Príroda

Apokalyptický pohľad: Sibír trápi krvavá rieka a čierny sneh

20.02.2019 |

Keď sa v septembri 2016 sfarbila sibírska rieka Daldykan dočervena, mnohí Rusi v tom videli znamenie osudu a začali sa pripravovať na najhoršie. Napokon vysvitlo, že za všetko zrejme môže odpad z metalurgického závodu a žiadna apokalypsa sa nekoná. Podobné obavy sa ale zasa opakujú. Keď zmenil farbu aj ďalší z ruských tokov a z neba začal padať čierny sneh, v domácich to vyvolalo zdesenie. Vysvetlenia týchto úkazov ale dokazujú jediné - najväčšiu skazu si pripravujeme sami.

Viac článkov

Fínski vedci vyvinuli vakcínu na boj proti vymieraniu včiel

Včela
17.12.2018

Fínski vedci podľa vlastného vyjadrenia vyvinuli prvú vakcínu na svete, ktorá chráni včely pred chorobami. Prináša to nádej na riešenie drastického poklesu stavu tohto hmyzu, čo by mohlo v budúcnosti spôsobiť globálnu potravinovú krízu, informovala v piatok tlačová agentúra AFP. viac »

Strety s medveďom klesajú: Zabezpečené stojiská na odpad sa v Tatrách osvedčili

Medveď hnedý testuje novú
12.12.2018

Strety človeka s medveďom hnedým na území najstaršieho národného parku na Slovensku klesajú. Situáciu pomáhajú podľa envirorezortu riešiť zabezpečené kontajnerové stojiská na komunálny odpad. „Desiatky ich pribudli za posledné tri roky vďaka podpore Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v meste Vysoké Tatry, Štrbe či v obci Podkonice v Nízkych Tatrách. Prostredníctvom Environmentálneho fondu vyčerpali na tento účel bezmála 1,4 milióna eur,“ uviedol hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák. viac »

Pár minút v raji: Nádherné VIDEO Martina a Mimy pohladí dušu milovníkov hôr

Dolomity
12.12.2018

Každý milovník hôr potvrdí, že talianske Dolomity patria k najkrajším častiam našej planéty. Dôkazom ich výnimočnosti je aj zápis v Zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO. Ak zvažujete, kam sa najbližšie vybrať na výlet, možno vás navnadí najnovšie video z produkcie Hike the World. viac »

Tajomný útvar na dne mora: Dokonalé kruhové obrazce vytvára len jediný tvor

Kruhy v obilí sú
08.12.2018

Bezchybne vytvorené kruhy v obilí sú opradené mnohými záhadami. Mnohí veria, že presné geometrické obrazce v tak veľkom rozmere jednoducho nemohol vytvoriť človek. Keď preto v Japonsku objavili podobný úkaz na dne mora, lovci senzácií ich opäť vzrušene pripisovali mimozemšťanom. Vedci však dokázali, že autorom tohto zázraku je drobná nenápadná rybička. viac »

V Poľsku otvorili konferenciu OSN o zmene klímy: Čelíme katastrofe globálnych rozmerov

Zhromaždenie austrálskych študentov vyzývajúcich
04.12.2018

Generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil v pondelok na oficiálnom otvorení Konferencie OSN o zmene klímy (COP24) v Poľsku, že svet má veľký problém s klimatickou zmenou. Britský prírodovedec David Attenborough dodal, že klimatické zmeny predstavujú pre ľudstvo najväčšiu hrozbu za uplynulé tisícky rokov. Podľa neho by mohli viesť k pádu civilizácií a vyhynutiu "väčšiny prírodného sveta", informuje stanica BBC. viac »

Tempo ťažby v pralesoch narastá, podľa Brazílčanov je globálne otepľovanie len marxistickým spiknutím

Amazonský prales, Brazília
29.11.2018

Brazília za posledný rok vyťažila takmer 8-tisíc štvorcových kilometrov lesa, čím sa aktuálny rok stal najničivejším pre dažďové pralesy za posledné desaťročie. Podľa miestnych ekológov sa však treba pripraviť na ešte horšie časy. Tie nastanú po tom, ako 1. januára do svojej funkcie nastúpi novozvolený prezident Jair Bolsonaro, ktorý sa otvorene pasuje do polohy nepriateľa ochrany životného prostredia a významnými sponzormi jeho kampane boli najväčšie ťažiarske spoločnosti. „Situácia je znepokojivá. Je to zlé, ale bude ešte horšie,“ hovorí pre britský denník The Guardian Marcio Astrini z brazílskej pobočky Greenpeace. viac »

Vedci vyriešili ďalšiu záhadu prírody: Prečo vombat kaká kocky?

Vombat
23.11.2018

Vedci sú presvedčení, že vyriešili jednu z najpáchnucejších záhad zvieracej ríše - ako vombaty produkujú výkaly v tvare kocky. Ide o biologickú kuriozitu, ktorá miatla vedcov a fascinovala ľudí na internete, pripomína britský denník Independent. viac »

115 pohárov, 25 igelitiek aj dve šľapky: Uhynutý vorvaň mal v bruchu takmer 6 kíl odpadu

Na nedatovanej snímke ochranári
22.11.2018

V žalúdku mŕtveho vorvaňa tuponosého, ktorého telo vyplavilo na morský breh v národnom parku v Indonézii, našli takmer šesť kilogramov plastového odpadu. Medzi odpadkami bolo 115 plastových pohárov, štyri plastové fľaše, 25 sáčkov či napríklad aj pár gumených sandálov. Informovala o tom v utorok spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na vedenie zmieneného parku. viac »

Taliansko chce od roku 2020 zakázať používanie jednorazových predmetov z plastu

Taliansko chce od roku
19.11.2018

Taliansko má v pláne od roku 2020 zakázať používanie plastových pohárov, príborov, tanierov a iných jednorazových predmetov, ako sú slamky, nápojové miešadlá či držiaky na balóny. Uviedol to taliansky minister životného prostredia Sergio Costa. viac »

Cestovanie zvierat: Bociany za rok preletia aj 30-tisíc kilometrov

Bocian
11.11.2018

Sťahovanie vtákov je jav, ktorý si ľudia dlho nevedeli vysvetliť a verili napríklad, že lastovičky sa cez zimu skryjú do bahna, odkiaľ sa na jar zasa vyhrabú. Čo vtáky núti podnikať každý rok namáhavú a nebezpečnú púť? viac »


Streda, 20. február. 2019. Meniny má Lívia.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa