Česko

Litomyšl oslavuje 20. výročie zápisu zámockého areálu do Zoznamu UNESCO

19.08.2019 |

Mesto Litomyšl si v tomto roku pripomína 20. výročie zapísania svojho zámockého areálu do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Je jedinou takouto pamiatkou vo východných Čechách. Vlani oslavovalo 450. výročie vzniku zámku, ktorý má na fasáde unikátnu výzdobu - vyše 8000 písaných sgrafitových štítov, každý s iným motívom.

Viac článkov

Metalová cesta, ktorú škoda nepoznať: Mladá Boleslav je viac než len liaheň áut

Mladá Boleslav
22.07.2019

Keď v roku 1895 Václav Laurin a Václav Klement zakladali v Mladej Boleslavi podnik na výrobu automobilov, vtedy ešte netušili, akú významnú charakteristickú črtu tomuto mestu dajú. Škoda ako jedna z najstarších svetových automobilových značiek neodmysliteľne k Mladej Boleslavi patrí, ale nielen tá ... viac »

Nemusíte precestovať celú republiku: Všetky jedinečné české ľudové stavby nájdete v starom ovocnom sade

Múzeum ľudových stavieb Kouřim
17.07.2019

Leto sa nám častokrát spája aj s prázdninami u starých rodičov a sebe vlastnou atmosférou dediny. Tam, kde to vonia nielen čerešňovým koláčom od babky, ale aj drevom či blízkou lúkou za humnami. Zasnívali ste sa pri týchto slovách a vrátili o pár rokov späť? Zavedieme vás na miesto, kde v starom ovocnom sade nájdete nielen dedinskú romantiku, ale aj originálne stavby českej ľudovej architektúry. viac »

Nový virtuálny sprievodca mapuje zaujímavosti na Slovensku a v Česku

Nový virtuálny sprievodca mapuje
03.06.2019

Nového virtuálneho sprievodcu po zaujímavostiach na Slovensku a v susednej Českej republike môže verejnosť využívať od soboty. Turistická aplikácia Xplór ponúka takmer 1000 turistických cieľov so základnými informáciami o pamiatkach, otváracích hodinách, vstupnom či tipmi, kam v okolí vyraziť. viac »

V tajomnom podzemí: Brno turistov láka do miest pod povrchom

Brno, Česká republika
07.05.2019

Dominanty miest sa turistom často podávajú doslova na dlani a vítajú ich už z diaľky. Výnimkou nie je ani moravská metropola Brno. Okrem katedrály sv. Petra a Pavla, hradu Špilberk či vily Tugendhat však ponúka aj iné zaujímavé miesta - tak trochu neviditeľné. Objavíte ich totiž až vtedy, keď zostúpite do tajomného podzemia. viac »

Stretnutie so skutočnou šľachtou: Na zámku Jemniště vás pohostia potomkovia Šternberkovcov

Zámok Jemniště, Česká republika
13.04.2019

Pozdravíte sa s pánom grófom či pani grófkou, ubytujete sa v zámockom apartmáne, ochutnáte dobroty miestnej cukrárne a... A ešte stále to nie je všetko, čo môžete na tomto mieste zažiť či vidieť. Na stredočeskom zámku Jemniště sa budete cítiť naozaj kráľovsky. viac »

Náš tip: Aké hrady a zámky v Českej republike tento rok nevynechať

Náš tip: Aké hrady
11.04.2019

Nová turistická sezóna, ktorá začína pre väčšinu pamiatok v apríli, prináša veľa noviniek. Jednou z nich je bližšie predstavenie šľachtickej rodiny Gallasov a Clam-Gallasov, ktorá v minulosti vlastnila mnoho zámkov, hradov a statkov. Bližšie ju môžete spoznať, keď sa vyberiete do severných Čiech. Naplánujte si výlety na hrad a zámok Frýdlant, hrad Grabštejn a zámok Lemberk, alebo do Hejnic a Liberca, a zoznámte sa s rodom, ktorého stopa sa ťahá českou históriou už viac ako 500 rokov. viac »

Orlické hory a Podorlicko - skvelý tip na dovolenku s deťmi

Velká Deštná
08.04.2019

Orlické hory a Podorlicko sou ideálnou oblasťou nielen pre tých, ktorí vyhľadávajú vznešenosť a krásu hôr, ale aj pre všetkých, čo dovolenku radi trávia aktívne spoznávaním histórie, kultúry a nových miest. Pozrite si pár zaujímavých tipov na miesta, ktoré stojí za to navštíviť. viac »

Zámok Kynžvart - výnimočné sídlo kancelára Metternicha

Zámok Kynžvart, Česká republika
01.04.2019

Plánujete výlet do Karlových Varov? Zastavte sa aj na neďalekom sídle niekdajšieho rakúskeho kancelára. Bol výborným diplomatom, ale aj vášnivým zberateľom. A práve túto svoju stopu zanechal na zámku Kynžvart. viac »

Na pražskú televíznu vežu sa vracajú populárne plastiky bábätiek

Na pražskú televíznu vežu
26.03.2019

Na Žižkovskú televíznu vežu v Prahe sa v piatok začali vracať plastiky lezúcich bábätiek. Nejde však o pôvodné sochy, ktoré už konštrukčne nevyhovovali. Prevádzkovateľ veže České rádiokomunikácie nechal preto zhotoviť nové plastiky s bezpečnejším ukotvením. viac »

Skrytý tromf Prahy: Múzeum Zemana patrí k tomu najlepšiemu, čo možno v Stovežatej vidieť a zažiť

Solárna loď Elektronemo v
24.03.2019

Metropola Českej republiky je pre slovenských cestovateľov obrovským lákadlom. Jej jedinou nevýhodou je hádam len to, že nikdy nie je dosť času na to, aby návštevník spoznal všetky jej krásy. Jednu atrakciu by ste však ani počas krátkej zastávky obísť nemali – múzeum Karla Zemana spolu s plavbou loďou je totiž zážitkom, na ktorý nezabudnete. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Streda, 21. august. 2019. Meniny má Jana.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa