Príroda

Plastové peklo na slovenský spôsob: Nádrž Ružín sa zmenila na smetisko

20.11.2019 |

Vodná nádrž sa opäť zmenila na smetisko po tom, ako po výdatných dažďoch skončil odpad z brehov vo vode. Vodohospodári predpokladajú, že v tomto roku ho vytiahnu viac ako vlani. Nasvedčuje to aktuálna situácia po minulotýždňovej povodni na tokoch riek Hornád a Hnilec. Aktuálny pohľad na fotografie nádrže je tragický.

Viac článkov

Zoo Bojnice chová najnebezpečnejšieho vtáka na svete

Kazuár
26.07.2019

Národná zoologická záhrada Bojnice chová jedného z najnebezpečnejších vtákov na svete. Je ním austrálsky kazuár, ktorého medzinárodný deň si dnes Zoo pripomína edukačnými aktivitami o živote tohto zaujímavého živočícha. Ako informoval hovorca bojnickej zoologickej záhrady Jaroslav Slašťan, kazuára považujú za najnebezpečnejšieho vtáka na Zemi. viac »

Množia sa správy o útokoch žralokov: Skutočne sa máme báť cestovať k moru?

Na snímke Juana Oliphanta
23.07.2019

V ostatnom čase sa v médiách objavuje čoraz viac šokujúcich správ o útokoch žralokov na človeka. Po desivom napadnutí mladej ženy na Bahamách, ktorú doslova roztrhala skupina žralokov tigrích, pohrýzol blízko bahamského ostrovčeka Great Guana Cay žraločí predátor turistov pri šnorchlovaní. Navyše Slovákmi milovanú prázdninovú destináciu Chorvátsko momentálne desí záznam nemeckého turistu, na ktorom v blízkosti Makarskej riviéry zachytil žraloka mako. Naozaj nám teraz hrozí nebezpečenstvo aj v európskych letoviskách? viac »

Rašeliniská Krivý kút a Trstinné lúky - veľmi neobvyklý kúsok našej krajiny

Rašelinisko Trstinné lúky
19.07.2019

V katastri mesta Spišská Belá, okres Kežmarok môžete navštíviť dve veľmi neobvyklé miesta. Podarilo sa tu totiž obnoviť rašeliniská Krivý kút a Trstinné lúky, ktoré boli zničené predchádzajúcou ťažbou rašeliny v 50. a 60. rokoch minulého storočia. Kľúčovou úlohou revitalizácie bola stabilizácia vodného režimu tak, aby podzemná voda siahala až k povrchu terénu a dosiahlo sa trvalé zamokrenie. Až keď je vrstva rašeliny nasýtená vodou, sú vytvorené vhodné podmienky pre jej opätovný rast. viac »

Výnimočný tvor, ktorý patrí ku každej letnej dovolenke: Top zaujímavosti o cikádach

Cikáda
08.07.2019

Dovolenky pri mori majú svoju špecifickú vôňu, chuť, ale aj zvuk. O ten sa za horúcich večerov a nocí starajú cikády – drobné nenápadné tvory s pozoruhodným životom. viac »

Robert Downey Jr. plánuje vyčistiť planétu s pomocou robotov

Robert Downey Jr. plánuje
17.06.2019

Americký herec Robert Downey Jr. plánuje vyčistiť planétu s pomocou robotov a pokročilej technológie. viac »

Stredozemné more sa plní plastmi: Toto sú najznečistenejšie dovolenkové destinácie

Stredozemné more sa plní
08.06.2019

V Stredozemnom mori skončí každý rok viac než 500.000 ton plastového odpadu, pričom k tomuto množstvu významne prispievajú aj dovolenkári. Konštatuje to správa, ktorú v piatok zverejnil Svetový fond na ochranu prírody (WWF). viac »

Doba plastová: Umelohmotný odpad už zabíja aj jelene

Na snímke črieda jeleňov
31.05.2019

V meste Nara v Japonsku uhynulo od marca už šesť jeleňov sika (Cervus nippon), ktorým v žalúdkoch našli veľké množstvo plastov. Upozornila na to miestna organizácia na ochranu týchto zvierat, ktoré sa voľne pohybujú po meste a sú obľúbenou turistickou atrakciou. viac »

Národný park Jasper - domov druhého najväčšieho ľadovcového jazera na svete

Národný park Jasper
30.05.2019

Že Kanada ľudstvo fascinuje svojou prekrásnou prírodou, na to už sme si tak akosi zvykli. Stále však zostávame v nemom úžase nad niektorými konkrétnymi scenériami. Tentokrát sa nám to stalo pri druhom najväčšom ľadovcovom jazere na svete. viac »

Smutná správa: Zomrel posledný samec nosorožca sumatrianskeho v Malajzii

Posledný samec nosorožca sumatrianskeho
29.05.2019

V Malajzii zomrel posledný tamojší samec ohrozeného nosorožca sumatrianskeho (Dicerorhinus sumatrensis). Úmrtie nosorožca Tama potvrdila v pondelok na sociálnej sieti Facebook Bornejská aliancia pre nosorožce (BORA), podľa ktorej pred smrťou trpel zlyhaním orgánov. V krajine po jeho smrti zostal už len jediný žijúci jedinec tohto vzácneho druhu nosorožca - samica Iman, ktorá, ako Tam, žije v prírodnej rezervácii. viac »

Príšerný odhad: Kokosové ostrovy pokrýva 414 miliónov kusov plastového odpadu

Pláž Marunda
28.05.2019

Odľahlé austrálske súostrovie v Indickom oceáne je podľa odhadov zamorené 414 miliónmi kusov plastového odpadu. Znečistenie Kokosových ostrovov predstavuje 238 ton plastového odpadu, uvádza sa v novej štúdii, zverejnenej vo vedeckom časopise Scientific Reports. viac »


Štvrtok, 21. november. 2019. Meniny má Elvíra.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa