá má na starosti väčšinu dopravnej siete v britskej metropole. TASR správu prevzala z denníka Evening Standard. viac »

Ankara, Bern či Rabat: Prečo niektoré štáty urobili hlavné mestá z dedín

Ankara, Turecko
20.05.2022

Rím, Paríž, Londýn... Väčšina hlavných miest sveta má za sebou dlhú a bohatú históriu, sú priemyselnými centrami a majú tiež najviac obyvateľov. Nie je tomu tak však vždy. V niektorých krajinách sa totiž rozhodli urobiť správne centrum z menšieho mesta. viac »

Zrodenie legendy: Pred 90 rokmi Amelia Earhartová sólovo preletela Atlantik

Amelia Earhart v roku
20.05.2022

Sólový prelet cez Atlantický oceán patril v priekopníckom období letectva medzi veľké výzvy. V máji 1927 sa to ako prvému podarilo Američanovi Charlesovi Lindberghovi, ktorý svoj úspešný prelet Atlantiku z letiska na Long Islande do Paríža uskutočnil 20. mája 1927. Presne na piate výročie od jeho úspešného letu sa preletieť Atlantický oceán rozhodla americká pilotka Amelia Earhartová. V piatok 20. mája uplynie 90 rokov, keď sa z nej stala prvá pilotka, ktorá sólovo preletela Atlantik z USA do Európy. viac »

5 najkrajších stavieb vo viktoriánskom štýle

Balmoral, Spojené kráľovstvo Veľkej
20.05.2022

Britská kráľovná Viktória dala pomenovanie celej ére. Práve jej vláda totiž znamenala obdobie veľkého rozmachu, a to aj v oblasti architektúry. Charakteristický bol pre ňu návrat rôznych pôvodných štýlov stavania budov, z ktorých si vzala len to najlepšie a predviedla to v novom šate. viac »


<< Predchádzajúci Nasledujúci >>
Streda, 25. máj. 2022. Meniny má Urban.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa