Príroda

Slovinsko sa pýši nádhernou prírodou: Tieto úžasné miesta skrátka musíte vidieť

11.08.2020 |

Slovinsko sa cestovateľom čoraz viac spája s aktívnou dovolenkou. V celej krajine máte nespočetne veľa možností na využitie voľného času. Môžete ísť na túru, máte tam veľa cyklistických trás, vyskúšať môžete raftovanie alebo si len tak oddýchnete pri mori. No a popri týchto skvelých tipoch navyše dominujú aj nádherné prírodné atrakcie, ktoré pokojne zahrňte do vášho aktívneho dovolenkového plánu.

Viac článkov

Otepľovanie oceánov zvyšuje riziko kolízií veľrýb s loďami

Toto sú najlepšie miesta
02.04.2020

Otepľovanie oceánov v dôsledku klimatických zmien zvyšuje pravdepodobnosť smrteľných kolízií veľrýb s loďami. Podľa vedcov, ktorých cituje tlačová agentúra AP, niektoré druhy veľrýb v dôsledku otepľovania vôd pri hľadaní potravy častejšie blúdia z chránených zón, určených na ich ochranu pred loďami, do námorných ciest. viac »

Dve fotky, jeden ostrov: Unikátne snímky z vesmíru dokazujú katastrofické následky výbuchu sopky

Okolie filipínskej sopky Taal
31.03.2020

Sopka Taal, ktorá sa nachádza v provincii Batangas približne 66 kilometrov južne od Manily, je druhou najaktívnejšou na Filipínach. V januári opäť prekvapila svojou silou a z domovov vyhnala tisícky ľudí. Unikátne vesmírne zábery ukazujú, ako veľmi erupcia zmenila podobu celého ostrova. viac »

Koronavírus nie je hrozbou len pre ľudí, napadnúť môže aj gorily východné horské

Gorila horská
30.03.2020

Konžská demokratická republika do 1. júna zatvorila Národný park Virunga, kde žije približne tretina goríl východných horských (Gorilla beringei beringei). Obávajú sa, že by sa mohli nakaziť novým koronavírusom. Odvolávajú sa pritom na rady odborníkov. Obmedzenia v oblasti turizmu hlási aj susedná Rwanda, kde žijú gorily aj šimpanzy. viac »

Veľmi nebezpečná krása: Slávne slovinské jazero Bled sa sfarbilo dočervena

Bledské jazero
30.03.2020

Bledské jazero patrí k najkrajším miestam Slovinska. Najmä vďaka ostrovčeku s kostolom a panoráme Júlskych Álp v pozadí je mimoriadne fotogenické po celý rok, v tomto období ale ponúka ešte krajší pohľad - sfarbilo sa totiž dočervena. Kvôli dôvodu však miestni bijú na poplach. viac »

To je ale maco! Fotograf zachytil zrejme najtučnejšieho medveďa na svete

Fat Albert
27.03.2020

Hovorí sa, že v USA je všetko väčšie a zdá sa, že to platí aj o ľadových medveďoch. Ten, ktorého zachytil fotograf na Aljaške, má podľa odhadov takmer 700 kilogramov, čo je o štvrť tony viac, než je bežné. viac »

Austrália: Veľkú koralovú bariéru postihol veľký úbytok koralov

Veľká koralová bariéra
27.03.2020

Austrálsku Veľkú koralovú bariéru zasiahlo ďalšie masové blednutie koralov - už tretie počas piatich rokov. Vedci predpokladajú, že obrovské straty naprieč najväčším systémom koralových útesov na svete spôsobili vyššie teploty vody, najmä vo februári. Informuje o tom spravodajský portál BBC aj britský denník The Guardian. Vedci zaznamenali rozsiahle blednutie aj veľké oblasti vážneho poškodenia, no našli tiež zdravé časti. viac »

KORONAVÍRUS má aj jedno pozitívum: Boj proti nákaze znížil znečistenie ovzdušia

Na snímke ženy s
26.03.2020

Európska environmentálna agentúra (EEA) vo svojej najnovšej správe v stredu uviedla, že v dôsledku cestovných obmedzení s cieľom zastaviť šírenie pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 došlo k zvýšeniu kvality ovzdušia v Európe, píše tlačová agentúra AP. viac »

Grónsko počas minulého leta stratilo 600 miliárd ton ľadu

Grónsko
25.03.2020

Počas dvoch mesiacov minulého leta sa v Grónsku roztopilo 600 miliárd ton ľadu, čo zdvihlo hladinu svetových oceánov o 2,2 milimetra. Uvádza to nový výskum vedcov z Kalifornskej univerzity, o ktorom v štvrtok napísal britský denník The Guardian. viac »

V Antarktíde skončilo krvavé leto: Vedcov obklopoval sneh ako po masakre

Červený sneh na Antarktíde
24.03.2020

Keď je u nás zima, v Antarktíde sa teploty šplhajú najvyššie a vládne leto. Tento rok však malo zvláštnu príchuť. Sneh sa totiž v tomto období sfarbil do červena a pripomínal scénu príšerného zločinu, viac »

Matka Zem ako maliarske plátno: FOTOgrafie svetových riek z vesmíru pripomínajú nádherné umelecké dielo

Rieka Lena pri pohľade
22.03.2020

22. marca si pripomíname Svetový deň vody. Vyhlasuje ho každoročne Organizácia Spojených národov, ktorá tento rok kampaň zamerala na to, ako používanie vody prispieva k zníženiu záplav, vysušovania oblastí a vzniku vyschnutých až púštnych miest. Pozrite si pri tejto príležitosti najväčšie svetové rieky v dychberúcich záberoch z vesmíru. viac »


Streda, 12. august. 2020. Meniny má Darina.

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Foto dňa