Príroda

Príšerné správy z Austrálie: Lesné požiare už zabili vyše miliardu zvierat

12.01.2020 |

Ničivé lesné požiare v Austrálii podľa odhadov zabili už vyše miliardu zvierat. Tvrdí to ekológ Chris Dickman z University of Sydney a tiež austrálska pobočka Svetového fondu na ochranu prírody (WWF-Australia).

Viac článkov

Filmári strávili tri mesiace v spoločnosti levov: Polovica mláďat sa nedožije prvých narodenín (ROZHOVOR)

Filmári strávili tri mesiace
11.01.2020

Aké zviera sa vám vybaví ako prvé, keď sa povie Afrika? Väčšina ľudí si čierny kontinent určite spája s levmi. Tieto majestátne mačkovité šelmy sú síce kráľmi džungle, ale najmä ide o zraniteľných členov ekosystému. Viac o nich v rozhovore prezradili dokumentaristi, ktorí ich pozorovaním strávili tri mesiace. viac »

Nadpriemerné teploty menia obľúbené destinácie: Na Malorke kvitnú mandľovníky, Fínsku chýba sneh

Ľudia lyžujú na umelom
10.01.2020

Klimatické zmeny sú témou, ktorú mnohí ľudia podceňujú. Aktuálna zima s rekordne vysokými teplotami však aj najväčším pochybovačom dokazuje, že s našou planétou sa skutočne niečo deje. Vidno to aj v obľúbených destináciách, kde sa príroda správa inak, ako sme boli doteraz zvyknutí. Fínsko zažíva neobvykle mierny január a juh krajiny je bez snehu, na Malorke farmárov znepokojuje predčasné zakvitnutie mandľovníkov. viac »

TOP 7 prírodných zázrakov Fínska

Národný park Nuuksio
05.01.2020

Severské štáty nás asi nikdy neprestanú prekvapovať svojimi prírodnými krásami. Fínsko je známe ako krajina tisícich jazier, ale vo svojom talóne má oveľa viac podobných tromfov. Stačí zájsť len kúsok za Helsinki, aby ste mohli spoznávať jeho skryté krásy. Týchto sedem prírodných zázrakov vás presvedčí o tom, že by ste vašu najbližšiu cestu mali plánovať do týchto končín. viac »

Výnimočný obyvateľ Polonín: Príbeh zubra hrivnatého sa začal pred 15 rokmi

Zubor hrivnatý v Minizoo
29.12.2019

Po 15 rokoch od vypustenia prvých piatich zubrov hrivnatých v Národnom parku (NP) Poloniny sa ich počet zvýšil na 40. Uviedla to na svojej internetovej stránke Štátna ochrana prírody (ŠOP). Päť jedincov z Holandska, Talianska a Švajčiarska odchovali v zajatí. Ich vypustenie bolo pokusom vrátiť zubra do voľnej prírody Slovenska. Vďaka osemnásobnému nárastu populácie ochranári tvrdia, že zubor je stále ohrozeným druhom, no už nehrozí jeho bezprostredné vyhynutie. viac »

Ľudia v Tatrách napriek zákazu kŕmia zver, môžu ju usmrtiť

Ľudia v Tatrách napriek
27.12.2019

Neodborné prikrmovanie zveri môže viesť k jej úmrtiu. Pre agentúru SITA to povedal zoológ TANAP-u Jozef Hybler. Povolenie prikrmovať zver vo Vysokých Tatrách majú iba pracovníci Štátnych lesov TANAP-u, poľovníci a súkromní vlastníci lesov. Aj napriek všeobecne záväznému nariadeniu mesta Vysoké Tatry, ktoré zakazuje prikrmovanie divej zveri, však niektorí obyvatelia nariadenie nerešpektujú a zvieratám v blízkosti obydlí nechávajú jedlo. viac »

OBRAZOM Indické jazero Pong je v zime útočiskom tisícok migrujúcich vtákov

Príroda Indie
22.12.2019

India má povesť magickej krajiny, kam turisti cestujú predovšetkým kvôli pamiatkam a duchovným zážitkom. Zaujímavá je však aj pre svoje prírodné bohatstvo. Pozrite si našu fotoreportáž z oblasti Nagrota Surion, kde sa jazero Pong stáva v zimných mesiacoch útočiskom pre tisícky migrujúcich vodných vtákov. viac »

Zákerní vrahovia či obete filmového priemyslu: 7 najšokujúcejších útokov veľkého bieleho žraloka

Na snímke Juana Oliphanta
20.12.2019

Veľké biele žraloky sú nespochybniteľnými vládcami oceánov. Právom ich vnímame ako predátorov, pre ktorými by sme sa aj my mali mať pri pobyte vo vode na pozore. Je ale hystéria, ktorá okolo nich zásluhou hollywoodskeho trháku Stevena Spielberga vznikla, skutočne oprávnená? viac »

Návštevníkov pláže vydesili tisícky penisov: Podivná hračka prírody je vraj skvelou delikatesou

Urechis unicinctus
18.12.2019

Keď si myslíte, že vás už nič nemôže prekvapiť, matka príroda vytiahne ďalšie eso z rukáva. Presvedčiť sa o tom nedávno mohli aj návštevníci pláže, ktorú pokrývali tisícky útvarov, silno pripomínajúcich mužský penis. viac »

V stopách tajomnej chupacabry: Krvilačný upír, návštevník z vesmíru alebo prašivý pes?

Chupacabra
16.12.2019

Bájne príšery ako snežný muž Yeti alebo tajomný tvor na dne škótskeho jazera Loch Ness dodnes fascinujú tisíce milovníkov tajomstiev i profesionálnych záhadológov. Podobné príbehy kolujú medzi ľuďmi už mnoho rokov, v prípade tretej najpopulárnejšej legendy však svedectvá nesiahajú tak ďaleko do minulosti. El Chupacabra (čupakabra) je záhadné stvorenie, ktoré trápi predovšetkým farmárov v južnej a strednej Amerike a na juhu Spojených štátov. Ako je ale možné, že prvé zmienky o chladnokrvnom, krv sajúcom predátorovi pochádzajú až z roku 1995? A prečo sa svedkovia nie sú schopní dohodnúť, čo v skutočnosti videli? viac »

Šokujúce zistenia vedcov: Tučniaky sú úchylákmi zvieracej ríše, z ich praktík vám bude zle

Tučniaky okaté
13.12.2019

Všetci dospelí veľmi dobre vedia, že sex je prirodzenou súčasťou života ľudí aj zvierat. Hovorí sa však, že človek jediný sa mu oddáva kvôli telesnému potešeniu, všetci ostatní "to" robia iba s cieľom rozmnožovať sa. Podľa vedcov to nie je pravda a aj mnohé živočíchy vyhľadávajú telesné radovánky len kvôli slasti. A tučniaky okaté nemajú v tomto smere skutočne žiadne zábrany... viac »


<< Predchádzajúci 1 2 3 4 5 Nasledujúci >>
Nedeľa, 19. január. 2020. Meniny má Drahomíra, Sára.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa