Príroda

Ryanair a uhoľné elektrárne: Tak vyzerá desiatka najväčších znečisťovateľov v Európe

04.04.2019 |

Írska letecká spoločnosť Ryanair patrí medzi desiatich najväčších znečisťovateľov v Európe. Ukázali to údaje európskej spoločnosti Transport & Environment. Je to prvýkrát, čo sa firma, ktorá neprevádzkuje uhoľné elektrárne, dostala na vrchol rebríčka.

Viac článkov

Uhynul najosamelejší slimák na svete a s ním aj celý jeho druh

Slimák
15.01.2019

Osamelý George, posledný slimák svojho druhu na svete, uhynul a s ním aj celý jeho druh. Sám pritom žil už takmer od narodenia a preto si vyslúžil prezývku najosamelejší slimák na svete, informovala tento týždeň spravodajská televízia CNN. viac »

Kamzíky stretnete aj na turistických chodníkoch, tuhá zima a sneh ich nútia migrovať nižšie

Kamzíky stretnete aj na
09.01.2019

Keď sa vo Vysokých Tatrách ochladí hlboko pod bod mrazu a snehová pokrývka dosiahne niekedy výšku až nad kamzičie rožky, tieto zvieratá sa často presúvajú do nižších nadmorských výšok. Tu sa dá nájsť potrava a noci nie sú také nevľúdne a bičované vetrami ako na vrcholkoch štítov. viac »

Orol je jedným zo symbolov Slovenska, ohrozuje ho však človek

Orol, Albánsko
04.01.2019

Orol je jedným zo symbolov Slovenska, predstavuje slobodu, silu a vznešenosť. Ide o zákonom chráneného živočícha. V Tatranskom národnom parku (TANAP) evidujú ochranári v súčasnosti dva druhy orlov. Jedným je orol skalný, ktorý celý rok žije v lokalite Tatier. Druhým orol krikľavý. Žije v podhorí a na zimu odlieta do teplých krajín. viac »

Sopku Anak Krakatau by ste po erupcii ledva spoznali: Scvrkla sa na tretinu

Indonézska sopka Anak Krakatau
30.12.2018

Indonézska sopka Anak Krakatau stratila dve tretiny svojej výšky a až tri štvrtiny celkovej hmotnosti po tom, čo sa minulý týždeň pri niekoľkých erupciách zosunuli do mora milióny kubických metrov skál a ďalších úlomkov a vyvolali smrtonosnú prívalovú vlnu cunami. viac »

Myšiarky ušaté trávia zimu v mestách, často sú ich na jednom strome desiatky

Myšiarka ušatá
27.12.2018

Myšiarky ušaté pravidelne trávia zimu v mestách. Na jednom strome sa ich pritom môžu zdržiavať desiatky, čo je fenomén, ktorý odborníkov fascinuje. "Spočítať, koľko myšiarok odpočíva v korunách stromov, nie je vôbec jednoduché. Mali sme prípady, kedy nám miestni ľudia povedali, že na tuji sedia tri sovy. V skutočnosti sme ich narátali 26," opisuje Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku. viac »

Strašný masaker: V zálive na Novom Zélande našli šesť tuleních mláďat bez hláv

Tueň
20.12.2018

V zálive na novozélandskom Južnom ostrove našli telá šiestich tuleních mláďat bez hláv. Jedenásťmesačné mláďatá objavili v pondelok v Scenery Nook pri meste Christchurch, informovali zástupcovia Department of Conservation (DOC). viac »

Celosvetová teplota môže do roku 2100 vzrásť o 3 až 5 stupňov

Celosvetová teplota môže do
19.12.2018

Svetové teploty by mohli do konca storočia vzrásť o tri až päť stupňov Celzia, čím by bol výrazne prekročený záväzok zabrániť otepleniu planéty o viac ako dva stupne, prijatý v roku 2015 počas parížskej konferencie o klimatickej zmene. Vyplýva to zo zistení Svetovej meteorologickej organizácie (WMO). viac »

Fínski vedci vyvinuli vakcínu na boj proti vymieraniu včiel

Včela
17.12.2018

Fínski vedci podľa vlastného vyjadrenia vyvinuli prvú vakcínu na svete, ktorá chráni včely pred chorobami. Prináša to nádej na riešenie drastického poklesu stavu tohto hmyzu, čo by mohlo v budúcnosti spôsobiť globálnu potravinovú krízu, informovala v piatok tlačová agentúra AFP. viac »

Strety s medveďom klesajú: Zabezpečené stojiská na odpad sa v Tatrách osvedčili

Medveď hnedý testuje novú
12.12.2018

Strety človeka s medveďom hnedým na území najstaršieho národného parku na Slovensku klesajú. Situáciu pomáhajú podľa envirorezortu riešiť zabezpečené kontajnerové stojiská na komunálny odpad. „Desiatky ich pribudli za posledné tri roky vďaka podpore Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v meste Vysoké Tatry, Štrbe či v obci Podkonice v Nízkych Tatrách. Prostredníctvom Environmentálneho fondu vyčerpali na tento účel bezmála 1,4 milióna eur,“ uviedol hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák. viac »

Pár minút v raji: Nádherné VIDEO Martina a Mimy pohladí dušu milovníkov hôr

Dolomity
12.12.2018

Každý milovník hôr potvrdí, že talianske Dolomity patria k najkrajším častiam našej planéty. Dôkazom ich výnimočnosti je aj zápis v Zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO. Ak zvažujete, kam sa najbližšie vybrať na výlet, možno vás navnadí najnovšie video z produkcie Hike the World. viac »


Streda, 24. apríl. 2019. Meniny má Juraj.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa