Slovenské jaskyne

Demänovská jaskyňa slobody - klenot medzi jaskyňami

22.04.2019 |

Naša najnavštevovanejšia sprístupnená jaskyňa sa nachádza na severnej strane Nízkych Tatier. Je súčasťou Národnej prírodnej pamiatky Demänovské jaskyne, ktorá je s celkovou dĺžkou asi 50 kilometrov najdlhším jaskynným systémom Slovenska.

Viac článkov

Jaskyniari objavili v Strážovských vrchoch dve unikátne jaskyne

Na snímke Súľovské skaly
01.04.2019

Považskobystrickí jaskyniari objavili v Strážovských vrchoch nad obcou Pružina dve nové jaskyne. Podľa predsedu Speleologického klubu Strážovské vrchy Bohuslava Kortmana ide o jaskyne, ktoré svojou veľkosťou prepíšu poradie najdlhších a najhlbších jaskýň Strážovských vrchov a kvapľovou výzdobou sa zaradia medzi najkrajšie na Slovensku. viac »

Harmanecká jaskyňa - ideálne ochladenie v letných horúčavách

Harmanecká jaskyňa
20.08.2018

Podzemie južnej časti Veľkej Fatry, kde je Harmanecká jaskyňa v okrese Banská Bystrica, ponúka aj v horúcich dňoch príjemné schladenie. Teplota vzduchu sa tam pohybuje okolo šiestich stupňov Celzia. viac »

Driny - jediná sprístupnená jaskyňa na západe Slovenska

Jaskyňa Driny
09.04.2018

Driny, jediná sprístupnená jaskyňa na západnom Slovensku, otvorila v novej sezóne svoje brány s príchodom apríla. Aj tento rok očakávajú návštevníkov jej úzke puklinovité chodby s výzdobou v dĺžke 450 metrov. Vlani si cestu do jaskyne s konštantnou teplotou niečo málo nad sedem stupňov Celzia našlo 38.000 návštevníkov. Ich počet každým rokom stúpa. viac »

V Demänovskej doline objavili novú jaskyňu, ukrýva tajomstvá staré milióny rokov

Doposiaľ nesprístupnená jaskyňa Chladivý
23.03.2018

Doposiaľ nesprístupnená jaskyňa Chladivý dych v Demänovskej doline je považovaná za unikátnu nielen z hľadiska genézy, ale aj klimatických podmienok či silnej kryogénnej porušenosti. Len prednedávnom ju objavili a preskúmali členovia Jaskyniarskeho klubu Demänovská Dolina. Viac ako 600 metrov dlhá jaskyňa vo svojich útrobách ukrýva tajomstvá staré milióny rokov. viac »

Ochtinská aragonitová jaskyňa: Svetový unikát na východe Slovenska

Ochtinská aragonitová jaskyňa
14.11.2017

Spomedzi šiestich verejne prístupných jaskýň v Košickom kraji je podľa Viktora Wurma z organizácie Košice Región Turizmus Ochtinská aragonitová jaskyňa galériou nádherných geologických výtvorov. Zároveň je jednou z troch sprístupnených aragonitových jaskýň na svete a jedinou v Európe. Ďalšie dve sú v Mexiku a Argentíne. viac »

Vzácna jaskyňa pri Javorine: Ľudia v Čertovej peci bývali už v praveku

Čertova pec, Radošina
17.10.2017

Radošina s vyše 2000 obyvateľmi patrí k najznámejším obciam v okrese Topoľčany. Predovšetkým Radošinské naivné divadlo preslávilo obec po celom Slovensku. Tá sa pritom môže pochváliť aj ďalšou mimoriadnou vzácnosťou - vo vzdialenosti 2 kilometre od nej sa nachádza najstaršie jaskynné osídlenie na území Slovenska, Čertova pec. viac »

Menej známe, no rovnako krásne: 6 jaskýň, ktoré vás očaria aj na jeseň

Jaskyňa Driny
19.09.2017

Slovensko je malá krajina s veľkým množstvom unikátov. Sú to poklady, ktoré vytvorila príroda, aj dedičstvo histórie, ktoré vo svete nemá obdobu. Tu je krátky zoznam niektorých NAJ jaskýň, ktoré by ste určite mali vidieť. viac »

Tip na výlet: Harmanecká jaskyňa vo Veľkej Fatre

Harmanecká jaskyňa, dodnes jediná
28.08.2017

Harmanecká jaskyňa sa nachádza vo Veľkej Fatre pri obci Dolný Harmanec neďaleko Banskej Bystrice. Návštevníka očarí bohatou snehobielou kvapľovou výzdobou, rozsiahlymi dómami, mohutnými nástennými vodopádmi a jazierkami. viac »

Belianska jaskyňa: Sintrovú výzdobu obdivujeme už 135 rokov

Belianska jaskyňa
08.08.2017

Belianska jaskyňa patrí medzi najviac navštevované sprístupnené jaskyne na Slovensku. Okrem bizarných skalných tvarov je známa bohatým výskytom kalcitovej sintrovej výplne. Včera sme si pripomenuli 135 rokov od jej sprístupnenia verejnosti. Stalo sa tak presne 7. augusta 1882 a jej krása fascinuje návštevníkov dodnes. viac »

Vytúžené ochladenie: Jaskyňa Driny je jedinou na západnom Slovensku

Jaskyňa Driny
04.08.2017

Jaskyňa Driny pri obci Smolenice poskytuje návštevníkom aj počas tých najhorúcejších dní príjemné ochladenie. Bez ohľadu na vonkajšiu teplotu je v jej útrobách konštantne 8 stupňov, napriek tomu, že nie je hlboko v zemi. Prehliadka takmer polkilometrovej trasy trvá asi 35 minút. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Štvrtok, 25. apríl. 2019. Meniny má Marek.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa