Česko

Čierna veža – legenda južných Čiech

02.01.2019 |

Obyvatelia južných Čiech sú veľkí patrioti a o svojom kraji sú presvedčení, že je tým najkrajším miestom na svete. Nech si už o tom myslíte čokoľvek, je pravda, že južné Čechy k nádherným miestam patria. Najkrajšie pohľady na ne sú z niekoľkých tunajších rozhľadní a v úplnom srdci Juhočeského kraja stojí jedna z najzaujímavejších. Čierna veža – perla a symbol Českých Budejovíc.

Viac článkov

Advent na českých hradoch: Spojte prehliadku s vianočnými produjatiami

Loket, Česká republika
15.12.2018

České historické objekty v správe Národného pamiatkového ústavu (NPÚ) zvyšujú svoju úspešnú tohtoročnú návštevnosť adventnými a vianočnými podujatiami na hradoch a zámkoch vo svojej správe. Okrem prehliadok a výstav sú to koncerty, divadelné predstavenia, jarmoky, remeselné dielne, zabíjačkové, mikulášske a iné aktivity. viac »

Rožnov pod Radhoštěm – Žijúce múzeum života na Valašsku

Rožnov pod Radhoštěm
10.12.2018

Vznik samostatnej Československej republiky podnietil snahu viacerých inštitúcií či jednotlivých nadšencov uchovať „národnú pamäť“. V malebnej beskydskej obci Rožnov pod Radhoštěm boli týmito nadšencami bratia Alois a Bohumír Jaroňkoví. V roku 1925 spoločne založili múzeum v prírode, ktorého cieľom bolo predstaviť a odovzdať ďalším generáciám tradičný život na valašskom vidieku. Rožnovské múzeum v prírode je vôbec najstarším a dnes aj najväčším svojho druhu v strednej Európe. viac »

Kľúč ku Kráľovstvu českému: Loket miloval Karol IV. aj Goethe

Hrad Loket, Česká republika
14.11.2018

Západočeské mestečko Loket patrí vďaka prírodnej scenérii a neveľkému stredovekému hradu k najmalebnejším miestam v krajine. Kedysi očarilo aj velikána svetovej literatúry Goetheho, no turisti ho stále ešte len objavujú a aj v letnej sezóne tu stretnete najmä domácich. Tí najlepšie vedia, čo je dobré a prečo by ste sem raz mali zamieriť aj vy. viac »

Volary – alpská romantika na český spôsob

Volary – alpská romantika
26.10.2018

Viete, kde ležalo až do druhej svetovej vojny mesto s najväčším podielom zrubových domov v strednej Európe? Na Šumave a boli nimi Volary. Miestne domy pritom neboli a nie sú typicky šumavské. Respektíve typovo spadajú do oblasti Álp a tak ďaleko na severe ich nikde inde nenájdete. Charakteristické pre ne je predovšetkým to, že sa v nich pod jednu strechu zmestilo celé hospodárstvo aj bývanie. viac »

Tip na jesenné prázdniny: 6 najzábavnejších miest v Českej republike

Tip na jesenné prázdniny:
24.10.2018

Jesenné prázdniny sú tu o chvíľu a my sme pre vás pri tej príležitosti pripravili seriál s tipmi na rodinnú dovolenku v okolitých krajinách. Tentoraz sme vybrali tie najlepšie zábavné parky pre deti v Českej republike. Pozor si však treba dávať na to, že naši západní susedia majú jesenné prázdniny o niečo skôr, a tak sú niektoré aktivity k dispozícii len do konca októbra. viac »

Najkrajšie vyhliadky v Českej republike - skvelý tip na fotovýlet (nielen na jeseň)

 České Švýcarsko, Česká
21.10.2018

Nádherné výhľady do krajiny nájdete v Českej republike snáď na každom kroku. Niektoré z nich sú však doslova omračujúce, zvlášť keď sem prídete na východ či západ slnka. Vybrali sme pre vás niekoľko tých najkrajších. viac »

Brniansky Špilberk: Najobávanejšie väzenie v Európe aj sídlo gestapa

Špilberk, Brno, Česká republika
04.10.2018

O brnianskom Špilberku ste už možno počuli. Málokto ale vie, že je to miesto plné paradoxov – slúži ako rozhľadňa, no vznikol ako kráľovský hrad, bol pevnosťou, ktorá zastavila Švédov a tiež tu býval jeden z najkrutejších žalárov Európy. Okrem toho ho ale dnes obklopuje nádherný park a pre potešenie srdca tu hrá pravidelne neobvyklá zvonkohra. viac »

Obrí hrad – jedno z najtajomnejších miest v Čechách

Obrí hrad – jedno
28.09.2018

V úplnom centre Šumavy bilo v praveku keltské srdce. Bolo ním hradisko Obrí hrad neďaleko Kašperských hôr – len ťažko prístupné v takmer tisícmetrovej nadmorskej výške, s drsnými podmienkami a zrejme nikdy neobývané. Je to miesto, kde podľa starých povestí žili obri a tiež je to miesto, o ktorom absolútne netušíme, prečo vzniklo a k čomu slúžilo. Záhad a tajomstiev je tu požehnane. viac »

Zámok v Buchloviciach: Barokový skvost, kde sa rokovalo o osudoch Európy

Zámok v Buchloviciach, Česká
18.09.2018

Zámok Buchlovice je barokovým skvostom nielen Zlínskeho kraja, ale aj Českej republiky, čo potvrdzuje i zápis do zoznamu jej národných kultúrnych pamiatok v roku 2001. Nachádza sa len pár kilometrov za hranicami, a tak poskytuje výbornú možnosť vidieť miesto, kde sa písali dejiny Európy, na vlastné oči. viac »

Nádherný súboj prírody a človeka - Soumarské rašelinisko

Soumarské rašelinisko, Česká republika
13.09.2018

Len máločo je pre Šumavu tak typické, ako rašeliniská. Mnoho ich ale prístupných nie je – nemožno sa tomu diviť, sú neschodné a nebezpečné. Soumarským rašeliniskom sa ale prejsť môžete. A to miestami, kde bývala niekoľko metrov vysoká vrstva rašeliny, kde kedysi vládla severská príroda, kde vznikla takmer polopúsť a kam sa pôvodná príroda len pomaly začína vracať. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Streda, 16. január. 2019. Meniny má Kristína.