Slovenské jaskyne

V Kremnických vrchoch objavili jaskyňu, môže patriť k najhlbším nekrasovým na Slovensku

09.05.2020 |

Jaskyniari objavili v Kremnických vrchoch jaskyňu, ktorá môže patriť k najhlbším jaskyniam nekrasového pôvodu na Slovensku. Na svojej internetovej stránke to uviedla Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Štiavnické vrchy, pod ktorú oblasť Kremnických vrchov spadá. Jaskyňu pomenovali „Diera nad Pastorkom“ a jej zatiaľ nameraná hĺbka 39,3 metra nie je konečná.

Viac článkov

Domica bude liečiť, v jaskyni poskytnú speleoterapiu

Jaskyňa Domica bude slúžiť
07.11.2019

Nové možnosti speleoterapie na Gemeri má priniesť projekt Rozvoj liečebného turizmu v jaskyniach svetového dedičstva Slovenského a Aggtelekského krasu. Realizovaný bude v slovenskej jaskyni Domica pri Kečove a v maďarských jaskyniach Baradla a Béke. Cieľom projektu je podľa kompetentných aj zvýšenie návštevnosti okolia Domice i celého regiónu. viac »

Jaskyňa Kaplnka a Netopieria - dva mimoriadne hodnotné prírodné útvary

Dve jaskyne v Banskej
01.09.2019

Vrch Hrádok nad Banskou Bystricou ukrýva dva mimoriadne hodnotné prírodné útvary. Jaskyňa Kaplnka a Netopieria sú zaujímavé nielen svojou geologickou stavbou, ale aj archeologickými nálezmi. viac »

Pikantný objav v slovenskej jaskyni: Pod zemou sa týči stalagmit v tvare penisu

Jaskyniari objavili pod Silickou
19.08.2019

Unikátny sintrový útvar pripomínajúci falický symbol stojí za pomenovaním novej jaskyne, ktorú začiatkom augusta objavila štvorica speleológov na Silickej planine v okrese Rožňava. Objavitelia pri výbere jej názvu požiadali o pomoc aj verejnosť na sociálnej sieti Facebook, nakoniec zvolili názov Priapus podľa starogréckeho boha plodnosti. viac »

Jaskyňa Zlá diera - skvelý cieľ pre návštevníkov s deťmi aj náročných hostí

Jaskyňa Zlá diera
05.07.2019

Napriek letným horúčavám by si návštevníci jaskyne Zlá diera nemali zabudnúť pribaliť do ruksaka teplejšie oblečenie. Táto jediná sprístupnená jaskyňu na území Prešovského okresu sa nachádza uprostred smrekového lesa nad obcou Lipovce smerom na Lačnov. Keď v Prešove teplomer ukazuje 33 stupňov Celzia, pri jaskyni je príjemných 25 stupňov Celzia. V jaskyni je stabilných sedem stupňov. viac »

Jánošíkova izba: Malebná jaskyňa, kde sa vraj ukrývali najslávnejší zbojníci

Jaskyňa Jánošíkova skrýša
03.06.2019

V zvrásnenom andezitovom masíve Budinskej skaly sa nachádza menšia jaskyňa nazvaná Jánošíkovou skrýšou či Jánošíkovou izbou. Miestni totiž verili, že sa tu ukrývali členovia družiny najslávnejšieho zbojníka. Táto jaskyňa je vyhlásená za prírodnú pamiatku a je voľne prístupná verejnosti. viac »

Demänovská jaskyňa slobody - klenot medzi jaskyňami

Demänovská jaskyňa slobody
22.04.2019

Naša najnavštevovanejšia sprístupnená jaskyňa sa nachádza na severnej strane Nízkych Tatier. Je súčasťou Národnej prírodnej pamiatky Demänovské jaskyne, ktorá je s celkovou dĺžkou asi 50 kilometrov najdlhším jaskynným systémom Slovenska. viac »

Jaskyniari objavili v Strážovských vrchoch dve unikátne jaskyne

Na snímke Súľovské skaly
01.04.2019

Považskobystrickí jaskyniari objavili v Strážovských vrchoch nad obcou Pružina dve nové jaskyne. Podľa predsedu Speleologického klubu Strážovské vrchy Bohuslava Kortmana ide o jaskyne, ktoré svojou veľkosťou prepíšu poradie najdlhších a najhlbších jaskýň Strážovských vrchov a kvapľovou výzdobou sa zaradia medzi najkrajšie na Slovensku. viac »

Harmanecká jaskyňa - ideálne ochladenie v letných horúčavách

Harmanecká jaskyňa
20.08.2018

Podzemie južnej časti Veľkej Fatry, kde je Harmanecká jaskyňa v okrese Banská Bystrica, ponúka aj v horúcich dňoch príjemné schladenie. Teplota vzduchu sa tam pohybuje okolo šiestich stupňov Celzia. viac »

Driny - jediná sprístupnená jaskyňa na západe Slovenska

Jaskyňa Driny
09.04.2018

Driny, jediná sprístupnená jaskyňa na západnom Slovensku, otvorila v novej sezóne svoje brány s príchodom apríla. Aj tento rok očakávajú návštevníkov jej úzke puklinovité chodby s výzdobou v dĺžke 450 metrov. Vlani si cestu do jaskyne s konštantnou teplotou niečo málo nad sedem stupňov Celzia našlo 38.000 návštevníkov. Ich počet každým rokom stúpa. viac »

V Demänovskej doline objavili novú jaskyňu, ukrýva tajomstvá staré milióny rokov

Doposiaľ nesprístupnená jaskyňa Chladivý
23.03.2018

Doposiaľ nesprístupnená jaskyňa Chladivý dych v Demänovskej doline je považovaná za unikátnu nielen z hľadiska genézy, ale aj klimatických podmienok či silnej kryogénnej porušenosti. Len prednedávnom ju objavili a preskúmali členovia Jaskyniarskeho klubu Demänovská Dolina. Viac ako 600 metrov dlhá jaskyňa vo svojich útrobách ukrýva tajomstvá staré milióny rokov. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Štvrtok, 4. jún. 2020. Meniny má Lenka.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa