Slovenské jaskyne

Gombasecká jaskyňa - ozdoba Slovenského krasu s liečivými účinkami

04.09.2022 |

Gombasecká jaskyňa pri obci Slavec v okrese Rožňava patrí k najvýznamnejším jaskyniam Národného parku Slovenský kras. Pre verejnosť bola sprístupnená v roku 1955 a neskôr sa ako prvá jaskyňa na Slovensku využívala i na speleoterapiu. TASR o tom informovala hovorkyňa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristína Bocková.

Viac článkov

Kvaple, stredoveký nápis i netopiere: Jasovská jaskyňa patrí k najväčším skvostom Slovenského krasu

Jasovská jaskyňa
24.08.2022

Medzi najvýznamnejšie jaskyne Národného parku (NP) Slovenský kras patrí Jasovská jaskyňa, ktoré sa nachádza na okraji obce Jasov v okrese Košice - okolie. V rámci jaskýň Slovenského a Aggtelekského krasu je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO. viac »

Ochtinská aragonitová jaskyňa - slovenský unikát na zozname UNESCO

Ochtinská aragonitová jaskyňa -
15.07.2022

Ochtinská aragonitová jaskyňa, ktorá sa nachádza v Slovenskom rudohorí, predstavuje unikátny prírodný jav podzemného krasu. TASR o tom informovala hovorkyňa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristína Bocková. "Sprístupnených jaskýň tohto typu je na svete veľmi málo a jej charakteristická výzdoba je unikátna v celosvetovom meradle," konštatovala. viac »

Pred 90 rokmi objavili Harmaneckú jaskyňu: Namiesto odmeny prišla pokuta

Harmanecká jaskyňa, dodnes jediná
23.06.2022

Drevorubači a lesní robotníci, ktorí pracovali blízko obce Dolný Harmanec sa v zlom počasí ukrývali v neprebádanom otvore nachádzajúcom sa na severnom svahu vrchu Kotolnica. Tento tajomný priestor rozprestierajúci sa v južnej časti Veľkej Fatry zaujal miestneho mladíka Michala Bacúrika natoľko, že sa ho rozhodol prebádať. viac »

Krásnohorská jaskyňa je na zozname UNESCO: Preslávil ju mohutný kvapeľ

Krásnohorská jaskyňa
08.06.2022

Krásnohorská jaskyňa, ktorá sa nachádza v Národnom parku Slovenský kras, je charakteristická mohutným kvapľom, ktorý dosahuje výšku viac ako 32 metrov. TASR o tom informovala hovorkyňa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristína Bocková. viac »

Domica - jaskyňa s bohatou výzdobou i podzemnou plavbou

Na snímke prístav v
23.05.2022

Jaskyňa Domica, nachádzajúca sa pri obci Kečovo v okrese Rožňava, je najväčšou známou jaskyňou Slovenského krasu. Spolu s jaskyňou Baradla v Maďarsku tvoria jaskynný systém s dĺžkou viac ako 30 kilometrov. Domica je charakteristická bohatou sintrovou výzdobou, početným výskytom netopierov i podzemnou plavbou. TASR o tom informovala hovorkyňa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristína Bocková. viac »

Tipy na výlet: Pri Smoleniciach znovu sprístupnili jaskyňu Driny

Jaskyňa Driny
08.04.2022

V piatok 1. apríla po zimnej prestávke znovu otvorili jaskyňu Driny, ktorá leží neďaleko Smoleníc. Ide o jedinú sprístupnenú jaskyňu na západnom Slovensku, ktorá je vyhľadávanou atrakciou Malých Karpát. Táto oblasť ponúka aj množstvo značených turistických ciest vhodných na prechádzky alebo cyklotúry. viac »

Jánošíkova skrýša: V neobvyklej jaskyni sa vraj kedysi ukrývali slávni zbojníci

Jánošíkova skrýša sa vyznačuje
12.12.2021

Jaskyňa Jánošíkova skrýša v Budinskej skale je malá, predstavuje však podlhovastý priestor, ktorý sa vyznačuje výrazným a ľahko dostupným vchodom. Pre TASR to uviedol Miroslav Kudla zo Správy slovenských jaskýň s tým, že to nie je krasová jaskyňa, vytvorená je v andezitovej láve. viac »

Stanišovská jaskyňa: Tajné zákutia môžu turisti spoznávať celoročne

Stanišovská jaskyňa
18.12.2020

Podzemnými priestormi Stanišovskej jaskyne v Liptovskom Jáne sprevádzajú jaskyniari návštevníkov celoročne. Ide totiž o jedinú turisticky prístupnú jaskyňu na Liptove, ktorá je otvorená každý deň. Jej chodbami každoročne prejdú stovky turistov, tohtoročná sezóna však bola podľa jaskyniarov iná. Prírodnú pamiatku museli pre pandémiu nového koronavírusu na niekoľko mesiacov úplne zatvoriť. viac »

Demänovský jaskynný systém sa stal najdlhšou jaskyňou pohoria Karpát

Demänovská ľadová jaskyňa slobody
09.12.2020

Jaskyniari objavili v novembri v Demänovskej ľadovej jaskyni 250 metrov nových chodieb a siení. Demänovský jaskynný systém sa tak so svojou dĺžkou 43 kilometrov stal najdlhšou jaskyňou pohoria Karpát. Informovala o tom Správa slovenských jaskýň (SSJ) s tým, že uplynulých 20 rokov objavovania v Demänovskej doline sa radí medzi najúspešnejšie obdobia slovenskej speleológie. viac »

Jaskyniari v Domici objavili kilometre nových chodieb, meria už vyše 8 kilometrov

Jaskyňa Domica bude slúžiť
31.08.2020

Celkovo 8127 metrov meria na základe posledných zistení jaskyniarov jaskyňa Domica pri obci Kečovo v Rožňavskom okrese. Informoval o tom Zdenko Hochmuth, jaskyniar a docent Ústavu geografie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, podľa ktorého celý jaskynný systém Domica - Baradla presiahol dĺžku 30 kilometrov (km). viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Pondelok, 30. január. 2023. Meniny má Ema.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa