Česko

Jáchymov a banské lokality v Krušných horách sú v svetovom Zozname UNESCO

11.10.2019 |

Nemecko-český banský región v Krušných horách Erzgebirge/Krušnohorie je od minulého mesiaca zapísaný na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Český Montanregión Krušnohorie s cezhraničným Saskom majú od 12. storočia súvisiacu banskú históriu i dlhodobý spoločný záujem o tento zápis.

Viac článkov

Len kúsok za hranicami: V Uherskom Brode je unikátna planetárna cesta i múzeum učiteľa národov

Uherský Brod
06.10.2019

Mesto Uherský Brod v susednom moravskom Slovácku má pre turistov viacero lákadiel. Z nich sú unikátne planetárna cesta v meste aj okolí i veľké múzeum učiteľa národov. viac »

Karlovy Vary - svetový unikát medzi kúpeľnými mestami

Kúpele Karlove Vary, Česká
18.09.2019

V aktuálnej nominácii 11 slávnych historických európskych kúpeľných miest na zápis na Zoznam svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO sú aj tri západočeské mestá - Mariánske Lázne, Františkove Lázne a Karlove Vary. Práve tie sú aj vďaka slávnemu filmovému festivalu najznámejšie. viac »

Nádherný zámok Chyše: Keď šľachtic vloží do starostlivosti celé srdce

Zámok Chyše na západe
15.09.2019

Český zámok Chyše v malebnom prostredí západných Čiech má za sebou pestrú minulosť, keď sa v ňom striedali majitelia a objekt z 12. storočia menil veľkosť, podobu aj využitie. Nechýbalo veľa a mohla byť z neho chátrajúca ruina, dnes sa však opäť skvie v plnej kráse a je skvelým príkladom toho, čo všetko dokáže jedna rodina, keď má skutočne chuť meniť veci k lepšiemu. viac »

Gastropotulky Českou republikou: 4 originálne múzeá, ktoré voňajú a chutia

Praha, Česká republika
03.09.2019

Počas letných dní radi čo-to aj ochutnáme a spoznáme niečo viac z gastronomického umenia. Nasledujúca „ochutnávka“ vás zavedie nielen do rôznych kútov Čiech, ale ponúkne aj zaujímavé tipy na nie tak celkom tradičné múzeá. viac »

Hluboká: Na slávnom zámku možno vidieť schwarzenberský poklad i granátnickú gardu

Zámok Hluboká
27.08.2019

Český zámok Hluboká má štyri prehliadkové trasy. Z nich nová je Hostinské pokoje na druhom poschodí zámku. viac »

Tip na výlet do Bielych Karpát: Zaniknuté remeslá a živá ekológia v Kopaniciach

Tip na výlet do
24.08.2019

Náš dnešný tip na výlet je inšpiráciou k spoznaniu prírodného bohatstva Bielych Karpát a najmä k prepojeniu človeka s prírodou, ktoré tu už po veky funguje. Navštívime malú obec Komňa, vydáme sa do Bojkovíc a zamierime do populárnej obce Žítková. viac »

Prahou na vlnách: Najkrajší pohľad na Stovežatú je z Vltavy

Loď na Vltave
23.08.2019

Vymeňte rušné uličky stovežatej za pokojnú hladinu Vltavy a vychutnajte si Prahu „na vlnkách.“ Metropola Čiech je krásna aj od lodného kormidla a ponúka históriu, romantiku aj potešenie pre gurmánov. viac »

Litomyšl oslavuje 20. výročie zápisu zámockého areálu do Zoznamu UNESCO

Litomyšl
19.08.2019

Mesto Litomyšl si v tomto roku pripomína 20. výročie zapísania svojho zámockého areálu do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Je jedinou takouto pamiatkou vo východných Čechách. Vlani oslavovalo 450. výročie vzniku zámku, ktorý má na fasáde unikátnu výzdobu - vyše 8000 písaných sgrafitových štítov, každý s iným motívom. viac »

Metalová cesta, ktorú škoda nepoznať: Mladá Boleslav je viac než len liaheň áut

Mladá Boleslav
22.07.2019

Keď v roku 1895 Václav Laurin a Václav Klement zakladali v Mladej Boleslavi podnik na výrobu automobilov, vtedy ešte netušili, akú významnú charakteristickú črtu tomuto mestu dajú. Škoda ako jedna z najstarších svetových automobilových značiek neodmysliteľne k Mladej Boleslavi patrí, ale nielen tá ... viac »

Nemusíte precestovať celú republiku: Všetky jedinečné české ľudové stavby nájdete v starom ovocnom sade

Múzeum ľudových stavieb Kouřim
17.07.2019

Leto sa nám častokrát spája aj s prázdninami u starých rodičov a sebe vlastnou atmosférou dediny. Tam, kde to vonia nielen čerešňovým koláčom od babky, ale aj drevom či blízkou lúkou za humnami. Zasnívali ste sa pri týchto slovách a vrátili o pár rokov späť? Zavedieme vás na miesto, kde v starom ovocnom sade nájdete nielen dedinskú romantiku, ale aj originálne stavby českej ľudovej architektúry. viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Utorok, 22. október. 2019. Meniny má Sergej.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa