Príroda

Strety s medveďom klesajú: Zabezpečené stojiská na odpad sa v Tatrách osvedčili

12.12.2018 |

Strety človeka s medveďom hnedým na území najstaršieho národného parku na Slovensku klesajú. Situáciu pomáhajú podľa envirorezortu riešiť zabezpečené kontajnerové stojiská na komunálny odpad. „Desiatky ich pribudli za posledné tri roky vďaka podpore Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v meste Vysoké Tatry, Štrbe či v obci Podkonice v Nízkych Tatrách. Prostredníctvom Environmentálneho fondu vyčerpali na tento účel bezmála 1,4 milióna eur,“ uviedol hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák.

Viac článkov

FOTO na zaplakanie: Lykožrútová kalamita má byť tento rok najrozsiahlejšia

Lykožrútová kalamita má byť
29.09.2018

Podľa lesníckych odborníkov sa lykožrútová kalamita na Slovensku zhoršuje. Ponechanie zvyškov dreva v lesoch podľa nich zásadne sťažuje situáciu so šírením podkôrneho hmyzu a celkové zdravie lesa. viac »

VIDEO Fascinujúci úkaz pri Londýne: V Temži plávala malá veľryba

Mauyak, bieluha morská
26.09.2018

V rieke Temža neďaleko britskej metropoly Londýn spozorovali v utorok zriedkavého morského cicavca - bieluhu žltobielu. Veľrybu ako prvý spozoroval ekológ a ornitológ Dave Andrews, ktorý uviedol, že sa kŕmila pri člnoch v okolí mesta Gravesend v anglickom grófstve Kent. Informovala o tom agentúra AP. viac »

Strašidelné FOTO: Grécku pláž obalila megapavučina

Na snímke husté pavučiny,
25.09.2018

Tisíce malých pavúčikov v meste Etoliko na západe Grécka zahalili stromy, kríky a nízke rastliny na pobreží do hustých pavučín. Fascinujúce, až strašidelné fotografie priniesla v piatok agentúra AP. viac »

Vedci navrhujú premeniť Saharu na obrovskú veternú a slnečnú elektráreň

Erg Chebbi
13.09.2018

Medzinárodný tím klimatológov, vedcov z iných odborov a odborníkov z oblasti energetiky je presvedčený, že ľudstvu by výrazne pomohlo, keby na Sahare vznikli obrovské plochy posiate solárnymi panelmi a veternými turbínami. viac »

Turistický boom v Kaktoviku: Všetci sem jazdia kvôli vzácnemu zvieraťu

Turistický boom v Kaktoviku:
09.09.2018

Nebývalý rozmach turizmu zažíva v posledných rokoch dedinka Kaktovik ležiaca na pobreží ostrova Barter v americkom štáte Aljaška. Dôvodom zvýšeného záujmu cestovateľov sú ľadové medvede, ktoré trávia čoraz viac času v okolí dediny než na zmenšujúcich sa ľadových kryhách, priblížila v utorok agentúra AP. viac »

Európa čelí vymieraniu vtáčích druhov, za väčšinu hrozieb je zodpovedný človek

Aj Európa čelí znepokojivému
07.09.2018

V Európe sú najviac ohrozené vzácne druhy vtákov, ako napríklad sova snežná, alka bielobradá či hrdlička poľná. Vyplýva to zo správy Stav vtáctva vo svete v roku 2018 (State of the World's Birds 2018), ktorú zverejnila environmentálna organizácia BirdLife International. viac »

Najohrozenejší primát na svete: Takmer všetkým lemurom hrozí vyhynutie

Lemur
03.09.2018

Takmer všetkým druhom lemurov hrozí vyhynutie. Tvrdí to medzinárodná skupina ochrancov prírody, ktorá vypracovala analýzu stavu populácií týchto primátov. Odborníci vyhodnotili a porovnali najnovšie výskumy venované lemurom a tomu, čo ohrozuje ich habitáty a prežitie. Zhodli sa pritom, že lemury sú najohrozenejšie primáty na svete. viac »

Drsná krása jazier a údolí: 7 TOP miest Škótskej vysočiny

Quiraing , Škótska vysočina
31.08.2018

Škótska vysočina patrí medzi najkrajšie miesta v Európe. I kvôli tomu si ju vybralo mnoho filmových štábov, ktoré tam nakrúcali rôzne filmy a seriály ako napríklad Hry o tróny alebo Statočné srdce. Týchto sedem miest vám ponúkne zaujímavé zastávky počas vášho výletu v týchto končinách. viac »

Slováci ročne použijú miliardu PET fliaš, vytriedia asi len tri pätiny

Dobrovoľní hasiči z Jasova,
27.08.2018

Na Slovensku sa každý rok uvedie na trh viac ako 34.000 ton PET fliaš. Vyplýva to z odhadu Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) pri Ministerstve životného prostredia SR. "Podľa týchto odhadov sú hlásenia výrobcov podhodnotené o takmer 30 percent a skutočná miera triedenia PET fliaš je približne 62 percent," upozornil IEP na svojom facebookovom profile. viac »

Láska nepozná hraníc: Kosatka smútila nad smrťou mláďaťa 17 dní

Láska nepozná hraníc: Kosatka
14.08.2018

Samička kosatky dravej sa po 1600 kilometrov dlhej "púti žiaľu" v mori, keď smútila nad smrťou svojho mláďaťa a najmenej 17 dní niesla na hlave jeho telo, už vrátila k lovu a k šanteniu so svojím húfom. V pondelok o tom informoval portál spravodajskej televízie Sky News s odvolaním sa na výskumníkov. viac »


Streda, 12. december. 2018. Meniny má Otília.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa