Príroda

Amazonský prales je pľúcami Zeme: Vedci zistili, ako vznikol

08.04.2021 |

Amazónia - to je nekonečná zeleň, prezývaná aj "pľúca Zeme". Z veľkej časti je dodnes neprebádaná, o to vzácnejšie je každé ďalšie zistenie. Najnovšie vedci objavili, čo vlastne vznik obrovského pralesa spôsobilo.

Viac článkov

Najškaredšia orchidea sveta aj huba z letiska: 10 najzaujímavejších rastlín objavených tento rok

Hibiscus hareyae
30.12.2020

Anglické kráľovské záhrady Kew Gardens v Londýne boli založené v 18. storočí a dnes sú na zozname UNESCO. Rozkladajú sa na ploche 132 hektárov, kde rastie vyše 50 tisíc druhov rastlín. Ročne si ich prichádza pozrieť až 2 a pol milióna turistov. Kew Gardens sú však tiež centrom botanického výskumu a združujú najlepších odborníkov. Tí v spolupráci s kolegami z celého sveta vytvorili zoznam desiatich najzaujímavejších objavov roka 2020 v oblasti rastlín. viac »

Príroda v Tatrách je v zime zraniteľná: Hrozbou sú ohňostroje, drony aj vrtuľník

Dolina Zeleného plesa vo
30.12.2020

Príroda vo Vysokých Tatrách je v zimnom období zraniteľná a potrebuje citlivý prístup ľudí. Ako pre TASR uviedol riaditeľ Správy Tatranského národného parku (TANAP) Pavol Majko, je dôležité, aby návštevníci rešpektovali sezónnu uzáveru a nerušili tak živočíchy, ktoré sa uložili na zimný spánok, alebo tie, ktoré bojujú s nepriazňou zimy. Narušiteľom v tomto období môžu byť ohňostroj, drony, vrtuľníky, skialpinisti mimo vyhradených miest, turisti v sezónnej uzávere či psy pustené na voľno. viac »

V Thajsku našli čudného tvora: Vyzerá ako príšera z rozprávky

V Thajsku našli dvojhlavého
07.12.2020

V rozprávkach musia odvážni princovia neraz bojovať s drakmi s niekoľkými hlavami. V ľudových príbehoch ich majú obvykle nepárny počet (tri, sedem či až dvanásť), nedávno ale našli v Thajsku miniverziu tohto tvora s dvomi hlavami. viac »

Čudo z hlbín: Týchto 5 obyvateľov morí a oceánov vás poriadne prekvapí

Anarhichas lupus
30.11.2020

Vo vodách riek a morí žije takmer 28 tisíc druhov rýb. V tomto obrovskom množstve sa ich nájde aj zopár naozaj originálnych - či už výzorom alebo správaním. Toto sú tie najčudnejšie z nich. viac »

Znečistené ovzdušie každý rok zabije okolo 400.000 Európanov

Smog v Prešove
25.11.2020

Lepšia kvalita ovzdušia viedla v poslednom desaťročí v Európe k výraznému zníženiu počtu predčasných úmrtí, avšak takmer všetci Európania aj naďalej trpia znečistením vzduchu, čo vedie k približne 400.000 predčasným úmrtiam ročne na celom kontinente. Uviedla to v pondelok Európska komisia (EK) s odkazom na najnovšie údaje Európskej environmentálnej agentúry (EEA). viac »

Obec na strednom Slovensku má zaujímavú atrakciu - mimoriadne priateľské nutrie

Nutrie v Skačanoch
24.11.2020

Obec Skačany (okres Partizánske) sa môže pochváliť zvieracou atrakciou. Nutrie, ktoré žijú v blízkosti miestneho jazera, chodia sledovať nielen miestni, ale i ďalší ľudia z blízkeho či vzdialenejšieho okolia. Ľudská prítomnosť zvieratám neprekáža, nechajú sa i nakŕmiť. viac »

Skutočná Noemova archa: V Afrike má vzniknúť park so všetkými druhmi zvierat za miliardy eur

V Afrike má vzniknúť
19.11.2020

Črtá sa projekt tisícročia! Britský nadšenec pripravuje najväčší a najambicióznejší projekt ochrany prírody v dejinách. Už o štyri roky by podľa neho mal v Juhoafrickej republike na ploche sto kilometrov štvorcových vyrásť domov pre všetky druhy zvierat. viac »

Psy a mačky sú miláčikmi ľudí: Ako sa ich podarilo domestikovať?

Psy a mačky sú
14.11.2020

V súčasnej dobe žije na svete približne 1 miliarda psov a 400 miliónov mačiek. Sú to naši verní miláčikovia aj napriek tomu, že niektorí z nich, najmä tí z Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky, žijú skôr nedobrovoľne nadivoko. Prežívajú na uliciach, pojedajú odpadky, to, čo im niekto dá a ak majú šťastie, dokáže takto prežiť aj niekoľko generácií. Avšak prirodzeným prostredím pre psov a mačky je domov, domov s ľuďmi. A aj napriek tomu, že sa hovorí - pes býva u vás a vy bývate u mačky, princíp je rovnaký. viac »

Príroda je dokonalosť sama: Pozrite si najkrajšie FOTO zvierat v roku 2020

Príroda je dokonalosť sama:
11.11.2020

Každá živá bytosť na Zemi je nádherná a aj to je dôvod, prečo sú zvieratá tak obľúbeným objektom fotografov. Pozrite si päť najkrajších snímok, ktoré vzišli z takmer 15.000 príspevkoch v súťaži na aplikácii Agora. viac »

Faerské ostrovy majú nádhernú prírodu: Toto sú jej najkrajšie atrakcie

Kallur
10.11.2020

Čo sa týka hustoty obyvateľstva, Faerské ostrovy patria k tým najmenej osídleným krajinám. Vďaka tomu môžu turistov stále lákať na nepoškvrnenú prírodu a v každom kúte ponúkajú nejakú inú zaujímavosť, ktorá robí z toto kúta sveta tak nádherné miesto. viac »


Utorok, 20. apríl. 2021. Meniny má Marcel.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa