Príroda

To je ale maco! Fotograf zachytil zrejme najtučnejšieho medveďa na svete

27.03.2020 |

Hovorí sa, že v USA je všetko väčšie a zdá sa, že to platí aj o ľadových medveďoch. Ten, ktorého zachytil fotograf na Aljaške, má podľa odhadov takmer 700 kilogramov, čo je o štvrť tony viac, než je bežné.

Viac článkov

Vtákopysk patrí k najunikátnejším živočíchom, jeho budúcnosť je však neistá

Vtákopysk
22.01.2020

Austrálski vedci upozorňujú v novej štúdii na výrazný úbytok populácií vtákopyska, obojživelného vajcorodého cicavca s charakteristickým zobákom. Varujú, že v prípade pokračovania tohto trendu môže tomuto unikátnemu živočíchovi hroziť vyhynutie, informovala v pondelok agentúra DPA. viac »

Svetové oceány sa rekordne rýchlo otepľujú, za všetko môžu ľudia

Svetové oceány sa rekordne
21.01.2020

Svetové oceány dosiahli v roku 2019 rekordnú teplotu, pričom tempo ich otepľovania sa neustále zvyšuje. Vyplýva to zo štúdie, ktorú v utorok zverejnil čínsky odborný časopis Pokroky v atmosférickej vede. Informovala o tom agentúra DPA. viac »

V okolí Mount Everestu rastie čoraz viac rastlín, hrozia záplavy

Mt. Everest
20.01.2020

V okolí Mount Everestu, ako aj v ďalších častiach Himalájí, ktoré sú jedným z najrýchlejšie otepľujúcich sa regiónov na svete, rastie čoraz viac trávnatého a krovinatého porastu. Zistili to britskí vedci na základe skúmania satelitných snímok. viac »

Príšerné správy z Austrálie: Lesné požiare už zabili vyše miliardu zvierat

Lesné požiare v Austrálii
12.01.2020

Ničivé lesné požiare v Austrálii podľa odhadov zabili už vyše miliardu zvierat. Tvrdí to ekológ Chris Dickman z University of Sydney a tiež austrálska pobočka Svetového fondu na ochranu prírody (WWF-Australia). viac »

Filmári strávili tri mesiace v spoločnosti levov: Polovica mláďat sa nedožije prvých narodenín (ROZHOVOR)

Filmári strávili tri mesiace
11.01.2020

Aké zviera sa vám vybaví ako prvé, keď sa povie Afrika? Väčšina ľudí si čierny kontinent určite spája s levmi. Tieto majestátne mačkovité šelmy sú síce kráľmi džungle, ale najmä ide o zraniteľných členov ekosystému. Viac o nich v rozhovore prezradili dokumentaristi, ktorí ich pozorovaním strávili tri mesiace. viac »

Nadpriemerné teploty menia obľúbené destinácie: Na Malorke kvitnú mandľovníky, Fínsku chýba sneh

Ľudia lyžujú na umelom
10.01.2020

Klimatické zmeny sú témou, ktorú mnohí ľudia podceňujú. Aktuálna zima s rekordne vysokými teplotami však aj najväčším pochybovačom dokazuje, že s našou planétou sa skutočne niečo deje. Vidno to aj v obľúbených destináciách, kde sa príroda správa inak, ako sme boli doteraz zvyknutí. Fínsko zažíva neobvykle mierny január a juh krajiny je bez snehu, na Malorke farmárov znepokojuje predčasné zakvitnutie mandľovníkov. viac »

TOP 7 prírodných zázrakov Fínska

Národný park Nuuksio
05.01.2020

Severské štáty nás asi nikdy neprestanú prekvapovať svojimi prírodnými krásami. Fínsko je známe ako krajina tisícich jazier, ale vo svojom talóne má oveľa viac podobných tromfov. Stačí zájsť len kúsok za Helsinki, aby ste mohli spoznávať jeho skryté krásy. Týchto sedem prírodných zázrakov vás presvedčí o tom, že by ste vašu najbližšiu cestu mali plánovať do týchto končín. viac »

Výnimočný obyvateľ Polonín: Príbeh zubra hrivnatého sa začal pred 15 rokmi

Zubor hrivnatý v Minizoo
29.12.2019

Po 15 rokoch od vypustenia prvých piatich zubrov hrivnatých v Národnom parku (NP) Poloniny sa ich počet zvýšil na 40. Uviedla to na svojej internetovej stránke Štátna ochrana prírody (ŠOP). Päť jedincov z Holandska, Talianska a Švajčiarska odchovali v zajatí. Ich vypustenie bolo pokusom vrátiť zubra do voľnej prírody Slovenska. Vďaka osemnásobnému nárastu populácie ochranári tvrdia, že zubor je stále ohrozeným druhom, no už nehrozí jeho bezprostredné vyhynutie. viac »

Ľudia v Tatrách napriek zákazu kŕmia zver, môžu ju usmrtiť

Ľudia v Tatrách napriek
27.12.2019

Neodborné prikrmovanie zveri môže viesť k jej úmrtiu. Pre agentúru SITA to povedal zoológ TANAP-u Jozef Hybler. Povolenie prikrmovať zver vo Vysokých Tatrách majú iba pracovníci Štátnych lesov TANAP-u, poľovníci a súkromní vlastníci lesov. Aj napriek všeobecne záväznému nariadeniu mesta Vysoké Tatry, ktoré zakazuje prikrmovanie divej zveri, však niektorí obyvatelia nariadenie nerešpektujú a zvieratám v blízkosti obydlí nechávajú jedlo. viac »

OBRAZOM Indické jazero Pong je v zime útočiskom tisícok migrujúcich vtákov

Príroda Indie
22.12.2019

India má povesť magickej krajiny, kam turisti cestujú predovšetkým kvôli pamiatkam a duchovným zážitkom. Zaujímavá je však aj pre svoje prírodné bohatstvo. Pozrite si našu fotoreportáž z oblasti Nagrota Surion, kde sa jazero Pong stáva v zimných mesiacoch útočiskom pre tisícky migrujúcich vodných vtákov. viac »


Sobota, 28. marec. 2020. Meniny má Soňa.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa